Ameriška reprezentanca se je poigravala s Finsko. Ob polčasu je bilo 60:18, potem pa so prvi favoriti pokazali nekaj dostojanstva in Fincem omogočili malce enakovrednejši boj. Foto: EPA
Kruno Simon in Bojan Bogdanović
Kruno Simon in Bojan Bogdanović sta bila najboljša hrvaška strelca. Foto: EPA
Finski navijači zavzeli Bilbao

Na najzanimivejšem obračunu prvega dne bojev svetovnega prvenstva v skupini B v Sevilli se kljub očitni razliki v kvaliteti filipinska reprezentanca nikakor ni predala. Varovanci Jasmina Repeše so v drugi četrtini po trojki Luke Babića prišli do prednosti 14 točk (33:19), ki pa je po odmoru začela vztrajno kopneti. Filipinci so po nizu 8:0 v zadnji četrtini prišli do izenačenja na 64:64 v 37. minuti, po prostih metih Jeffreija Chana pa celo do vodstva s 66:67. V naslednjem napadu je za povišanje vodstva na 66:69 zadel edini igralec izven filipinske lige Andray Blatche. Hrvati so nato do novega vodstva prišli z delnim nizom 5:0, a je bilo še 18 sekund pred koncem izenačeno na 71:71. Trojko za zmago Filipinov je na koncu v zadnjih sekundah zgrešil Chan.

V podaljšku sta ključne proste mete (šest zapored) za uvodno hrvaško zmago zadela Bojan Bogdanović (26 točk) in Damjan Rudež. Za poražence je Blatche 28 točkam dodal še 12 skokov. Hrvati so izgubili kar 21 žog.

Evropski prvaki začeli s porazom

V skupini A je Brazilija s 65:63 premagala evropske prvake Francoze, za katere ne igra NBA-zvezdnik Tony Parker. Marcelinho Huertas, s 16 točkami prvi strelec tekme (imel je tudi pet podaj), je na začetku 39. minute zadel za 60:53, toda vseeno je bilo napeto do konca. Florent Pietrus je zadel prosta meta in znižal na 63:60. Huertas je bil na drugi strani pri prostih metih polovično uspešen, kar pa je bilo dovolj za zmago. Trojka Antoinea Diota tri sekunde pred zadnjo sireno namreč Francozov ni mogla več rešiti.

Mehika vredna spoštovanja
V skupini D je Litva (Jonas Mačiulis: 19 točk, od tega trojke 4/4) s 87:74 premagala naslednjega slovenskega tekmeca Mehiko, ki pa je vseeno dokazala, da je nevarna reprezentanca. V prvem polčasu je imela večji del pobudo, potem pa je do izraza prišla kakovost litovskih košarkarjev, ki so se spet izkazali s hitro igro in spretnimi centri.

ZDA so se poigravale s Finci
V skupini C so ZDA kar s 114:55 razbile Finsko, ki jo je spodbujala velika množica navijačev. Že ob polčasu je bilo 60:18. Prvi favoriti prvenstva so se tekme lotili z vso resnostjo. Vsak igralec se je želel dokazati in prednost je skokovito naraščala. Finska je bila proti agresivni obrambi povsem nemočna in je bila prisiljena v neizdelane mete, pri katerih je šla žoga daleč mimo obroča. V drugem polčasu so ZDA spoznale, da nima smisla preveč trošiti moči, tako da so Finci, ki v prvem polčasu niso zadeli niti ene trojke, malce lažje zadihali. Olimpijin Sasu Salin v 18 minutah igre ni dosegel točke. Finska je imela 31 izgubljenih žog.