Veliko je bilo dvomov, ali je po odpovedih številnih odličnih igralcev slovenska košarkarska reprezentanca v Turčiji sposobna doseči vidnejši uspeh. Po zmagi nad Hrvaško so apetiti gotovo porasli. Foto: Reuters
Marko Popović in Jaka Lakovič
Marko Popović bi z neverjetnimi trojkami skoraj Slovencem vzel ves pogum, toda kapetan Jaka Lakovič, ki je v prvi četrtini sedel na klopi, je bil v sodelovanju s soigralci v odločilnih trenutkih dovolj zbran. Foto: Reuters
Boštjan Nachbar
Hrvaška obramba je v prvem polčasu dobro ustavila ključna slovenska igralca Gorana Dragiča in Boštjana Nachbarja. Foto: Reuters
Marko Tomas in Goran Dragič
Marko Tomas je rešetal slovenski koš, Goran Dragič pa je po slabši predstavi proti ZDA v drugem polčasu spet prispeval dragocene točke. Foto: Reuters
Miha Zupan
Miha Zupan je presenetljivo začel tekmo, vendar šel kmalu na klop. V drugem polčasu je s trojkama, nekaj skoki in agresivno obrambo veliko prispeval k zmagi. Foto: Reuters
Košarkarji v drugem delu nadigrali Hrvate

Kot se za sosedski obračun spodobi, je bilo na tekmi 3. kroga skupine B v Carigradu zelo napeto, nobeno moštvo pa ni vodilo za več kot 10 točk. Hrvaška je v prvem polčasu ustavila Gorana Dragiča in Boštjana Nachbarja ter izkoristila slabšo slovensko igro v obrambi. Slovenija je ob podpori 4.000 navijačev največji korak k zmagi naredila z natančnimi meti za tri točke v tretji četrtini, ko so si priborili vodstvo 64:55.

Hrvaška je v odločilni četrtini odgovorila z enako mero, kot v 'transu' zadela štiri trojke v nizu in povedla s 67:68. Toda borbeni Slovenci se niso ustrašili izziva. Z delnim izidom 12:0 so spet prevzeli nadzor in znali rutinirano zadržati prednost. Osmina finala je zdaj praktično že zagotovljena.

"Na začetku so bili boljši, toda naša večja želja in bučna podpora s tribun sta naredili preobrat. Z agresivno in požrtvovalno igro smo zmagali, zavedamo pa se, da do zdaj na svetovnem prvenstvu nismo naredili še nič. Brazilijo bo treba premagati, če hočemo želeno 2. mesto. Smo samozavestni, mozaik se sestavlja," je povedal Boštjan Nachbar.

Najboljša strelca sta bila s po 15 točkami Jaka Lakovič in Uroš Slokar, ki je bil razpoložen zlasti v prvem polčasu (12).

Prva četrtina (16:18): Brez Lakoviča
Slovenska igra v napadu ni stekla in Hrvaška je bila v prvi četrtini v rahli prednosti. Slovenci so s trojkama Gorana Dragiča in Sama Udriha držali priključek. Selektor Bečirovič je na klopi vseh 10 minut pustil Lakoviča, v prvo postavo pa presenetljivo uvrstil Miho Zupana, ki se ni najbolje znašel. Kmalu ga je zamenjal Slokar, ki je preporodil napad. Po imenitni podaji Nachbarja je znižal na 11:13, po njegovi trojki je bilo 14:16.

Druga četrtina (23:26): Neustavljivi Tomas
Na parket je prišel branilski par Lakovič-Bečirovič, toda hrvaški koš je še vedno polnil predvsem presenetljivi Slokar. Pri izidu 24:28 je bila kar polovica točk njegovih. Lukša Andrić, ki si je v sedmih minutah nabral štiri osebne napake, je Hrvate popeljal v vodstvo 24:32, kar je bila njihova najvišja prednost na tekmi. Conska obramba ni prinesla uspeha. Na igrišče se je vrnil Nachbar in takoj dosegel svoji prvi točki.

Memi Bečirovič je vztrajal s tremi branilci, ki so le izpeljali vrhunsko akcijo, potem ko je Sani Bečirovič v raketi našel samega Dragiča. Že v enem izmed naslednjih napadov je Sani žogo vrhunsko spravil še do Brezca, ki pod košem trikrat zapored ni zadel. Napako je popravil Lakovič s trojko. Čeprav se je ponujala priložnost za izenačenje, so varovanci Josipa Vrankoviča do polčasa ubranili rahlo prednost. Še več, prav ob izteku polčasa je Marko Tomas dosegel trojko z osmih metrov. Izid ob polčasu: 39:44.

Tretja četrtina (26:15): Trojke so naše orožje
4.000 slovenskih navijačev je oživelo, ko je Lakovič iz protinapada izenačil na 44. Po štirih minutah igre v drugem delu je Gašper Vidmar, ki je spet prijetno presenetil, priboril vodstvo z 48:47. Hrvaški motor je začel izgubljati moč, met se je ustavil, Ante Tomić je dobil četrto osebno. Ukićeva trojka od table za 50:52 Sloveniji ni vzela poguma. Končno je spet zadel Dragič in izenačil na 52. Po njegovi drugi trojki (55:52) je sledila serija uspešnih metov za tri točke (Nachbar, Slokar, Zupan), po kateri si je Slovenija v hipu priborila vodstvo s 64:55.

Zadnja četrtina (26:25): Hrvaški poker trojk
Hrvaška se je odločila, da bo uporabila slovenski recept tretje četrtine in je želela s trojkami rešiti tekmo. Načrt ji je brezhibno uspeval. Dve je zadel Popović, po eno Tomas in Ukić. Neverjetno - Popović je zadel celo z devetih metrov. Še dobro, da je v tem festivalu ostrostrelcev svoj pečat pustil tudi Zupan (72:71), po uspešno končanem protinapadu Udriha in trojki Lakoviča pa je Slovenija spet lažje zadihala.

Štiri minute pred koncem je Dragič, ki je v drugem polčasu dobil zalet, s hitrim prodorom končal niz 12:0 in spet prinesel varno prednost devetih točk. V zadnjih minutah se je Hrvaška zaman poskušala vrniti. Ko je 37 sekund pred koncem pri izidu 86:79 polaganje zgrešil Ukić, je bilo vse odločeno. Končni izid je z zabijanjem postavil Zupan, ki je v drugem polčasu igral odlično.

Skok: 35; 29

Semafor: 2:6, 6:10, 9:13, 11:16, 19:25, 24:28, 24:32, 30:33, 35:37, 44:44, 50:49, 64:55, 67:59, 69:71, 80:71, 83:76