Slovenijo zdaj v osmini finala čaka Dominikanska republika, ki je premagala Novo Zelandijo (76:63) in Finsko (74:68), medtem ko je izgubila z ZDA (71:106), Ukrajino (62:72) in Turčijo (64:77). Foto: EPA
Derrick Rose in Andre Drummond (ZDA)
Američani so prvo četrtino proti Ukrajincem izgubili s 14:19, vodstvo pa prevzeli šele v 15. minuti, a nato hitro razblinili vse dvome o razpletu. Foto: EPA
Jasmin Repeša (selektor Hrvaške)
Pred odločilno tekmo Hrvaške je izbruhnila afera, po kateri naj bi prišlo do upora v slačilnici, nekateri igralci so zahtevali celo selektorjev odstop. Zveza je odločno zanikala upor, igralci pa so odgovorili z najboljšo predstavo turnirja. Foto: EPA
Nene (Brazilija)
Brazilija se je poigrala z Egiptom in ga premagala s kar 128:65, kar je najvišja zmaga letošnjega prvenstva. Foto: EPA

Slovenska skupina D se v izločilnih bojih križa s skupino C, kar je ob drugem mestu Slovencem prineslo srečanje s tretjimi Dominikanci. Če četi Jureta Zdovca uspe premagati moštvo s Karibov, jih nato v četrtfinalu čaka srečanje s prvim favoritom prvenstva ZDA.

V Bilbau je najprej brez možnosti ostala Finska po tesnem porazu z Novo Zelandijo (65:67). Novozelandska zmaga je pomenila, da bi morala Ukrajina za napredovanje premagati ZDA. Prvih 15 minut so Ukrajinci vodili, a nato jim je pošla sapa in Američani so si s 95:71 priigrali še peto zmago. Za najbolj suverene predstave turnirja so ZDA nagrajene z osmino finala proti Mehiki, ki je v skupini D osvojila četrto mesto.

Turčija je prepričljivo opravila z Dominikansko republiko (77:64), pri čemer si je z izvrstno moštveno predstavo odločilno prednost priigrala v 2. četrtini, ki jo je dobili s 27:10. Turki so tako osvojili 2. mesto, Dominikanci tretje, Novozelandci pa četrto.

Hrvati suvereno v osmino finala
V skupini B se Filipini poslavljajo od SP-ja s prvo zmago. Dosegli so jo nad Senegalom po podaljšku, z 81:79. Vseeno bodo Zahodnoafričani igrali v izločilnih bojih, kjer pa jih čakajo gostitelji prvenstva Španci. Hrvaška je igrala neposredni dvoboj s Portorikom za napredovanje in v nasprotju s pričakovanji so južni sosedje pometli z nasprotniki: začelo se je s 13:0, po čemer ni bilo več dvoma, kdo se bo veselil (103:82).
Neporažene Grke čakajo Srbi
Na večerni tekmi je Grčija premagala Argentino z 79:71. Nick Calathes je bil z 18 točkami najboljši strele, točko manj je za Argentino dosegel Luis Scola. Grki so neporaženi in se bodo v nedeljo srečali s Srbijo. Argentince čaka vroč južnoameriški derbi proti Braziliji.

Simultanka Brazilcev proti Egipčanom
Popolnoma enosmeren promet je bil na prvi tekmi v skupini A Brazilija - Egipt (128:65). Afričani so bili povsem nemočni in šele na koncu, ko so Brazilci vidno spustili ritem, so ublažili polom (ob polčasu je bilo že 67:23). Pri Braziliji je prav vseh 12 košarkarjev prispevalo vsaj 4 točke, šest jih je preseglo mejo 12 točk, najboljši strelec pa je bil Leandro Barbosa.

Iran je v prvem polčasu strašil Francijo, ki je nato obrnila ploščo, a ob koncu tekme zapravila visoko prednost in zmagala z 81:76, s čimer so evropski prvaki potrdili napredovanje, azijski šampioni Memija Bečirovića pa so ostali brez podviga in odhajajo domov.

Tudi Srbi nemočni proti Španiji
Španija se je veselila še pete zanesljive zmage. Proti Srbiji je bila prednost sredi tekme že skoraj 30 točk, nato pa je vmes nekoliko stopila, a nazadnje je bilo vseeno 89:73. Pau Gasol je dosegel 20 točk, Nenad Bjelica pa za Srbijo 19. Gostitelji prvenstva se bodo v soboto zvečer srečali s Senegalom.