Alexandre Lacazette je v 82. minuti zadel za 1:1, preprečil zmago Liverpoola v severnem Londonu in podaljšal niz neporaženosti svoje ekipe v vseh tekmovanjih na 14 tekem. Foto: Reuters
Lacazette je po podaji Alexa Iwobija prehitel vtekajočega vratarja Alissona Beckerja, ukrotil žogo in jo s plasiranim strelom z desnico poslal v malo mrežico. Foto: Reuters
James Milner je z zadetkom presekal silovit pritisk Arsenala v drugem polčasu. Foto: Reuters
Milnerjev strel po dobri uri igre za vodstvo Liverpoola. Foto: Reuters
Milner je le nekaj trenutkov po zadetku potreboval zdravniško pomoč, saj je ob izbijanju žoge z nosom trčil v glavo soigralca Joeja Gomeza. Foto: Reuters
Virgil van Dijk je bil v prvem polčasu najnevarnejši posameznik Liverpoola, dvakrat je resneje ogrozil vrata gostiteljev, takole je z glavo med drugim žogo poslal v vratnico. Foto: Reuters
Arsenalov vratar Bernd Leno, ki je dobil priložnost pred veteranom Petrom Čechom, se je nekajkrat izkazal z izvrstnimi obrambami, s katerimi je svojo ekipo (ob)držal v igri za boljši izid. Foto: Reuters
Športni stisk rok Jürgena Kloppa in Unaia Emeryja po koncu tekme. Njuni varovanci se bodo znova pomerili 29. decembra, ko bo tekma na Anfieldu. Klopp proti Arsenalu v Premier ligi sicer še ne pozna poraza. Foto: Reuters
Vse tekme 11. kroga Premier lige so se oziroma se še bodo začele z minuto molka v spomin na tragično umrlega lastnika Leicester Cityja Vichaija Srivaddhanaprabho in druge udeležence v helikopterski nesreči. Nogometni navdušenci so na stadione prinesli številne transparente, takole so se nekdanjemu prvemu možu Leicestra na Emiratesu poklonili navijači Liverpoola. Foto: Reuters
Napadalec Manchester Uniteda Marcus Rashford je iz neposredne bližine v 92. minuti matiral Asmirja Begovića in rdečim vragom prinesel vse tri točke na gostovanju v Bournemouthu. Foto: Reuters

Šlo je za 225. obračun velikih angleških tekmecev, ki sta skupaj osvojila 31 naslovov angleškega prvaka. Uspešnejši so Liverpoolčani, ki so zmagali 86-krat. Topničarji so slavili 78-krat, 61 tekem pa se je končalo brez zmagovalca.

Delitev točk pomeni, da Liverpoolčani ostajajo neporaženi v letošnji sezoni Premier lige, v dozdajšnjih 11 krogih so osemkrat zmagali in trikrat remizirali. Trenutno zasedajo vrh prvenstvene lestvice, imajo točko naskoka pred najbližjim zasledovalcem Manchester Cityjem, tretjeuvrščeni Chelsea ima tri točke manj. Oba bosta tekmo 11. kroga odigrala v nedeljo. Arsenal je peti.

Aubameyang in Van Dijk najnevarnejša
Derbi na Emiratesu je v prvem polčasu postregel z živahno igro, lepimi priložnostmi in dvema razveljavljenima zadetkoma na obeh straneh. Tekmo so bolje začeli gostitelji, ki so hitro pritisnili na vrata Liverpoola, napadali so predvsem po levi strani, branilci so imeli polne roke dela z bliskovito hitrim Pierre-Emmerickom Aubameyangom. Ta je nekajkrat nevarno zapretil vratarju Alissonu Beckerju, ki pa je svojo mrežo ohranil nedotaknjeno. Pri gostih je bil – presenetljivo – najnevarnejši branilec Virgil van Dijk. Nizozemec je v 23. minuti sijajno sprejel diagonalen predložek Mohameda Salaha in "iz prve" nastreljal opreznega vratarja Bernda Lena – ta je dobil prednost pred Petrom Čechom –, v zaključku polčasa je z glavo žogo poslal še v vratnico.

Sodniki razveljavili dva zadetka
Dvakrat sta v prvem polčasu sicer žogi končali v mreži. Najprej v 18. minuti, ko je Roberto Firmino nastreljal okvir gola, odbito žogo je v gol pospravil Sadio Mane, a je stranski sodnik Scott Ledger zadetek razveljavil zaradi domnevnega prepovedanega položaja. Na drugi strani je v polno zadel Alexandre Lacazette, a tudi ta zadetek ni obveljal zaradi prepovedanega položaja.

Arsenal ves čas pritiskal
Tako kot v prvem so tudi v drugem polčasu nogometaši Arsenala planili na vrata nasprotnika, Liverpoolčani so se krčevito branili, tepla jih je predvsem neučinkovitost na sredini igrišča, zaradi katere jim žoge nikakor ni uspelo dalj časa obdržati v svoji posesti. Posledica so bili nenehno obleganje Beckerjevih vrat, številni predložki iz kota in nevarni poskusi. Varovanci Jürgena Kloppa so na svoje priložnosti čakali iz protinapadov, ki pa zaradi nenatančnih podaj niso bili pretirano nevarni. Prvič je moral v drugem polčasu Leno posredovati v 57. minuti, ko je v kazenskem prostoru preigraval Firmino.

Milner utišal Emirates
Nato pa hladna prha za domače navijače v 61. minuti. Mane je pobegnil po levi strani, poslal predložek pred vrata, kjer je žogo Leno sicer odbil, a naravnost do Jamesa Milnerja, ki je s približno 14 metrov zadel za vodstvo. Veselje med gostujočimi navijači se še ni povsem poleglo, ko je na drugi strani igrišča zapretil Lucas Torreira. 22-letni Urugvajec je sprožil z roba kazenskega prostora, Becker je njegov strel odbil v kot.

Igra je bila nato za nekaj minut prekinjena, saj sta ob izbijanju žoge z glavama trčila Liverpoolova Joe Gomez in Milner.

Londonska obramba na preizkušnji
Naslednje minute so pripadle Liverpoolčanom. V 70. minuti bi lahko gostje kar dvakrat podvojili vodstvo. Najprej je Mane za las zgrešil Salahovo podajo z leve strani, v naslednji akciji je po predložku iz kota Firmino z glavo žogo poslal mimo Lenovih vrat. Nemški vratar je imel veliko dela, štiri minute pozneje se je po vnovičnem predložku iz kota Van Dijk spretno otresel Seada Kolašinca in povsem neovirano sprožil z glavo, njegov strel pod prečko je Leno odbil v kot.

Lacazette zadel v malo mrežico
Topničarjem je v 82. minuti vendarle uspelo izenačiti. Rezervist Alex Iwobi, ki je na zelenici zamenjal Henrika Mhitarjana, je v ogenj poslal Lacazetta. Ta je prehitel vtekajočega Beckerja, ukrotil žogo, si jo nastavil na desnico in z diagonalnim strelom v malo mrežico poskrbel za val navdušenja na Emiratesu. 1:1.

Nobena izmed ekip z izidom ni bila zadovoljna, do zadnjega žvižga glavnega sodnika Andreja Marrinerja so nogometaši na obeh straneh napadali zmago, a se mreži nista več zatresli.

Rashford v 92. minuti rešil rdeče vrage
Uvodno tekmo 11. kroga so odigrali nogometaši Bournemoutha in Manchester Uniteda. Slavili so rdeči vragi, poln izkupiček točk pa jim je v sodnikovem dodatku prinesel Marcus Rashford. Gostitelji so sicer povedli v 11. minuti, ko je Callum Wilson zadel s petih metrov po podaji z desne strani, a je še v prvem polčasu izid po podobni akciji izenačil Anthony Martial. Ko je že kazalo, da se bosta ekipi razšli brez zmagovalca, pa je v 92. minuti Rashford iz neposredne bližine premagal nemočnega vratarja Asmirja Begovića. To je bil zanj že drugi zmagoviti prvenstveni zadetek po izteku rednega dela tekme za Manchester United. V bogati klubski zgodovini je to uspelo le še Paulu Scholesu in Robinu van Persieju.