Prvi mož Evrolige Jordi Bertomeu je pred tekmo Luki Dončiću izročil nagrado za najkoristnejšega posameznika tekmovanja v mesecu oktobru. Foto: EPA
Luka Dončić
Luka Dončić je sijajno vodil igro Real Madrida in znova pokazal svoj bogat repertoar košarkarskega znanja. Foto: EPA
Nick Calathes
Nick Calathes je bil tik pred tem, da doseže trojni dvojček, kar je od leta 1991 v Evroligi uspelo le petim košarkarjem, Nikoli Vujčiću dvakrat. Foto: EPA
Tornike Šengelia
Baskonia je v razmiku dveh dni vknjižila dve izjemno visoki zmagi. V torek je za 30 nadigrala Real Madrid, zdaj pa je dosegla prvo gostujočo zmago, ko je za 20 v Kaunasu premagala Žalgiris. Foto: EPA

18-letni Ljubljančan, ki je pred tekmo dobil nagrado za MVP-ja oktobra, je igral fantastično. V 25 minutah je prispeval 13 točk, ob tem pa v statistiko vpisal še deset skokov in šest podaj, podelil pa je tudi dve blokadi. Ob koncu tretje četrtine je z ujeto odbito žogo dopolnil dvojni dvojček, zatem pa ni več stopil na parket, čeprav se je celo spogledoval s trojnim dvojčkom. Srečanje je končal s statističnim indeksom 28.

Pred tem so Madridčani v enem tednu izgubili tri tekme, tudi v Evroligi pa so klonili na treh srečanjih zapored. Po pravi katastrofi v torek proti Baskonii, ko so izgubili za 30, je sledil pravi odziv. Čeprav imajo v španski prestolnici ogromno težav s poškodbami visokih igralcev – zdaj so ostali še brez slovenskega reprezentanta Anthonyja Randolpha –, pa so proti Andaluzijcem dobili skok (39:32).

Blancosi so hitro prevzeli pobudo, že v drugi četrtini, ko so gostitelji naredili delni izid 12:0, je razlika postala dvomestna, kmalu po odmoru, ko je bil neustavljiv Dončić, pa je prvič Real povedel za 20. Za 55:53 je slovenski košarkar mojstrsko prodrl in z levo roko zaključil ob osebni napaki. V zadnji četrtini se je razigral Jaycee Carroll, ki je v svojem slogu zadeval z razdalje (štiri trojke v zadnji četrtini), in prednost je narasla na več kot 30 točk. Carroll je bil s 17 točkami prvi strelec tekme. Točko več od Dončića pa je dal še Rudy Fernandez.

Calathesu skok zmanjkal do trojnega dvojčka
V Sinanu Erdemu sta izenačen dvoboj odigrala Anadolu Efes in Panathinaikos. Gostje so na krilih izjemnega Nicka Calathesa slavili z 82:81 in vknjižili tretjo zaporedno zmago. Grškemu branilcu je le skok zmanjkal do trojnega dvojčka. V Evroligi je od zadnjega, ki ga je zbral Nikola Vujčić, minilo že skoraj 11 let. Calathes je blestel z 29 točkami, do tega jih je kar 13 dal v zadnji četrtini, v statistiko pa je ob devetih skokih vpisal še deset podaj in zbral indeks 42.

Pao je sicer že v prvi četrtini povedel za deset, toda hitro so Carigrajčani ujeli korak in izničili zaostanek. V zadnji četrtini so gostitelji naredili serijo 12:0, ki jo je s trojko prekinil Nikos Papas. Nato je osem točk zapored dal Calathes. 48 sekund pred koncem je bil uspešen izza črte za gostujoče vodstvo z 82:79. Na drugi strani je zabil Bryant Dunston, Efes pa je bil nato uspešen v obrambi. 11 sekund je turškim pivovarjem ostalo za napad za zmago, a je James Gist blokiral met Erricka McColluma. Edo Murić je igral 24 minut, zgrešil je en met za dve in eno trojko, ujel je šest odbitih žog in enkrat podal.

Fenerbahče dobil podaljšek v Moskvi
V petkovem sporedu je bil derbi v Moskvi, kjer je vodilna ekipa sezone CSKA, po podaljšku klonila pred Fenerbahčejem. Evropskim prvakom je zmago zagotovil Nicolo Melli, ki je po zgrešeni trojki Brada Wanamakerja odbito žogo pod košem potisnil v obroč. Wanamaker je deset sekund pred koncem rednega dela zadel le prvega od dveh prostih metov in ob izidu 83:83 je odločal petminutni dodatek. Turška ekipa, pri kateri je Jan Vesely dosegel 31 točk, je sicer tekmo začela odlično in po prvi četrtini vodil s 16:27.

Slovenski reprezentant Aleksej Nikolič je dosegel 11 točk ob porazu Bamberga v Milanu.