Domen Lorbek (levo, desno Klay Thompson) je vseh 12 točk dosegel v prvem polčasu. Thompson (20) je bil najučinkovitejši pri Američanih. Foto: Aleš Fevžer
Slovenija
Slovenija je imela lepo podporo s tribun dvorane Sant Jordi, ki pa ni mogla spremeniti poteka tekme. Foto: Aleš Fevžer
Kenneth Faried
Kenneth Faried je blestel pod obročema. Zbral je 14 točk in dodal še 10 skokov. ZDA so dobile skok kar s 54:38. Foto: Aleš Fevžer
Slovenija
Uvrstitev med najboljših osem na svetu je za to slovensko reprezentanco lep uspeh. Foto: Aleš Fevžer
Pogovor z Goranom Dragić po tekmi z ZDA
Slovenci proti Američanom zdržali en polčas

Slovenci so se v prvem polčasu dobro držali. Ob dobrem metu iz igre so kljub podrejenosti pod obročem na glavni odmor odšli "le" s sedmimi točkami zaostanka (42:49).

Drugi polčas je s košem (44:49) odprl najboljši slovenski strelec Goran Dragić (13), nato pa se je ustavilo. Američani so stisnili v obrambi, v protinapadih pa pridno polnili slovenski koš. Ko jim je stekel še met z razdalje, je njihova prednost hitro narasla na +20, s čimer je bilo konec slovenskih upov na senzacijo. Kljub visoki prednosti pa ZDA niso popuščale, tako da je semafor 44 sekund pred koncem kazal že +45 (74:119). Američani se bodo v četrtkovem polfinalu pomerili z Litvo, ki je v prvi tekmi dneva izločila Turčijo (73:61).

Pogumen slovenski začetek
Slovenija je tekmo začela v postavi Goran in Z. Dragić, Lorbek, Zupan in Slokar. Po prvem zapravljenem slovenskem napadu je Lorbek zadel za 2:1. Slovenci so se pogumno zoperstavili nasprotniku in Slokar je uspešno skočil za 4:4. Malo pozneje je G. Dragić zabil za 6:4, Lorbek pa povišal na 8:4. Sledil je ameriški niz 6:0, a je Slokar v 5. minuti izenačil na 10:10. Američani so prevladovali pod obročem in prav zaradi skoka so v 6. minuti povedli s 15:10. Zdovc je vzel prvo minuto odmora. Po njej je Z. Dragić znižal na 12:15. Slovenci so v nasprotju z Američani dobro zadevali z razdalje, s čimer so držali priključek. Po trojki Lorbka je semafor v 7. minuti kazal 15:19. Američani so po nekaj zapravljenih slovenskih napadih ušli na 26:15, a se je Slovenija vrnila na 20:26. Po prvi četrtini je bilo tako znosnih 22:29.

Neodločena druga četrtina
Slovenija je tudi v drugem delu nadaljevala pogumno, tako je Dragić v 12. minuti znižal na 26:33. A sta nato sledili dve zabijanji Farieda v protinapadu za 37:26. Zdovc je vzel minuto odmora. Po njej se je razlika Američanov gibala okoli deset točk. Pri Sloveniji je bil razpoložen Lorbek, ki je dvakrat zapored zadel za 31:41. Slovenci so držali korak z Američani, Zupan je v 17. minuti pod košem znižal na 34:43. A žal je malo pozneje Kranjskogorčan zgrešil oba prosta meta, tako da je ostalo pri -9. Igra je bila v drugi četrtini precej raztrgana na obeh straneh. Po košu G. Dragića za 39:49 je tudi ameriški selektor Mike Krzyzewski vzel minuto odmora. Sledila je trojka Z. Dragića za -7 (42:49), kar je bil tudi izid polčasa. Američani so vodili predvsem po zaslugi odličnega skoka, ki so ga dobili s 36:21. Lorbek in Faried sta dosegla po 12 točk.

Konec iluzij o senzaciji
Drugi polčas je Slovenija začela z bratoma Dragić, Balažićem, Lorbkom in Slokarjem. G. Dragić je pod košem zadel za 44:49. Uvod je bil obetaven, a sta nato sledili slabi minuti, v kateri so se Američani odlepili na 57:44. S trojko je znižal Slokar. Slovenci so v nadaljevanju znova zapravili nekaj napadov in sledila je kazen - po trojki Irvinga je semafor v 26. minuti kazal 66:49. Slovencem so očitno pojenjale moči. V 28. minuti je po zabijanju Farieda in prostih metih Curryja prednost prvič narasla na +20 (74:54). Malo pozneje je Thompson položil za 76:54. Iluzij o kakršnem koli slovenskem presenečenju je bilo tako dokončno konec. Sta pa Klobučar in
Prepelič s trojkama poskrbela, da se je zaostanek zmanjšal pod 20 točk. A je nato tik pred koncem četrtine "noro" trojko zadel Harden (86:64).

(Neuspel) boj za "dostojen" poraz
Zadnji del se je začel z ameriških 5:0, tako da je Zdovc takoj zahteval minuto odmora. Po njej je Cousins ukradel žogo Zupanu, Harden pa v protinapadu zabil za 93:64. Slovenci so si pri +32 (96:64) želeli, da bi se tekma čim prej končala. Kljub visoki prednosti so Američani še kar "grizli" in si privoščili tudi nekaj potez za gledalce. Potem ko je DeRozan z eno roko zabil za 111:72 je Zdovc vzel minuto odmora. Po njej je spet De Rozan povišal na +41 (113:72). A to še ni bila najvišja prednost. Zanjo je 44 sekund pred koncem z zabijanjem poskrbel Plumlee (119:74).