Pred enim mesecem je bil še tarča zbadljivk in neslanih šal o podajanju brisač zvezdnikom, zdaj pa je skorajda odrešitelj zdesetkanega Milana. Foto: EPA
Valter Birsa
Nedeljska izdaja La Gazzette dello Sport, ki je tako kot drugi italijanski časopisi za igralca tekme izbrala Valterja Birso, pa čeprav je bil edini strelec spet zamenjan okoli 60. minute. Foto: La Gazzetta dello Sport
Valter Birsa - prvenec v dresu Milana
Z goli prihaja tudi odgovornost - v Milanu že pričakujejo, da bo Birsa v torek na gostovanju pri Ajaxu ponovil predstavo izpred treh let, ko je v dresu Auxerra v Ligi prvakov že zatresel mrežo Amsterdamčanov. Foto: EPA
Jasmin Kurtić (Sassuolo) - Hernanes (Lazio)
Jasmin Kurtić je v enem tednu na dveh tekmah prispeval več asistenc kot lani v celotni sezoni v Palermu, kjer je bil tako kot v Sassuolu standardni igralec udarne postave. Foto: EPA
Milivoje Novaković
Milivoje Novaković je dosegel deseti gol v letošnji J1 ligi, a Omija Ardidža še naprej pada po lestvici in je zdaj že deveta. Foto: Aleš Fevžer

Neobičajna zgodba Valterja Birse se samo še stopnjuje. S prvim golom v dresu Milana je "Biki" odločil sobotno tekmo na San Siru s Sampdorio in s tem potrdil, da izkorišča priložnost, ki mu jo je namenila športna usoda - poškodbe in kazni na papirju boljših in slovitejših soigralcev. Zdaj 27-letni Šempetrc ni več tarča posmeha in zbadanj, temveč ena redkih svetlih točk AC Milana, italijanskega nogometnega velikana.

Izkoristil ponujeno priložnost
Po dveh letih sedenja na tribunah in klopi Genoe ter Torina, kjer je le poredko pokazal svoje nesporno znanje, je ponujeno priložnost s strani Massimiliana Allegrija zagrabil z obema rokama, pa čeprav je, roko na srce, v klubski stiski postal izhod v sili. A zdaj je prišla 46. minuta sobotne večerne tekme in z njo poteza, s katero se je Birsa prebil na naslovnice: z vrha polkroga 16-m prostora Sampdorie je sprožil močan in natančen strel med nogami branilca Vasca Reginija in žoga je pristala v desnem spodnjem kotu nemočnega Angela Da Coste.

Gol in zmaga v pravem trenutku
"Zelo sem vesel za gol, saj nam je prinesel pomembno zmago. Izgubili smo veliko točk, čeprav si tega nismo zaslužili. Zmaga je pomembna iz številnih vzrokov, saj gremo skozi težavno obdobje. Sobotna zmaga nam je dala nekaj zadovoljstva in okrepila našo moralo. Res je, da sem zadel, toda vsi trdo delamo za moštvo,"
je dan po velikem golu za klubski Milan Channel pripovedoval Birsa, katerega besede so nato povzeli vsi italijanski časniki, na čelu s slovito rožnato La Gazzetto dello Sport.

Čeprav je prišel v Milanello kot zadnji, pa se je napadalni vezist hitro navzel klubskega duha oz. dobro ve, kaj 18-kratni italijanski prvaki najbolj cenijo.

Rojstnodnevno darilo "Il Cavalierju"
"Gol sem posvetil svoji družini in tudi predsedniku, ki praznuje rojstni dan. Zmaga je posvečena njemu,"
se je Birsa prikupil lastniku Silviu Berlusconiju, ki je v nedeljo praznoval 77. rojstni dan ravno v obdobju, ko se vnovič na vse kriplje bori za svoje politično preživetje. Z likom in delom "Viteza" pa je seveda AC Milan neločljivo povezan že 27 let.

"Zahvaljujem se tudi Allegriju za zaupanje. Zmaga pa je bolj pomembna kot moj gol," je sklenil slovenski reprezentant.

Galliani: Če ne bi bilo Birse ...
Da se Birsa ni znašel v Milanu po naključju, pričajo tudi besede trenerja, še bolj pa alfe in omege "rossonerov" in podpredsednika kluba Adriana Gallianija. "Če bi Birsa ostal v Genovi in Antonini v Milanu, nihče ne bi zadel proti Sampdorii. Bila je menjava, dobra za oba. Birsa je tam ločeno sam treniral, tukaj pa je v začetni postavi ... To je nogomet, ki ga zelo dobro poznamo," se je po tekmi s Sampdorio nasmejal Galliani.

Vrnitev poškodovanih reprezentantov
Iz Italije je prišlo prejšnji teden še kar nekaj dobrih novic za selektorja Srečka Katanca, kar je en teden pred oktobrskim zborom za ključni tekmi z Norveško in Švico seveda več kot dobrodošlo. Po poškodbi sta se končno vrnila Rene Krhin in Josip Iličić, ki za začetek pri Bologni in Fiorentini sicer še vstopata s klopi. Odprlo se je Jasminu Kurtiću. Po ponižanju z Interjem je Sassuolo dvakrat zapored remiziral, pri čemer je imel Belokranjec ključno vlogo, saj je prispeval dve podaji, s katerimi je novinec v Serii A osvojil sploh prve letošnje točke. Za nameček je prvič za Chievo zaigral tudi Dejan Lazarević, ki je poleti okrepil "osličke" iz Verone, pri katerih je seveda Boštjan Cesar steber obrambe.

Jokić četrti Slovenec v La Ligi
Po poškodbi je prvič za svoj novi klub zaigral tudi Bojan Jokić, ki je dobil priložnost na levi strani obramba Villarreala na nedeljskem gostovanju pri Betisu (1:0). S tem je 27-letni Kranjčan postal šele četrti Slovenec, ki je zaigral v španski Primeri Division in prvi po štirih letih in pol, odkar je Branko Ilić v dresu Betisa odigral zadnjo tekmo, in to proti Barceloni. Pred branilskim dvojcem sta tam igrala samo še Dalibor Stevanović (Real Sociedad 2005-07) in Zlatko Zahovič (Valencia 2000/01).

Nove težave Kampla - otečen gleženj
Slabša novica prihaja iz Avstrije, kjer si je "vroči" Kevin Kampl načel gleženj. Zaradi bolečin in občutne otekline je moral izpustiti nedeljsko zmago Salzburga nad Wacker Innsbruckom. Vseeno Kampl ostaja optimist, da bo nared že do četrtkove tekme Evropske lige, "a le, če se bo vse izšlo".

Skratka Katančeve izbrance čakajo nove evropske tekme in en krog državnih prvenstev, nato pa se bo naslednji ponedeljek začela operacija "boj za drugo mesto".

Zmagoviti prvenec Birse v dresu Milana

"NovaGol" zadel za vodstvo, a nato izgubil (od 0:47)

Gol Nejca Pečnika v srbskem pokalu

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca (24)

vso tekmo;
91' (2:1)

/;
/
VEZISTI (8)

Milan (ITA)Bologna - Milan 3:3;
Milan - Sampdoria 1:0
64' (3:1);
66' (1:0)

Fiorentina - Parma 2:2
69' (0:1)

Twente - Groningen 5:0
79' (0:2)
/
/;
na klopi
Rene KrhinBologna (ITA)Bologna - Milan 3:3;
Roma - Bologna 5:0
85' (3:1);
64' (4:0)
vrnitev po poškodbi; /
Jasmin KurtićSassuolo (ITA)Napoli - Sassuolo 1:1;
Sassuolo - Lazio 2:2
vso tekmo;
75' (1:2)
Ludogorec - Botev Plovdiv 0:0
65' (1:2);
84' (0:0)

v 38' za 2:1 - 10. gol sezone

"Ladje na obzorju" (igralci vpoklicani pod Katancem)
vso tekmo;
51' (2:0)
/;
/
Zlatko DedićDynamo Dresden (NEM II)Greuther Furth - Dynamo Dresden 4:0vso tekmo/
Dejan LazarevićChievo (ITA)Chievo - Juventus 1:2;