Joffrey Lauvergne in Miroslav Raduljica sta bila prva strelca svojih moštev. Seveda je bil precej bolj zadovoljen prvi. Foto: EPA
Krunoslav Simon je eden ključnih hrvaških mož. Foto: EPA
Francozi po drami za točko ugnali Srbe
"Ko srečam Slovence, se spomnim lepih časov"
Spomini Turkov na finale proti ZDA leta 2010

Trikolori so po uvodnem porazu proti Braziliji tokrati po napeti končnici slavili proti Srbom s 74:73, odločilni prosti met pa je sekundo pred koncem dosegel Joffrey Lauvergne. Srbi so v drugi četrtini po prostih metih Nemanje Belice povedli že za 11 točk (39:28), a so Francozi po odmoru vztrajno nižali zaostanek in v 32. minuti po trojki Charlesa Kahudija povedli z 62:65. Varovanci Saše Đorđevića so nato odgovorili z delnim nizom 7:0, Francozi pa so uspeli priti do novega izenačenja. V zadnjem srbskem napadu je žogo izgubil Bogdan Bogdanović, na drugi strani pa so imeli Francozi za napad štiri sekunde, nad Lauvergnejem pa je bil ob prodoru storjen prekršek za osebno napako, čeprav je po tekmi sam priznal, da temu ni bilo tako.

Hrvati precej bolj suvereni proti Argentini
Hrvati so bili v Sevilli boljši od Argentine z 90:85. Varovanci Jasmina Repeše so tokrat nastopali precej bolj suvereno kot v soboto, ko so se mučili s Filipini in slavili šele po podaljšku. Hrvaška je tokrat ob polčasu vodila s 46:44, po tretji četrtini pa je prednost povečala na 75:63, kar je bila njihova največja prednost na tekmi.

Argentinci so sredi zadnje četrtine znižali na pet točk zaostanka po košu Pabla Prigionija (83:78), vendar so imeli Hrvati pripravljen pravi odgovor in hitro pobegnili na varno prednost. Hrvaška zmaga je povsem zaslužena, saj so vodili skozi večji del tekme. Pri zmagovalcih je Kruno Simon dosegel 18, Dario Šarić in Bojan Bogdanović pa po 16 točk. Pri gavčih je bil najboljši Luis Scola s kar 30 točkami.

Senegal ugnal Portoriko
Reprezentanci sta se dvakrat srečali že na olimpijskih igrah. V Atlanti leta 1996 je Hrvaška zmagala z 90:75, v Pekingu 2008 pa je bila Argentina boljša s 77:53. V isti skupini je Senegal ugnal Portoriko z 82:75, potem ko so Portoričani za devet točk dobili prvo četrtino. Mohamed Faye je senegalsko ekipo popeljal do uspeha z 20 točkami, Gorgui Dieng je dodal 13 skokov, pri poražencih je imel najboljši točkovni izkupiček Renaldo Balkman z 21 točkami.

Prvi zmagi tudi za Avstralijo in Dominikansko republiko
V skupini D je Avstralija, ki jo je včeraj premagala Slovenija, rane zacelila na tekmi proti Južni Koreji. Na koncu je bilo kar 89:55.

Turčija se je presenetljivo dobro upirala ZDA
V ponovitvi finala zadnjega SP-ja se je Turčija presenetljivo dobro držala proti Američanom, v zadnji četrtini pa popustila in izgubila s 74:98. Turki so po treh četrtinah zaostajali le za šest točk (60:66). Turki so bili odlični zlasti v skoku (ob polčasu so ga dobili z 21:12), zelo dobro so se zoperstavili tudi hitri in agresivni igri ZDA.

Američani so v zadnji četrtini vendarle prebili turški zid z nekaj atraktivnimi potezami. Četrtino so odprli z nizom 10:0 in ob zadetih trojkah odločili zmagovalca. Dominikanska republika je dosegla prvo zmago v Španiji, po sobotnem porazu z Ukrajino je v Bilbau ukanila Novo Zelandijo (76:63). Prvi strelec tekme je bil Francisco Garcia z 29 točkami, pri poražencih pa je bil najbolj učinkovit Thomas Abercrombie z 22 točkami.