Ocena 3.5 od 33 glasov Ocenite to novico!
Hrvaška
Hrvaška se veseli pete uvrstitve na svetovno prvenstvo. Foto: Reuters
Grčija - Hrvaška
V Pireju gledalci niso videli nogometnega presežka. Hrvati so dobro branili dober izid iz Zagreba in zaprli igro, Grki pa niso mogli napasti. Foto: Reuters

Pirej - MMC RTV SLO

Hrvaška bo petič igrala na svetovnem prvenstvu, potem ko je Grke premagala s skupnim izidom s 4:1. V Rusijo potuje tudi Švica, ki je bila boljša od Severne Irske.

Na povratnem srečanju v Pireju ni bilo golov. Hrvati so srečanje odigrali disciplinirano, osredotočili so se na obrambo, tako da jim je uspelo ohraniti odličen rezultat s prve tekme - na Maksimiru je bilo 4:1.

Na domači zelenici so si prvi priigrali priložnost Grki, Anastasios Bakasetas je skušal presenetiti Subašića s strelom od daleč, a je žogo poslal prek hrvaških vrat. Nevarnejša je bila akcija nekaj minut pozneje, ko je Sokratis meril v desni spodnji kot, toda ni bil dovolj natančen.

Hrvati so do prve resne priložnosti prišli v 28. minuti, ko je Ivan Perišić streljal z roba kazenskega prostora. Največja priložnost v sicer mirnem prvem polčasu pa je bila v 43. minuti, ko je ravno Perišić, eden najboljših posameznikov s prve tekme, v teku močno streljal z okoli 20 m, Grke je rešila vratnica.

Po vrnitvi na zelenico sta Šime Vrsaljko in Marcelo Brozović izvedla dve konkretnejši akciji, a ju nista izpeljala do konca. Grki so zapretili v 58. minuti, Konstantinos Mitroglu je streljal z obrata z okoli 20 m. Dimitrios Pelkas je hitro po vstopu v igro zadel gol, a veselje ni trajalo dolgo, saj je bil v prepovedanem položaju.

Tudi Švicarji naprej
Danes so vozovnico za SP dobili tudi Švicarji, ki so povratno tekmo s Severnimi Irci remizirali brez zadetkov (0:0) in se po minimalni zmagi s prve tekme (0:1) uvrstili na prvenstvo. Švicarji so se na domačem terenu v dežju spretno prebili v sklepni del tekmovanja. Imeli so pobudo in premoč, ki pa je niso kronali z zadetki, blizu sta bila Blerim Džemaili in Xherdan Shaquiri.

A Severni Irci bi vendarle lahko na tekmi naredili več: že globoko v sodnikovem dodatku je namreč z glavo s kakšnih sedmih metrov meril Jonny Evans, vratar Yann Sommer je poletel v prazno, žogo pa je z golove črte izbil Ricardo Rodriguez in preprečil podaljšek.

Ti tekmi sta pomenili konec polovice štirih bojev dodatnih kvalifikacij v Evropi. Povratni dvoboj med Italijo in Švedsko (prvega so z 1:0 dobili Švedi) bo v ponedeljek v Milanu, med Irsko in Dansko, prva tekma se je končala brez golov, pa v Dublinu v torek.