Veselje Norvežanov ob odločilnem zadetku Mortena Gamsta Pedersena. Foto: Reuters
Thomas Myhre
Vratar Thomas Myhre je eden najzaslužnejših za zmago vikingov. Foto: Reuters
John Carew in Boštjan Cesar
John Carew (levo) je povzročal obilo preglavic Boštjanu Cesarju. Foto: Reuters

Na razburljivi tekmi so bili Slovenci trikrat v zaostanku. Že v 3. minuti je napako obrambe kaznoval John Carew, vendar je Sebastjan Cimerotič hitro izenačil.

Takrat je po kotu z ramo svoj prvi gol v reprezentanci dosegel Anton Žlogar. Predtem je zadel tudi vratnico. Blizu izenačenju so bili še Aleksandar Rodič, Klemen Lavrič in Andrej Komac, vendar je trikrat odlično posredoval vratar Thomas Myhre.

V 72. minuti španski sodnik Luis Cantalejo Medina ni piskal očitne enajstmetrovke, ko je žoga po strelu Mateja Mavriča zadela v roko enega od norveških branilcev.

Prezgodnje veselje približno 10 tisoč premočenih slovenskih navijačev je v sodnikovem podaljšku prekinil Morten Gamst Pedersen, ki se je sam sprehodil do nemočnega Boruta Mavriča in postavil končni izid.

Poraz varovancem Braneta Oblaka precej zmanjšuje možnosti za uvrstitev na svetovno prvenstvo. V sredo proti Moldaviji, ki je z 2:0 ugnala Beloruse, ne bosta mogla igrati Mile Ačimovič in Andrej Komac, saj sta dobila parni rumeni karton.

"Kljub sojenju, ki je dovoljevalo Norvežanom grobo igro, smo si sami dali tri gole. Zaradi tega sem jezen, čeprav smo dobro igrali. Še vedno ni vse izgubljeno," je po tekmi povedal slovenski selektor Brane Oblak.

Njegov norveški kolega Age Hareide je priznal, da so imeli gostje precej pomoči boginje Fortune: "Mislim, da smo si zaslužili vodstvo ob polčasu. V drugem delu pa so Slovenci pritisnili in lahko smo srečni, da so izenačili tako pozno. Mogoče ni pravično, a nogomet je takšna igra. Sedaj se lahko borimo celo za prvo mesto v skupini."
Kvalifikacije za SP, skupina 5:
SLOVENIJA - NORVEŠKA 2:3 (1:2) Cimerotič 4., Žlogar 83.; Carew 3., Lundekvam 24., Pedersen 92. ŠKOTSKA - ITALIJA 1:1 (1:0) Miller 13.; Grosso 76. MOLDAVIJA - BELORUSIJA 2:0 (1:0) Rogaciov 15., 49.

Lestvica: ITALIJA 7 4 2 1 10:6 14 NORVEŠKA 7 3 3 1 9:5 12 SLOVENIJA 7 2 3 2 8:8 9 BELORUSIJA 7 1 4 2 10:9 7 ŠKOTSKA 7 1 4 2 4:5 7 MOLDAVIJA 7 1 2 4 3:11 5
SLOVENIJA       2 - 3         NORVEŠKA