Ker so prve tekme na velikih turnirjih pregovorno najtežje in najbolj nervozne, ima uspeh še toliko večjo vrednost. Najboljši igralec tekme je bil Goran Dragić, ki je 21 točk dosegel ob metu iz igre 8/12 (za dve 5/7, trojke 3/5). Zbral je še sedem skokov in imel štiri podaje. Foto: Aleš Fevžer
Domen Lorbek
Domen Lorbek je imel med Slovenci največjo minutažo. V dobrih 32 minutah je dosegel 13 točk. Foto: Aleš Fevžer
Domen Lorbek in Miha Zupan
Slovenija je zlasti v prvi četrtini uresničila skoraj vse zamisli selektorja Jureta Zdovca. Foto: Aleš Fevžer
Slovenci z odliko opravili test proti Avstraliji
Zadnjih pet minut tretje četrtine tekme SLO - AVS

Slovenija, ki bo v predtekmovanju v Las Palmasu igrala še proti Mehiki, Koreji, Angoli in Litvi, je prvo četrtino ob podpori vsaj 400 svojih navijačev odigrala sijajno in dosegla kar 27 točk, v drugi četrtini pa je prednost znašala že 13 točk (34:21). Na začetku drugega polčasa so se Avstralci približali na 51:50. Črne minute je Slovenija prebrodila brez prvega strelca tekme Gorana Dragića (21 točk v 26 minutah) in šla v zadnjo četrtino z devetimi točkami prednosti. V zadnji četrtini tako zmaga ni bila vprašljiva, čeprav so se Avstralci, ki so presenetljivo izgubili tudi skok (32:25), v zadnji minuti z igro "na juriš" približali na pet točk.

1. četrtina (27:19): Padalo z vseh strani
Prva postava G. Dragić, D. Lorbek, Z. Dragić, Zupan, Omić je takoj nakazala, kaj želi selektor Zdovc: za uvod uspešna obramba in koš presenetljivega Alena Omića. Po domiselni akciji Lorbek-Omić je bilo že jasno, da Slovenija le ni tako šibka na položaju centra. Razigrali so se še zunanji igralci, v prvi vrsti Goran Dragić. Po nekaj zadetih trojkah na obeh straneh je Slovenija, ki je v manj kot šestih minutah dosegla 21 točk, začela višati prednost in si priigrala že deset točk naskoka.

2. četrtina (22:24): Baynes kraljeval pod obročem
Na začetku druge četrtine se je razigranim slovenskim napadalcem pridružil še Jaka Blažič in s petimi točkami poskrbel za vodstvo 34:21. Naslednjih šest točk je dosegla Avstralija in Jureta Zdovca prisilila v minuto odmora. Mini krizo sta s trojko prekinila Balažič in G. Dragić (njegova trojka od table je prinesla prednost 42:30). Toda potem se je spet ustavilo, vse je bilo preveč odvisno od G. Dragića (15 v prvem polčasu), pod košem pa je začel kraljevati Aron Baynes (13 do odmora). Ob polčasu je bilo 49:43.

3. četrtina (20:17): Klobučar dobro zamenjal G. Dragića
Avstralci so sijajno odprli drugi polčas in se približali na vsega točko zaostanka (51:50). Razigral se je David Anderson, ki je v tretji četrtini dosegel devet točk. Za lepši pogled na semafor so poskrbeli G. Dragić, Lorbek in Blažič. Ko je bil G. Dragić zaradi treh osebnih napak na klopi, Avstralci tega niso izkoristili. Jaka Klobučar, ki je dobro vodil igro, je v 26. minuti zadel trojko in Slovenija je spet lažje dihala (62:54). Tretja četrtina se je končala z uspešno akcijo Zorana Dragića za 69:60.

4. četrtina (21:20): 16 točk prednosti je bilo vendarle dovolj
Slovenija je še naprej uspešno nadzorovala dogajanje in igrala kolektivno v obrambi. Z G. Dragićem na parketu je bilo vse lažje - njegovo polaganje je prineslo že enajst točk prednosti (73:62). Sedem minut pred koncem je trojka Z. Dragića Avstralce domala že spravila na kolena (76:62), čeprav se je Zdovcu že v naslednji akciji povečal utrip, saj je G. Dragić dobil 4. osebno napako. Toda "Gogi" je že v naslednjem napadu zadel za najvišjo prednost na tekmi 78:62. Slovenija si je ob koncu ob avstralskem conskem presingu privoščila kar nekaj napak, tako da so "rumeni" 43 sekund pred koncem s trojko Broekhoffa z osmih metrov znižali na 85:80.

Goran Dragić: "Odločala je igra pick 'n' roll. Vedeli smo, da so slabi v tej prvini in večinoma smo koše dosegali na ta način. Dokazali so, da so zelo fizična ekipa, skoraj vso tekmo so pritiskali na 'playu' in nas utrujali. K sreči smo imeli trezno glavo."

Preostale tekme 1. dne SP-ja: Hrvaška se je v skupini B mučila s Filipini.
Vabljeni k oddaji napovedi za Nostradamus!