Nogometaši Arsenala so bili po izpadu iz Lige prvakov vidno razočarani. Tomaš Rosicky (na fotografiji) je v 26. minuti dosegel šele svoj prvi zadetek v Ligi prvakov po 13. septembru 2006, ko je v Nemčiji zatresel mrežo Hamburger SV-ja (1:2). Foto: EPA

Pokazali smo pravi ekipni duh in pridobili nazaj nekaj ponosa po hudem porazu v Milanu. Žal smo iz Lige prvakov izpadli. Tokrat smo pač plačali davek slabo odigrane prve tekme, a zdaj je pomembno, da nadaljujemo zmagoviti niz.

Arsene Wenger, menedžer Arsenala
Robin van Persie
Trenutek, ko so bili topničarji najbližje izenačenju skupnega izida: Robinu van Persieju je po slabi uri igre gostujoči vratar Christian Abbiati takole s sijajno obrambo preprečil sila pomemben zadetek. Foto: EPA

Ko smo prvo tekmo izgubili s 4:0, smo se zavedali, da bo povratno srečanje izjemno težko, povratek pa skoraj nemogoč. Vseeno smo stopili skupaj in igrali do zadnjega atoma moči.

Laurent Koscielny, branilec Arsenala
Damir Skomina
Slovenski nogometni sodnik Damir Skomina je delil pravico na stadionu Emirates. Arsenalu je 35-letni Primorec predtem že sodil, in sicer na Velodromu v Marseillu, kjer so Londončani 19. oktobra lani z 1:0 odpravili tamkajšnji Olympique. Foto: MMC RTV SLO

Zaradi številnih poškodb v ekipi sem moral igrati s tremi igralci v napadu in vedel sem, da bo zaradi tega naša obramba na hudem udaru. Razočarani smo zaradi visokega poraza, a pomembno je, da smo napredovali v nadaljnje tekmovanje. Na koncu se je vseeno izšlo, zadetka pa nismo dosegli, ker smo zatajili ob ključnih zadnjih podajah v napadu.

Massimiliano Allegri, trener Milana
Nogometaši Milana
Nogometaši Milana so si po zadnjem sodnikovem žvižgu oddahnili in se razveselili preboja v nadaljnje tekmovanje. V četrtfinale Lige prvakov se je rossonerom uspelo uvrstiti že sedmič, s čimer so izenačili rekord tekmeca Juventusa. Foto: EPA

Že pred povratnim obračunom, v katerem so 'rossoneri' branili prednost kar štirih zadetkov (4:0), so številni opozarjali na četrtfinalno srečanje v sezoni 2003/04, ko so Milančani po prvi tekmi vodili s 4:1, nato pa v La Coruni proti Deportivu izgubili s kar 4:0 in izpadli iz Lige prvakov. Še večji spodrsljaj so si privoščili v finalu tega tekmovanja leta 2005, ko so proti Liverpoolu vodili že s 3:0, v nadaljevanju pa v pičlih šestih minutah prednost zapravili in na koncu klonili po izvajanju 11-metrovk.

Kaže, da se italijanski aktualni prvaki iz svojih napak niso ničesar naučili. Po visokem vodstvu po prvi tekmi so preveč sproščeno stopili na zelenico v severnem Londonu in se kaj kmalu znašli v zagati, a so se na koncu vendarle izvlekli in se uvrstili v četrtfinale. Tam bodo zaigrali tudi nogometaši Benfice, ki so v Lizboni z 2:0 ugnali Zenit iz Sankt Peterburga.

Wenger izpostavil izjemni ekipni duh
Arsenal si je s hrabro predstavo nedvomno pridobil veliko simpatij. Topničarji so bili po prvi tekmi v prestolnici mode pravzaprav že odpisani, izjemno majhne možnosti - okrog pet odstotkov - jim je pripisoval tudi menedžer Arsene Wenger, ki pa je bil po tekmi ponosen na svoje varovance. "V slačilnici sem fantom dejal, da so lahko po takšni predstavi ponosni nase. Na koncu nam je zelo malo do povratka zmanjkalo zato, ker na klopi nismo imeli ustreznih vezistov, kar pa se je v drugem polčasu, ko smo se utrudili, precej poznalo," je dejal francoski strateg, ki ekipo Arsenala vodi že vse od leta 1996. Nadaljeval je: "Pokazali smo pravi ekipni duh in pridobili nazaj nekaj ponosa po hudem porazu v Milanu. Žal smo iz Lige prvakov izpadli. Tokrat smo pač plačali davek slabo odigrane prve tekme, a zdaj je pomembno, da nadaljujemo zmagoviti niz."

Wenger s Skomino nezadovoljen
Francoz je pokomentiral tudi predstave slovenskih delivcev pravice, zlasti sojenje glavnega sodnika Damirja Skomine. "Z glavnim sodnikom nocoj nisem bil zadovoljen. Na sredini igrišča je vsakič znova prehitro dosodil prekršek. Vsakič ko je nogometaš Milana padel po tleh, je sledil prosti strel. To so gostje hitro dojeli in do konca tekme pridno izkoriščali," je povedal 62-letnik.

Van Persie in Nocerino zgrešila nemogoče

Še pred tekmo se ni vedelo, ali bo Wengerju na voljo mladi Alex Oxlade-Chamberlain, ki je še vedno okreval po gripi. Toda 18-letni krilni napadalec iz Portsmoutha je bil kljub vsemu uvrščen v začetno postavo, v kateri je navdušil zveste domače navijače. "Nekateri igralci, kot denimo Chamberlain, niso navajeni igrati na tako velikih tekmah. Chamberlain je bil včeraj bolan, a sem ga uvrstil v začetno enajsterico in mislim, da je bil odličen," je dejal Wenger. Drugi polčas sicer ni postregel z zadetkom, je pa bilo zagotovo najbolj vroče v 58. minuti, ko se je Robin van Persie pred vrati povsem sam znašel pred vratarjem Christianom Abbiatijem, a je ta strel ubranil in gostiteljem preprečil povratek oziroma morebitne podaljške.

"Van Persie je želel žogo spraviti prek Abbiatija, saj je ta ležal na tleh, a je bliskovito hitro vstal in strel ubranil. Vratar se je s to potezo zelo izkazal, preprečil nam je zadetek in izenačenje skupnega izida," je priznal menedžer Arsenala. Podobno priložnost v sklopu 'lažje zadeti kot zgrešiti' je v 77. minuti iz neposredne bližine po fantastični podaji Alberta Aquilanija z desne na drugi strani zapravil tudi Antonio Nocerino, ki je žogo poslal naravnost v Wojciecha Szczesnyja.

Koscielny želi četrto ali tretje mesto
Strelec vodilnega zadetka Laurent Koscielny je še dodal: "Ko smo prvo tekmo izgubili s 4:0, smo se zavedali, da bo povratno srečanje izjemno težko, povratek pa skoraj nemogoč. Vseeno smo stopili skupaj in igrali do zadnjega atoma moči. Pred kratkim smo premagali Liverpool, čakajo nas še zelo težke tekme, a sezono želimo v Premier ligi skleniti na četrtem, morda celo na tretjem mestu."

Nazadnje štirico izničili leta 1986
Zadnja ekipa, ki ji je v evropskih tekmovanjih uspelo izničiti zaostanek štirih zadetkov po prvi tekmi, je Real Madrid. Ta se je v Pokalu Uefa leta 1986 srečal z Borussio Monchengladbach. Prvo tekmo osmine finala je v Nemčiji izgubil s 5:1, doma pa je nato slavil s 4:0 in se uvrstil v nadaljnje tekmovanje.

Milan izgubil zaradi težav s poškodbami
Precej manj je bil s predstavo svojih varovancev zadovoljen trener Milana Massimiliano Allegri, ki pa je priznal, da je poraz tudi odraz številnih poškodb, ki mučijo 7-kratne evropske prvake. "Poraz bomo v prihodnjih dneh natančno preučili. Zaradi številnih poškodb v ekipi sem moral igrati s tremi igralci v napadu in vedel sem, da bo zaradi tega naša obramba na hudem udaru. Razočarani smo zaradi visokega poraza, a pomembno je, da smo napredovali v nadaljnje tekmovanje," je takoj po tekmi povedal trener rossonerov. Ti so se že v 7. minuti znašli v zaostanku, ob polčasu pa so zaostajali za tri zadetke, kar se jim je nazadnje v Ligi prvakov zgodilo prav na sloviti tekmi z Deportivom.

"Dvomim, da smo bili prestrašeni, saj smo si na prvi tekmi priigrali pomembno prednost. Med odmorom sem fantom dejal, da je izid še vedno 0:0, saj dogodkov iz prvega polčasa tako ali tako ni mogoče izbrisati. Na koncu se je vseeno izšlo, zadetka pa nismo dosegli, ker smo zatajili ob ključnih zadnjih podajah v napadu," je poudaril nogometni strateg iz Livorna.

Zaradi stresa je izgubil nekaj teže
Milančani bodo v četrtfinalu zaigrali prvič po sezoni 2006/07, ko so v Atenah tudi postali evropski prvaki. Na San Siru si še kako želijo stopiti na pota stare evropske slave, prvo oviro v izločilnih bojih so že preskočili, a pot do finala in končnega slavja je še dolga. "Nocojšnja tekma bi utegnila biti ena najpomembnejših v sezoni. Izpad iz Lige prvakov bi bil zelo boleč, a zadali smo si cilj, ki smo ga na koncu tudi dosegli - čeprav sem vmes zaradi stresa izgubil kar nekaj teže," se je za konec še pošalil 44-letnik.