Jure Zdovc je lani sedel na klop tretjega največjega atenskega kluba. Foto: EPA
Gašper Vidmar
Banvit z Gašperjem Vidmarjem, Edom Murićem in Sašem Filipovskim je prvič klonil v turškem prvenstvu. Foto: BoBo
Luka Dončić in Ioannis Bourousis
Luka Dončić je znova igral odlično in ob zmagi nad Manreso prispeval 12 točk, sedem podaj ter štiri skoke. Foto: EPA
Klemen Prepelič je bil zelo razigran ob zmagi Limogesa. Prispeval je 20 točk. Foto: www.alesfevzer.com

Aktualni grški prvak, ki je po razhodu z zdajšnjim trenerjem Barcelone Jorgosom Bartzokasom oktobra 2014 poslal ponudbo tudi Zdovcu, ki pa je tedaj vodil turški Gaziantep, je upravičil vlogo favorita. Pirejčani, ki so v Evroligi trenutno šesti s petimi zmagami in štirimi porazi, so večino časa nadzorovali potek dvoboja, bili suvereni v skoku (40:27), tudi bistveno uspešnejši pri podajah (20:9) in tako ostajajo še neporaženi. Prvi strelec tekme je bil s 17 točkami Matt Lojeski, pri rumeno-črnih pa sta jih Hrvat Roko Ukić in Srb z grškim državljanstvom Dušan Šakota dala po 14.

AEK ima zdaj tako kot Panathinaikos, s katerim se bo pomeril 10. decembra en poraz. Ob tem ima dve zmagi več od PAOK-a, ki je tretji. AEK se je s PAOK-om že pomeril in ga premagal v gosteh. Boljši je bil tudi od AGOR-ja, ki je trenutno četrti. Osemkratni grški prvaki uspešno igrajo tudi v Fibini Ligi prvakov, ki so se ji pridružili po izstopu iz Evropskega pokala. V skupini E so na šestih tekmah dvakrat klonili. Poraženi so bili na gostovanju pri nemškem Ludwigsburgu in doma proti Bešiktašu.

Zdovc je lansko sezono prevzel AEK, kjer je njegov pomočnik tudi Jorgos Dedas, brat Stefanosa, njegovega naslednika pri Gaziantepu, s katerim je dobro sodeloval že v Spartaku in tudi v slovenski reprezentanci. Prišel je med sezono, ki je bila za AEK precej turbulentna. Ekipa se je menjala, a sezono so vseeno končali uspešno, ko so izpolnili cilj in zasedli tretje mesto. Pričakovanja so visoka. AEK si želi na pota stare slave. Čeprav se v klubu zavedajo, da je pot dolga in težka, pa so navijači precej neučakani in tako pritisk velik, kar je po lanski sezoni izpostavil tudi Zdovc, ki pa ima znova visoke cilje.

Rad bi izzval največja grška kluba Panathinaikos in Olympiacos, ki sta po proračunih nedotakljiva, a slovenski košarkar z največ trofejami ima visoke ambicije. Sestavil je konkurenčno moštvo, ko je po končani sezoni ostal še nekaj časa v Atenah in izbiral igralce. Prvi strelec je odlični Američan Michael Dixon, ki je med najboljšimi v grškem prvenstvu. V Ligi prvakov je zelo razigran tudi Šakota, ki je kapetan moštva. Svoje dodajajo Ukić, Kostas Vasiliadis in Jawad Williams, s katerim sta bila skupaj že v Gaziantepu.

Francija, 10. krog:
LIMOGES
– HYERES-TOULON 80:68
Fair 25, Prepelič 20 (4/6 za dve, 1/7 za tri), 2 skoka in 4 podaje v 31 minutah; Simpson 14.

CHALONS-REIMS – LE MANS 98:89
Smith 25, de Jong 19, Vašl 16 (2/2 za dve, 4/6 za tri), 2 skoka in 2 podaji v 20 minutah; Hanlan 25.

Lestvica: 1. Monaco (9-1), 2. Nanterre (8-2), 3. Chalon (7-2) … 9. Limoges (5-5), 10. Chalons-Reims (5-5).

Italija, 9. krog:
EMPORIO ARMANI
– THE FLEXX PISTOIA 104:70
Fontecchio 15, Raduljica (11 skokov) in Mačvan po 14 … Z. Dragić 7 (2/5 za dve, 1/2 za tri), 2 skoka in 3 podaje v 21 minutah; Petteway 13.

Lestvica: Emporio Armani (9-0), Grissin Bon Reggio Emilia (7-2), 3. Scandone Avellino (7-2).

Španija, 10. krog:
BASKONIA – IBEROSTAR TENERIFE 72:73
Larkin 23 … Blažič 2 (1/3 za dve, 0/2 za tri) in 1 skok v 12 minutah; White 17, Beiran in Doornekamp po 10.

RETABET BILBAO – JOVENTUT 83:70
Bamforth 18, Eric 17 … M. Lapornik (0/1 za dve, 0/2 za tri) in 1 skokov 16 minutah; Bogdanović in Vidal po 11 … L. Lapornik 5 (1/2 za dve, 1/3 za tri) in 3 skoki v 11 minutah.

REAL MADRID – MANRESA 96:70
Llull 24, Carroll 12, Taylor 12, Dončić 12 (3/4 za dve, 2/6 za tri), 4 skoki in 7 podaj v 29 minutah; Trapani in Čakarun po 13.

FUENLABRADA – ANDORRA 85:73
Paunić 22, Wear 18 … Rupnik 3 (0/1 za dve, 1/2 za tri), 1 skok in 2 podaji v 13 minutah; Burjanadze 13.

VALENCIA – REAL BETIS SEVILLA 66:56
Martinez 23, San Emeterio 12; Stojanovski 14 … Nachbar 9 (1/5 za dve, 2/4 za tri), 9 skokov in 2 podaji v 26 minutah.

Lestvica: 1. Real Madrid (8-1), 2. Iberostar Tenerife (8-2), 3. Barcelona (7-2) … 7. Bilbao (6-3), 8. Baskonia (6-4) … 10. Real Betis (3-6) … 13. Fuenlabrada (3-7 … 16. Joventut (3-7)

Turčija, 8. krog:
ANADOLU EFES – YEŠILGIRESUN 82:75
Thomas 21, Osman in Granger po 17, Omić ni igral; Gill 21.

GAZIANTEP – BANVIT 69:60
Denmon 22, Rautins 17 … Balažić 7 (0/1 za dve, 2/2 za tri) in 1 podaja v 26 minutah; Mutaf 14 … E. Murić 9 (3/6 za dve, 1/2 za tri) in 5 skokov v 28 minutah, Vidmar 6 (2/2 za dve), 3 skoki in 2 podaji v 21 minutah.

ISTANBUL BB – PINAR KARŠIYAKA 79:72
Armand 20, McCauley 18, Calloway 16, Klobučar 12 (3/4 za dve, 1/4 za tri), 2 skoka in 3 podaje v 25 minutah; Ponitka 17.

Lestvica: 1. Banvit (7-1), 2. Fenerbahče (7-1), 3. Anadolu Efes (7-1) … 10. Gaziantep (3-5) … 12. Istanbul BB (3-5).