Edini pravi organizator igre Slovenije je Matic Rebec, ki je v Ukrajini dosegel devet točk, podelil je še štiri podaje, izgubil pa pet žog. Foto: www.alesfevzer.com

Ukrajinci so startali čvrsto in zelo motivirano, mi na drugi strani pa medlo in brez pravega odgovora. Verjamem, da so fantje imeli željo, vendar tega na igrišču niso pokazali. Ko je Ukrajina dobila zalet, pa je bilo že prepozno. Enostavno je nismo znali ustaviti in razlika je samo naraščala. Čeprav smo mladi, bomo morali v prihodnje pokazati več volje, moči in karakterja. Upam, da je bila to dobra šola za vse nas in da bomo na naslednji tekmi v nedeljo pokazali veliko več. Igralce bo treba najprej spraviti iz tega šoka, kajti jasno je, da so močno razočarani. Ponosno so prišli v reprezentanco, nato pa doživeli visok poraz. V teh treh dneh se moramo dvigniti in pokazati, da znamo igrati košarko.

Rado Trifunović
Pod vodstvom Rada Trifunovića je Slovenija na devetih uradnih tekmah slavila le dvakrat. Foto: www.alesfevzer.com

Tekmo so odprli preveč mehko, nismo se držali dogovorov, bili smo brez prave energije in borbenosti, zato je Ukrajina na koncu zasluženo visoko zmagala. V drugem polčasu nas je nadigrala v vseh pogledih, zadevala je tako z razdalje kot izpod koša, mi pa nismo imeli prav nobenega odgovora.

Gregor Hrovat
Polom slovenskih košarkarjev v Zaporožju

Če je selektor kljub vsem odsotnostim vseeno napovedal boj za zmago, pa je bila njegova vrsta v Ukrajini, kjer so od srede razglašene izredne razmere in velja vojno stanje, povsem nekonkurenčna. Res je, da Slovenija tako oslabljena še ni bila, toda tudi na ukrajinski strani je manjkalo vsaj šest kakovostnih košarkarjev, ki bi sicer zagotovo imeli svoje mesto v reprezentanci. Aktualni evropski prvaki tako nadaljujejo slabe predstave v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, vrata tja so si dokončno zaprli. Vrsta Rada Trifunovića je namreč na devetih tekmah izgubila sedmič, od tega šestič v nizu. Ukrajina, ki lani na EuroBasketu ni bila kos poznejšim prvakom (77:55), je na 14. medsebojnem srečanju slavila šele tretjič.

Po dobrem letu dni je bila slika v Zaporožju povsem drugačna kot v Carigradu. Gostitelji so vodili vso tekmo. V drugi četrtini je razlika prvič narasla prek deset, v tretji prek 20, tik pred koncem srečanja pa celo prek 30 točk. Zdesetkana in posledično pomlajena Slovenija, pri kateri so igrali tudi košarkarji, ki nimajo niti konkretnih vlog v slovenski ligi, je bila povsem nerazpoložena v napadu – met za dve 39 %, za tri le 17 %. V drugi in tretji četrtini je skupaj na primer dala le 16 točk. Z le enim pravim organizatorjem igre ni bilo prave ofenzivne povezanosti. Trifunovićevi varovanci so izgubili 21 žog in podelili le deset asistenc. Tudi obramba glede na končni rezultat jasno ni bila na ustrezni ravni.

Začetek z -7, ob polčasu -10
Trifunović je v prvo peterko uvrstil Matica Rebca, Gregorja Hrovata, Vlatka Čančarja, Eda Murića in Žigo Dimca, ki pa so se hitro znašli v kar občutnem zaostanku. Že po desetih sekundah je izza črte zadel Oleksandr Lipovij, Slovenija pa je izgubila tri žoge zapored in pri domačem vodstvu 7:0 je slovenski selektor moral po še ne dveh minutah igre posredovati z minuto odmora. V nadaljevanju je Slovenija le zaigrala nekoliko bolje. Takoj sta Hrovat in Dimec izpeljala uspešni akciji, boljša pa je bila tudi obramba, ki je gostitelje prisilila v šest izgubljenih žog. Hrovat je minuto in pol pred koncem prve četrtine položil za 17:16, toda za ukrajinskih +4 po prvih desetih minutah je trojko, ko je ostal povsem sam, zadel Ihor Bojarkin.

Prvih šest napadov v drugi četrtini so evropski prvaki zapravili. Na slovensko srečo tudi Ukrajinci niso bili razpoloženi, sicer bi razlika eksponentno narasla, vendarle pa je bila v 14. minuti, ko je pod obročem koš dosegel Vjačeslav Bobrov, domača prednost že dvomestna. Slovenija je zatem le dala prve točke v tej četrtini, ko je Blaž Mesiček uspešno prodrl, zadel pa je tudi dodatni met. Trifunović je po res slabi igri Slovenije "timeout" vzel po polovici četrtine, a prave reakcije na parketu ni bilo. Njegovi varovanci so v drugih desetih minutah dosegli vsega sedem točk, v prvem polčasu pa zgrešili tudi vseh 14 (!) metov za tri točke. Zaostanek s 35:25 niti ni bil visok.

Tik pred koncem domača prednost celo +31
Prve štiri točke v drugem delu so dosegli gostje, toda Ukrajinci so manjšo slovensko serijo hitro prekinili. Zaporedni trojki sta zadela Bobrov in Bogdan Bližnjuk, tako da je razlika znova narasla na več kot deset točk. V 25. minuti je bila v 15. poskusu prvič izza črte uspešna tudi Slovenija, ko je bil natančen Rebec, ki je hitro za tri poskusil tudi v naslednjem napadu, toda bil neuspešen. Štiri minute so minile od približanja Slovenije na -6 do domače prednosti +16. Do konca tretje četrtine, ko so slovenski koš Ukrajinci polnili s trojkami in lahkimi meti izpod obroča, se je razlika dvignila že prek 20. V tem delu igre je Slovenija zmogla le devet točk.

Zadnja četrtina je bila ob visokem zaostanku gostov zgolj formalnost. Na delni izid Slovenije 7:0 na začetku zadnje četrtine je s serijo trojk odgovoril Jusuf Sanon, ki si kruh služi pri Petrolu Olimpiji. Vmes je za +25 atraktivno po "alley-oopu" z Lipovijem zabil Bobrov, v zadnji minuti je domača prednost narasla celo na ogromnih 31, Gregor Glas pa je s trojko poskrbel, da končna razlika le ni bila tudi najvišja na tekmi.

V nedeljo (17.00) se bo Slovenija v Stožicah pomerila še z Latvijo, ki je doma klonila pred Črno goro (75:84), zatem pa jo v kvalifikacijah februarja čakata še dve tekmi – gostovanje v Turčiji in domači obračun z Ukrajino.