Selektor slovenske nogometne reprezentance Srečko Katanec po tekmi v Vilni ni bil pretirano slabe volje. Foto: Reuters

Nekdo je pred tekmo napisal, kakor da smo rekli, da zmaga danes za nas ne bi bila dobra, jaz pa 2:2 primem z vsem veseljem. Z dobro igro fantov, tega stroka ne bo mogla zanikati. Imeli smo kup priložnosti, tako da ni problema. Lahko povedo, da niso zadovoljni, jaz pa sem.

Srečko Katanec
Milivoje Novaković
Slovenski nogometaši (na fotografiji Milivoje Novaković) so v Vilni zapravili kup (zrelih) priložnosti. Foto: Reuters

Slovenska nogometna reprezentanca je z remijem začela kvalifikacijsko pot za svetovno prvenstvo, ki ga bo leta 2018 gostila Rusija. V Vilni so z Litvo remizirali z 2:2, potem ko so se v prvem polčasu znašli že v zaostanku z 2:0.

V nadaljevanju so Katančevi varovanci zaigrali bolje, ustvarili so si kopico (pol)priložnosti, zaostanek je prepolovil Rene Krhin, v izdihljajih tekme, tik pred zadnjim sodnikovim žvižgom, pa je točko s krasnim strelom z glavo Sloveniji priboril Boštjan Cesar.

Selektor je zadovoljen z razpletom
Po tekmi selektor slovenske reprezentance ni bil pretirano razočaran. "Kakor se je obrnila tekma, smo lahko na koncu zadovoljni. Osebno sem zadovoljen. Tudi prvi polčas, z izjemo treh minut, ko so nam dali iz dveh priložnosti dva gola, mislim, da smo bili boljši. Smo dominirali," je v uvodu dejal v pogovoru s Sašo Jerkovićem za Drugi program Televizije Slovenija in nadaljeval: "Drugi polčas je bil absolutno boljši, njihov vratar je ujel kar nekaj žog. 2:2 ni za vreči stran. Pred tekmo nisem želel določenih stvari, problemov prinašati ven. O boleznih, poškodbah. To se je danes tudi poznalo - Kampl, Skubic in Oblak so bili bolni."

Želi si več zadetkov iz manj priložnosti
Selektor je hkrati priznal, da je bil pred tekmo optimističen, a da v nogometu ne zmaga vedno tisti, ki ima več priložnosti in dominira. "Ta točka je velika točka," je dejal in dodal: "Fantom lahko samo čestitam za voljo, željo in borbo do zadnje sekunde. Želel bi si, da na naslednjih tekmah iz manj priložnosti dosežemo več zadetkov. Imeli smo nekaj zares lepih priložnosti. To so takšne priložnosti, da bi morali zadeti večkrat." 53-letni Ljubljančan je pojasnil, da je na zelenico poslal zelo napadalno usmerjeno enajsterico in da napadalnejše postave ni mogoče sestaviti.

"Zgodovina se ponavlja"
Številni nogometni navdušenci so pričakovali zmago Slovenije nad Litvo, dolgo je kazalo na poraz, a Cesar je poskrbel, da slovenski nogometaši litovsko prestolnico zapuščajo neporaženi. "Stroka naj si misli, kar hoče. Realno stanje je takšno, da se je tekma končala z delitvijo točk. Kaj je realno in kaj ne, naj povejo strokovnjaki. Prva moja tekma je bila 2:2 v Grčiji. V drugem mandatu je bila 2:2 proti Ferskim otokom. Pa tudi ni bilo realno, bili smo boljši, s šampioni na igrišču, pa so nam oni zabili v zadnji minuti za 2:2. Tukaj pa smo danes mi zabili za 2:2. Jaz gledam nekaj drugega, zgodovina se ponavlja. Prva moja tekma v kvalifikacijah je spet 2:2. Nekdo je pred tekmo napisal, kakor da smo rekli, da zmaga danes za nas ne bi bila dobra, jaz pa 2:2 primem z vsem veseljem. Z dobro igro fantov, tega stroka ne bo mogla zanikati. Imeli smo kup priložnosti, tako da ni problema. Lahko povedo, da niso zadovoljni, jaz pa sem," je še povedal Katanec.

Sklenil je: "Če vzamemo vsakemu nasprotniku po štiri točke - danes smo osvojili točko, Litvo doma premagamo in so štiri. To naredimo še Slovakom, Škotom in Angležem pa bi bilo veselo. Imeli bi 20 točk in bi bili na svetovnem prvenstvu. To je realno in nerealno (smeh)."