Cristiano Ronaldo je zadetek dosegel na treh od zadnjih štirih obračunov z Barcelono, vključno z zadnjima dvema na Camp Nouu. Z zadetkom v 73. minuti pa je kasneje tudi prekinil niz neporaženosti Barcelone na domačem terenu, ki je trajal kar 53 tekem. Foto: Reuters

Naredili smo pomemben korak, zdaj moramo poskrbeti, da delo v španskem prvenstvu dokončamo. Tekmo smo perfektno nadzirali, a v sredo nas čaka naslednji izjemno pomemben obračun.

Xabi Alonso, vezist Real Madrida
Sami Khedira
Sami Khedira je v 17. minuti Real popeljal v vodstvo in hkrati podrl še klubski rekord. Dosegel je namreč 108. zadetek Reala v letošnji izvedbi španskega prvenstva, kar je gol več od prejšnjega rekordnega dosežka (107) iz sezone 1989/90, ko je kraljevi klub vodil legendarni napadalec Liverpoola John Toshack. Foto: Reuters

Ni bilo lahko zmagati na Camp Nouu, a tekma je bila odlična in presrečni smo, da smo vknjižili nove tri točke. Naredili smo velik korak k osvojitvi naslova španskega prvaka, a vsaj za zdaj še nismo prvaki!

Iker Casillas, vratar Real Madrida
Sami Khedira, Carles Puyol, Victor Valdes
Kapetan Barcelone Carles Puyol je storil veliko napako pred lastnimi vrati in Samiju Khediri podaril strel, prek katerega so Madridčani tudi povedli. Khedira je ob Özilu edini Nemec, ki se je vpisal med strelce v bogati zgodovini 'el clasicov'. Foto: Reuters

Rad bi izkoristil priložnost in Realu čestital za naslov, ki ga bo zagotovo osvojil. Morda sem storil napako, ker sem tekmo začel s Cescom Fabregasom na klopi. Toda lahko rečem, da je Cristian Tello igral odlično, tako v obrambi, kakor tudi v napadu. Igrali smo s številnimi mladimi nogometaši in to je lahko le vzpodbudno.

Pep Guardiola, trener Barcelone
Alexis Sanchez
Alexis Sanchez je v 69. minuti zamenjal Xavija Hernandeza, takoj zatem pa je že zadel za izenačenje. To je bil njegov 14. zadetek na 38. uradnem nastopu v dresu Barcelone. Foto: Reuters

Vedeli smo, da bo težko, še posebej zaradi tega, ker vso usodo držijo v svojih rokah. Toda dali smo vse od sebe. Ko smo izenačili, smo zavohali kri in pritisnili v napadu, nato pa nas je pokopal njihov zadetek iz protinapada. Boli nas, ker nismo izpolnili zadanega načrta, a poraz bomo enostavno morali sprejeti.

Andres Iniesta, vezist Barcelone
Lionel Messi
Lionel Messi ni imel svojega večera. Obramba Reala ga je dobro zaustavila in poskrbela, da zadetka ni dosegel že na tretjem zaporednem 'el clasicu', kar je njegov najdaljši niz v karieri. Argentinec je sicer Realovo mrežo zatresel že 13-krat. Foto: Reuters

Pri Barceloni je trener Pep Guardiola priložnost v začetni postavi ponudil mladima Thiagu Alcantari in Cristianu Tellu, kar se mu ni izplačalo. Tello je zapravil kopico lepih priložnosti, sicer pa so bili nerazpoloženi tudi njegovi soigralci, saj so prvič v okvir vrat sprožili šele v 70. minuti srečanja.

Na drugi strani so se nogometaši Reala po vodilnem zadetku Samija Khedire osredotočili na branjenje izida, večji del tekme so bili potisnjeni na svojo polovico, večkrat celo v lasten kazenski prostor. Izenačujoči zadetek v 70. minuti jih ni potolkel, že takoj zatem jih je v vodstvo znova popeljal Ronaldo in poskrbel za veliko zmago nad največjim tekmecem - sploh prvo v ligi, odkar je vajeti Barcelone leta 2008 prevzel Pep Guardiola.

Uvod pripadel Realu
Derbi so bolje začeli Madridčani, ki so prvič zapretili že v 4. minuti, ko je dlani Victorja Valdesa ogrel Ronaldo. Ta je po Özilovem predložku iz kota nevarno ustrelil z glavo, a je vratar Barcelone mrežo ohranil nedotaknjeno. Že dve minuti pozneje so si gostje v obrambi privoščili napako, proti vratom je stekel Dani Alves, oprezni Iker Casillas pa je z zadnjimi močmi žogo izmaknil izpred Brazilčevih nog. Uvodne minute so bile sicer prežete z netočnimi podajami v vezni liniji, prvo resnejšo priložnost so si Katalonci priigrali v 14. minuti, ko je z leve strani v kazenski prostor odlično prodrl Cristian Tello in izsilil obrambo gostujočega vratarja, a je stranski sodnik akcijo prekinil zaradi prepovedanega položaja.

Veliko Puyolovo napako izkoristil Khedira
Glasni Camp Nou so varovanci Joseja Mourinha utišali v 17. minuti, ko so po veliki napaki domačega kapetana Carlesa Puyola tudi povedli. Po predložku iz kota je Valdes precenil let žoge, Puyol je na golovi črti okleval in je ni izbil iz kazenskega prostora, napako pa je izkoristil Khedira ter iz neposredne bližine zadel za 0:1. To je bil šele njegov drugi gol v španskem prvenstvu. Barcelona je tako po predložkih iz kota v vseh letošnjih tekmovanjih prejela že osmi zadetek, polovico pa jih je dosegel prav Real.

Gostitelji streljali s slepimi naboji
Katalonci se v napadu nikakor niso znašli, preveč je bilo netočnih podaj, pravzaprav so si edino pravo priložnost priigrali v 27. minuti, ko je Lionel Messi s krasno globinsko podajo v ogenj poslal Xavija Hernandeza, ta pa je ustrelil za las mimo desne vratarjeve vratnice. Sicer pa je Real prvih 45 minut v obrambi igral strpno in organizirano, nasprotnika je ves čas uspešno lovil v zanko prepovedanega položaja. Gostitelji so tudi veliko napadali po levi strani, kjer se je ves čas trudil Tello, a ga je Alvaro Arbeloa brez večjih težav vsakič znova zaustavil.

Madridčani osredotočeni na obrambo
V nadaljevanju so se gostje osredotočili predvsem na branjenje izida, zaradi česar so bili večji del drugega polčasa potisnjeni v lastni kazenski prostor. Katalonci so ves čas napadali, a jim nikakor ni uspelo predreti odlično postavljene gostujoče obrambe. Vseeno so si priigrali nekaj polpriložnosti. Dve je zapravil Tello, ki je najprej v 52. minuti ustrelil krepko mimo vrat, še slabše pa se je odrezal dve minuti pozneje, ko ga je z izjemno globinsko podajo v ogenj poslal Alcantara. Igra se je nato precej umirila, znova je gledalce s sedežev dvignil Xavi, ki je z 20 metrov za slab meter zgrešil desno Casillasovo vratnico.

Po izenačenju Ronaldo ohladil Camp Nou
Nato so sledile tri divje minute, v katerih sta padla dva zadetka. Najprej so zadeli gostitelji, ki so po Tellovem strelu izkoristili napako v gostujoči obrambi. Iz neposredne bližine je zadel Alexis Sanchez, ki je samo minuto pred tem na zelenici zamenjal Xavija. Camp Nou je ponovno oživel, navijači so pričakovali nove nalete svojih ljubljencev, a niti dež, ki jih je pral že od končnice prvega polčasa, navijačev ni ohladil tako kot Ronaldo, ki je le tri minute po izenačenju Real znova povedel v vodstvo. Özil je z desne strani proti Portugalcu poslal odlično globinsko podajo, nekdanji igralec Manchester Uniteda pa je žogo mimo Valdesa hladnokrvno poslal v mrežo za 1:2 in dosegel že 42. zadetek v letošnjem španskem prvenstvu, kar je novi rekord La Lige. Özil je sicer podal za že 17. Ronaldov gol v vseh tekmovanjih.

Prvo slavje na Camp Nouu po Herculesu
V končnici tekme je Guardiola stavil na vse ali nič. Na zelenico je poslal Pedra Rodrigueza in Cesca Fabregasa, ki pa v napadu nista odigrala vidne vloge. Gostujoča ekipa se je uspešno branila, na veliko jezo premočenih domačih navijačev pa so nogometaši v belem z ležanjem na zelenici pridno odžirali sekunde z ure in s tem tudi možnosti Barcelone za morebitni izenačujoči zadetek. Glavni sodnik Alberto Undiano Mallenco je po štirih minutah dodatka še zadnjič pihnil v piščalko in slavje nogometašev Reala se je lahko začelo. Zadnji klub, ki je slavil zmago na Camp Nouu, je bil Hercules 11. septembra 2010.