Zoran Dragić je bil tokrat prvi junak med
Zoran Dragić je bil tokrat prvi junak med "junaki", kot po lanskem EuroBasketu v Sloveniji tudi kličemo slovenske košarkarje. Foto: Aleš Fevžer
Goran Dragić
Goran Dragić je znova odlično vodil slovensko igro. Foto: Aleš Fevžer
Alen Omić
Alen Omić je kot edini pravi center v slovenski igri znova svoje delo odlično opravil. V obrambi je bil večji del tekme odličen, ni pa pozabil niti na napad, kar lahko preverite v enem izmed priloženih posnetkov. Foto: Aleš Fevžer
Podoživite uvodni nalet, ki je prestrašil Mehičane
Slovenija do visoke zmage nad Mehiko
Z. Dragić: Ključna je bila obramba
Poteza tekme: Alley-oop Dragića in Omića

Po fantastičnem začetku in slovenski prednosti za 16 točk (20:4) v šesti minuti tekme so Mehičani v drugi četrtini izid poravnali na 26. A Slovencev to ni zmedlo in že do polčasa so si priigrali prednost devetih točk, ki pa so jo v drugem polčasu le še povišali. Po novem udarnem začetku zadnje četrtine bratov Dragić je ta tako znašala že kar 24 točk (74:50) in Slovenci se niso več ozirali nazaj.

Ob pričakovanem razpletu preostalih tekem v skupini je drugo mesto varovancem Jureta Zdovca zdaj praktično že zagotovljeno. A ob takšni igri so apetiti po prvem mestu v skupini D povsem razumljivi. V ponedeljek ima skupina D prost dan, nato pa sledijo še tekme z Južno Korejo, Angolo ter Litvo.

Sijajno je tudi tokrat odigral Zoran Dragić. Nezgrešljiv je bil tako pri metu iz igre (8/8) kot pri prostih metih (2/2). Skupno je imel 22 točk, 18 jih je ob šestih podajah dodal še Goran Dragić. Pri poražencih je pričakovano največ težav povzročal Gustavo Ayon in na koncu dosegel 23 točk.

Fantastičen začetek, a menjave niso dohajale ritma
Začetna slovenska peterka brata Dragić, Lorbek, Balažič in Omić je takoj vzpostavila avtoriteto na igrišču in hitro posedla mehiške navijače. Po evforičnem začetku in dveh trojkah zapored Jureta Balažiča in Zorana Dragića je v četrti minuti na semaforju pisalo 12:0. Takrat so Mehičani prek Ayona tudi dosegli šele prvi koš na tekmi. Po še dveh trojkah zapored mlajšega od bratov Dragić je slovensko vodstvo znašalo že 16 točk (20:4)! Nato je s petimi zaporednimi točkami mehiški zaostanek nekoliko znižal Francisco Cruz, varovanci Sergia Valdeolmillosa pa so po trojki Hectorja Hernandeza in protinapadu Ayona ob menjavah na slovenski klopi znižali na zgolj štiri točke (22:18). Za šest točk prednosti je pred drugo četrtino nato z lepim prodorom poskrbel Goran Dragić.

Mehičani izenačili, a še do polčasa nova prednost
Neprijeten začetek druge četrtine, saj so Mehičani s petimi točkami zapored Slovence povsem ujeli (24:23), po košu in dodatnem prostem metu Ayona pa izenačili na 26. Slovenci so do novega bolj oprijemljivega vodstva prišli po košu Jake Klobučarja v 19. minuti (44:35), predtem je Klobučar dosegel že pet zaporednih točk. Slovenci so večji del druge četrtine igrali z nizko, bolj gibljivo peterko, z Edom Murićem na položaju krilnega centra. Ob polčasu je bila prednost znova znosna, +9 (46:37). Brata Dragić sta skupaj dosegla kar 24 točk. Mehičani so pri metu za dve točki le dvakrat zgrešili (9/11), a so ob tem v prvem polčasu izgubili kar sedem žog več od Slovenije (5:12).

Naredili dovolj veliko zalogo za zadnjo četrtino
Slovenska udarna peterka je tako kot prvo tudi tretjo četrtino odlično odprla ter po lepi akciji Lorbka in Omića v 24. minuti vodstvo povišala na 12 točk (55:43). Že malo predtem je svojo četrto trojko na tekmi zadel Zoran Dragić. Po alley-oopu Zorana Dragića in Omića so Slovenci vodili za 14 (59:45), nato pa držali varno prednost okoli 10 točk. Po dveh trojkah zapored Balažiča je Slovenija imela že 15 točk naskoka (65:50) za zadnjih deset minut tekme (65:50).

Leteča brata Dragić Mehiki nista pustila možnosti
Brata Dragić sta odlično odprla še zadnjo četrtino in z devetimi točkami zapored prinesla kar 24 točk naskoka (74:50), po lepi akciji Zorana Dragića in podaji Urošu Slokarju za njegov prvi koš pa je bila prednost že 26 točk. Slovenci so zlahka držali prednost nad 20 točkami, tudi ko je Zdovc bratoma Dragić namenil zaslužen počitek.

Hrvaška je v Sevilli z 90:85 ugnala še Argentino, Avstralija pa je dosegla prvo zmago na prvenstvu proti Južni Koreji (89:55). Več tukaj. Vabljeni, da košarkarsko dogajanje spremljate v spodnji aplikaciji ScribbleLive. Seveda ne pozabite oddati napovedi za Nostradamusa!

Z. Dragić: Dober začetek in dober konec tekme

"Danes je bil zelo pomemben začetek, vedeli smo, da bo to težka tekma. Če bi izgubili, prva zmaga ne bi nič pomenila. Dobro smo začeli in dobro končali tekmo. Mislim, da je bila danes ključna obramba, tako da tudi če ne bi zadevali v napadu. Zdaj imamo en dan, da se spočijemo in pripravimo na novega nasprotnika,"
je po tekmi dejal prvi junak Zoran Dragić.