Boštjan Cesar je odigral že 98 tekem za slovensko reprezentanco, prihodnji mesec bo proti Angliji in Škotski najbrž dočakal stotico. Foto: Reuters
Tim Matavž
Tim Matavž je v četrtek v Evropski ligi takole zadel za vodstvo Vitesseja proti Laziu z 1:0. Na koncu je bilo 2:3. Foto: EPA
Lars Stindl in Kevin Kampl
Kevin Kampl (desno) je na tretji odigrani tekmi za Leipzig prvič začel v prvi postavi in bil na zelenici do 76. minute. V 17. minuti je začel akcijo za vodstvo gostiteljev z 1:0 proti Borussii Mönchengladbach, na koncu je bilo 2:2. Foto: EPA

Kot je za Val 202 povedal predsednik Košarkarske zveze Slovenije Matej Erjavec, je Cesar po tekmi poklical v garderobo in zlatim junakom zapel ponarodelo Avsenikovo vižo Slovenija, od kod lepote tvoje. "Oni pa so zapeli z njim," je dodal vzhičeni Erjavec, ki je omenjeni dogodek izpostavil ob vprašanju, od kod vse so prihajale čestitke evropskim prvakom.
Le upamo lahko, da bo izjemni uspeh podžgal tudi nogometaše, pred katerimi sta zadnji tekmi v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo proti Angliji in Škotski. Novi zbor na Brdu čez dva tedna se nezadržno bliža. Kot je znano, bodo fantje Srečka Katanca z Wembleyja morali odnesti tri točke, kar bi bil ob ne ravno idealnem stanju v izbrani vrsti podobno velik podvig, kot je bilo osvojeno zlato pred odločilnimi dvoboji precej samozavestnejših varovancev Igorja Kokoškova.

Cesar in Birsa vs. Iličić in Kurtić
"Cesi" je finale košarkarjev spremljal takoj po odigrani tekmi 4. kroga Serie A v Veroni, kjer je pri Chievu ob 18. uri gostovala Atalanta. Cesar je prvič v tej sezoni začel tekmo v prvi postavi, ob njem je bil Valter Birsa, na drugi strani pa sta pri gostih prvič skupaj zaigrala Josip Iličić in Jasmin Kurtić. Na zelenico stadiona Bentegodi so tako pritekli kar štirje člani udarne enajsterice slovenske reprezentance. Iličić je igral kot polšpica na desni strani, Kurtić pa mu je kril hrbet.

Na koncu je bilo 1:1, gostje so po pritisku v zaključku zasluženo izenačili v 85. minuti z 11-metrovke, ki so jo sodniki dosodili po ogledu videoposnetka. S pomočjo nove tehnologije so Iličiću v 29. minuti razveljavili zadetek zaradi nedovoljenega položaja, prav tako se že na začetku tekme niso odločili za prekršek za 11-metrovko nad Kranjčanom. Kurtić je v 10. minuti iz ugodnega položaja streljal čez vrata, po uri igre pa je po akciji obeh Slovencev Iličiću veselje preprečil vratar Stefano Sorrentino. Pri gostiteljih Birsa ni imel najboljšega dne, statistično je bil za Cesarjem drugi najslabše ocenjeni v prvi postavi Chieva.

Vrnitev Jokića
Podobno srečanje reprezentantov kot v Veroni bi se lahko zgodilo tudi v ponedeljek v Sankt Peterburgu med Bojanom Jokićem in Miho Mevljo, vendar od tega ni bilo nič. Jokić se je po poškodbi 1. septembra na tekmi proti Slovaški v Trnavi vrnil v začetno enajsterico Ufe, medtem ko je Mevlja pri Zenitu obsedel na klopi. Vodilno moštvo ruskega prvenstva je slavilo s 3:0. Mevlja je za novi klub debitiral v četrtek v Evropski ligi ob zmagi z 0:5 v Skopju nad Vardarjem.
Mimogrede: nov velik spodrsljaj si je v Premier ligi privoščil tekmec Maribora v Ligi prvakov Spartak Moskva. Po dveh prejetih zadetkih v zadnjih petih minutah z igralcem več (!) je osvojil le točko pri skromnem klubu Tosno (2:2).

Skubic iz Carigrada poražen
Nejc Skubic
, ki je 6. avgusta postal junak turškega superpokalnega obračuna proti Bešiktašu z zmagovitim zadetkom z 11-metrovke v 90. minuti (2:1), je bil s Konyasporjem na drugi tekmi proti aktualnim prvakom v tej sezoni neuspešen. 24 ur po košarkarskem finalu se je s soigralci iz Carigrada vrnil s porazom z 2:0.

Poleg Matavža dvakrat v polno tudi Velikonja
Na Nizozemskem gre še naprej odlično Timu Matavžu. Po golu iz bližine v Evropski ligi proti Laziu je v nedeljo zadel še na peti tekmi v domačem prvenstvu in bil ob remiju proti Venlu (1:1, gostje so izenačili z 11-metrovke v 90. minuti) statistično najboljši igralec srečanja. Več golov ima letos v Eredivisie le Wout Weghorst iz AZ Alkmaarja - šest. Matavž je do zdaj največ zadetkov zbral v sezoni 2010/11, ko je v dresu Groningena 16-krat spravil žogo v mrežo. Ta konec tedna se Vitesse odpravlja na gostovanje k Ajaxu, ki ima prav tako 10 točk.

Pri zadnjem golu je bilo spet lepo videti, da Matavž resnično znova uživa v nogometu, saj si je po napačni podaji tekmecev nazaj imenitno priboril prostor, preigral dva branilca in s 14 metrov natančno streljal po tleh.

Kot kaže, je pravo sredino na Nizozemskem našel tudi njegov bratranec Etien Velikonja, ki se je prejšnji mesec iz turškega Genclerbirligija preselil v Willem II. V soboto je na drugi tekmi za novi klub dosegel prva dva zadetka, ko so gostje z 1:3 dobili dvoboj zadnjeuvrščenih moštev proti Rodi v Kerkradeju. Lani član Olimpije je mrežo domačih z lepim močnim volejem načel že v 5. minuti, v 31. minuti pa je iz bližine povišal na 0:3. Matavž in Velikonja si bosta iz oči v oči stala v 16. krogu 13. decembra.
Zadetek Matavža na tekmi Vitesse - Venlo (1:1)

Prvi zadetek Velikonje na tekmi Roda - Willem II (1:3)

Povzetek tekme Chievo - Atalanta (1:1)

Pregled iger slovenskih reprezentantov v preteklem tednu

NOGOMETNA REPREZENTANCA selektorja Srečka Katanca za tekmi s Slovaško in Litvo (24)

vso tekmo

prva zmaga za Pafos, ki ga vodi Luka Elsner, odločilni gol je v 77. minuti dosegel Erik Janža

vso tekmo (6,2)

prvič v tej sezoni v začetni enajsterici, igral drugič, najslabše ocenjeni v prvi postavi Chieva, podaje 17/23 (74 %), v 41' - prvi karton
Antonio Delamea MlinarNew England Revolution (ZDA)Atlanta United - New England Revolution 7:0;
Sporting Kansas City - New England Revolution 3:1
38' (2:0) (4,2);
/
v 38', kar je bila že druga izključitev na tekmi pri gostih, najslabše ocenjeni igralec tekme, podaje 3/3;
počival zaradi rdečega kartona
Bojan JokićUfa (RUS)

Zenit St. Peterburg - Ufa 3:0

vso tekmo (5,8)

vrnitev po poškodbi na tekmi Slovaška - Slovenija v Trnavi, podaje 33/39 (85 %)

Miha Mevlja
Zenit (RUS)

Vardar - Zenit St. Peterburg 0:5 (EL);
Zenit - Ufa 3:0

82' (0:4) (6,9);
/

debitiral za Zenit, najslabše ocenjeni v začetni postavi gostov, podaje 58/63 (92 %);

VEZISTI (10)
Valter BirsaChievo (ITA)Chievo - Atalanta 1:179' (1:0) (6,5)drugi najslabše ocenjeni v prvi postavi Chieva, 3 streli, podaje 26/32 (81 %)
Damjan BoharMaribor (SLO)

vso tekmo (8,2);
vso tekmo

najbolje ocenjeni igralec tekme, v 85' za 1:1, v 62' z glavo zadel vratnico, 7 strelov, podaje 27/33 (82 %);
v 43' podaja Mešanoviću za 0:2

Kevin KamplLeipzig (NEM)Leipzig - Monaco 1:1 (LP);
Leipzig - Borussia Mönchengladbach 2:2
63' (1:1) (6,2);
76' (2:2) (6,4)
brez strela, podaje 20/24 (83 %);
prvič v začetni enajsterici Leipziga, drugi najslabše ocenjeni igralec v polju v prvi postavi domačih, brez strela, podaje 42/48 (88 %), v 17' začel akcijo pri zadetku za 1:0
Rene KrhinNantes (FRA)

Nantes - Caen 1:0

/

na klopi

Jasmin KurtićAtalanta (ITA)Atalanta - Everton 3:0 (EL);
Chievo - Atalanta 1:1
82' (3:0) (6,0);

Jan RepasCaen (FRA)

69' (0:0) (5,9)

najslabše ocenjeni pri Caenu, 2 strela, podaje 16/19 (84 %), v 26' - prvi karton

Rajko RotmanGöztepe (TUR)Göztepe - Genclerbirligi 3:2 81' (3:1) (5,9)podaje 5/7 (71 %)

zunaj ekipe;
drugi najslabše ocenjeni igralec tekme, 1 strel, podaje 41/47 (87 %), 5 izgubljenih žog
Tim MatavžVitesse (NIZ)Vitesse - Lazio 2:3 (EL);
Vitesse - Venlo 1:1
79' (2:3) (7,4);
vso tekmo (7,7)

v 33. minuti za 1:0, 3 streli, podaje 9/13 (69 %);
v 47' za 1:0 - peti gol v prvenstvu, zadel je prav v vseh uvodnih petih krogih, v 91' - prvi karton, najbolje ocenjeni igralec tekme, 5 strelov, podaje 7/14 (50 %), 4 dobljeni zračni dvoboji, gostje so izenačili v 90' z 11-m

Andraž ŠporarArminia Bielefeld (NEM II)Darmstadt - Arminia 4:3 72' (3:2) (6,0)brez strela, podaje 5/6 (83 %)

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 17 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.