Luka Dončić si je po uvrstitvi v finale Evrolige dal duška. Foto: Reuters
Luka Dončić
Dončić je bil s 16 točkami (met iz igre 4/12) v 30 minutah najboljši strelec Reala. Tekmo je končal s statističnim indeksom 18. Foto: Reuters
Luka Dončić
Dončić želi v nedeljskem finalu postaviti piko na i izjemni sezoni, v kateri je že postal najboljši mladi igralec Evrolige, najkoristnejši igralec rednega dela in kandidat za MVP-ja. Foto: Reuters
Ali Muhammed
Ali Muhammed oziroma Bobby Dixon je bil z 19 točkami najboljši strelec tekme med Fenerbahčejem in Žalgirisom. Deset jih je prispeval v odločilni zadnji četrtini. Pokriva ga Beno Udrih, ki je v sedmih minutah dosegel dve točki (met 1/2). Pri Žalgirisu je bil najboljši strelec Kevin Pangos, Kanadčan s slovenskimi koreninami in potnim listom, ki je dosegel 16 točk. Foto: EPA
Beno Udrih
Udrih prodira mimo Luigija Datomeja, ki je bil s 16 točkami drugi najučinkovitejši pri Fenerbahčeju. Foto: EPA
Udrih: Bili smo preveč nervozni

Dončić, ki je začel v prvi postavi, je zgrešil prvi poskus za tri, a nato zadel drugi met, ko je v 4. minuti znižal zaostanek Reala na 7:11. Moskovčani so v uvodnih minutah igrali precej poletneje, tako da so v 6. minuti povedli s 15:9. Dončić je v 8. minuti po lepem prodoru znižal na 14:17, malo pozneje pa zadel še prosta meta za 16:21. Kljub temu je CSKA na prvi odmor odšel s prednostjo 30:20, potem ko je Will Clyburn zadel trojko v zadnji sekundi. Dončić je dosegel sedem točk, na drugi strani pa Cory Higgins 12.

Real z izidom 14:2 napravil preobrat
Real je v drugi tretjini ekspresno izničil zaostanek, naredil delni izid 14:2 in v 13. minuti po trojki Jayceeja Carrolla povedel s 37:34. Sledilo je izenačeno nadaljevanje, Othello Hunter je v 17. minuti atraktivno zabil za 40:40, a je v naslednjem napadu Dončić lepo prodrl za 42:40, tako da je trener CSKA-ja Dimitris Itoudis svoje varovance poklical k sebi. Polčas se je končal z vodstvom Reala 47:46. V zadnji sekundi je od table zadel Trey Thompkins. Dončić je bil z desetimi točkami najboljši strelec Reala.

Dončić zadel trojko za 60:51
Nadaljevanje je postreglo z izenačeno šahovsko partijo koš za koš. Obe ekipi sta kar precej grešili. V 27. minuti pa se je Real odlepil. Najprej je trojko zadel Fabien Caseuer, nato pa je bil izza črte uspešen še Dončić za 60:51. Real je naredil delni izid 13:0. Itoudis je moral vzeti minuto odmora. Ta ni bistveno spremenila položaja na igrišču, saj je Real na zadnji odmor odšel s prednostjo 60:53. Dončić je bil s 13 točkami tudi po treh četrtinah najboljši pri Realu.

Real odbil vse napade CSKA-ja
CSKA je na začetku zadnje četrtine naredil izid 5:0. Dončić je bil na klopi Reala. Po 64:61 je sledil silovit odgovor Madridčanov, ki so se s trojkama Sergia Llulla in Thompkinsa v 33. minuti odlepili na 73:61. Itoudis je vzel minuto odmora. Ta je pomagala, saj se je v 36. minuti po košu Willa Clyburna CSKA približal na -3 (73:76), a je Real hitro zatrl apetite. Najprej je Sergio Llull zadel trojko, nato je zabil še Gustavo Ayon (81:73). Pri 75:81 je Dončić zadel dva prosta meta (75:83), in ko je bil Ayon uspešen še pod košem, je semafor manj kot dve minuti pred koncem kazal +10 (85:75). Tekma je bila odločena, saj CSKA, pri katerem se je že v 4. minuti poškodoval Andrej Voroncevič, ni imel dinamita za preobrat.

Dončić, Ayon in Thompkins s statističnim indeksom 18
Dončić in Llull sta za Real dosegla po 16 točk, Ayon (11 skokov) in Thompkins sta jih dodala po 12. Dončić, Ayon in Thompkins so tekmo končali s statističnim indeksom 18. Na drugi strani je Nando De Colo za CSKA prispeval 20 točk, Clybrun in Hines sta jih prispevala po 16.

Fenerbahče vodil od začetka do konca
V prvem polfinalu je Fenerbahče s 76:67 premagal Žalgiris. Branilci naslova so vodili od začetka do konca tekme. Fenerbahče je odlično odprl srečanje in povedel s 7:1, nato pa prednosti ni več izpustil iz rok. V 15. minuti je Jan Vesely s štirimi zaporednimi točkami in zabijanjem poskrbel za najvišje vodstvo dotlej – 32:20. A Žalgirisu je do polčasa uspelo prepoloviti zaostanek, saj je semafor kazal le +6 (39:33) za branilce naslova. Luigi Datome je bil z 12 točkami najučinkovitejši pri Fenerbahčeju, medtem ko je pri Žalgirisu Aaron White dosegel šest točk. Beno Udrih je v petih minutah prispeval dve točki.

Žalgiris naredil delni izid 11:0
Kevin Pangos je na začetku drugega polčasa znižal na -4 (39:35), nato pa je Fenerbahče naredil delni izid 11:2 za 50:37 v 26. minuti. Po minuti odmora, ki jo je vzel Šarunas Jasikevičius, je sledila velika vrnitev Žalgirisa. Litovski prvak je namreč naredil delni izid 11:0. Začel ga je s trojko Edgarasa Ulanovas, končal pa prav tako s trojko Kevin Pangos za 50:48 v 29. minuti. Tokrat je svoje varovance k sebi poklical Željko Obradović.

Ali Muhammed povlekel voz Fenerbahčeja
Fenerbahče je pred zadnjim delom vodil s 54:50. Brandon Davies je na začetku zadnjega dela znižal na -2, nato pa je na sceno stopil Ali Muhammed oziroma Bobby Dixon, kot je njegovo rojstno ameriško ime, ki je dosegel osem točk za vodstvo Fenerja s 66:54 v 34. minuti. Žalgiris se ni predal, grizel je do konca, a bliže kot na 71:66 44 sekund pred koncem mu ni uspelo priti. Litovci so dobili skok s 34:19, a so izjemno slabo metali za tri točke (2/10).

KOŠARKA (M)

EVROLIGA

BEOGRAD, final four

POLFINALE

Cska Moskva - REAL MADRID
83:92 (30:20, 16:27, 10:16, 27:29)
De Colo 20, Clyburn, Hines 16, Higgins 15, Kurbanov 7, Rodriguez 5, Hunter 4; Dončić 16 (4/12) in 7 skokov v 30 minutah, Llull 16, Ayon in Thompkins 12, Carroll 9, Causeur, Fernandez 6, Reyes in Tavares 5, Taylor 3, Randolph 2.
Prosti meti: 17/19; 22/36
Met za dve: 18/44; 17/34
Met za tri: 10/24; 12/27
Skoki: 31; 36

FENERBAHČE - Žalgiris
76:67 (19:13, 20:20, 15:17, 22:17)
Muhammed 19, Datome 16, Sloukas 14, Wanamaker 9, Vesely 8, Duverioglu in Melli 4, Kalinić 2; Pangos 16, Davies 12, White 10, Ulanovas 7, Toupane 6, Kavaliauskas in Mičić 5, Jankunas 4, Udrih 2 (1/2) v 7 minutah.
Prosti meti: 7/11; 19/27
Met za dve: 24/42; 21/40