Veteran Boubacar Barry je bil do polfinala le drugi vratar, nato pa hočeš nočeš postal veliki junak dramatičnih enajstmetrovk. Z obrambo in nato še golom za končnih 9:8 se od reprezentance po 80 nastopih poslavlja kot prvak Afrike. Foto: Reuters
Slonokoščena obala - prvak Afrike 2015
Neizmerno veselje Slonokoščene obale, ki je dočakala krono za zlato generacijo. Zanimivo, da na vseh štirih finalih, v katerih je igrala, v rednem delu tekem ni padel niti en gol, prvaka pa je vedno odločila "loterija" strelov z bele točke. Foto: Reuters
Gervinho (Slonokoščena Obala) - Atsu (Gana)
Gervinho in Atsu sta bila v finala najvidnejša nogometaša na obeh straneh, a nato sta bila oba zamenjana v zadnjih minutah in nista izvajala enajstmetrovk. Foto: Reuters
Herve Renard (selektor Slonokoščene obale)
Selektor Slonokoščene obale Herve Renard je po treh letih znova postal prvak Afrike. Takrat je po "loteriji" z Zambijo premagal prav slone, ki jih je zdaj končno popeljal na vrh črne celine. Foto: Reuters
Slonokoščena obala
Navijači Slonokoščene obale so po desetletju razočaranj končno dočakali zmago na afriškem pokalu narodov, drugo po 22 letih, medtem ko v Gani že 33 let čakajo na nesojeni peti naslov celinskih prvakov. Foto: Reuters

Jubilejno 30. afriško prvenstvo v nogometu je spisalo novo osupljivo zgodbo, ki je končno osrečila Slonokoščeno obalo z drugim naslovom afriškega prvaka, prvim po letu 1992, ko je prav tako po "loteriji" z 11:10 premagala prav Gano.

Po golih Wakasa Mubaraka in Jordana Ayewa so črne zvezde vodile že z 2:0, saj je Wilfried Bony zadel prečko, Gadji Tallo pa grdo zgrešil za slone, a nato se je sreča obrnila, prav takrat, ko se je začel poznejši veliki junak Barry pritoževati zaradi poškodbe. Afriyie Acquah in Frank Acheampong sta zgrešila za Gano in izid se je poravnal. Sledilo je kar 13 uspešno izvedenih strelov z bele točke, ko sta z 11. serijo na vrsto prišla oba vratarja.

Vratarski obračun odločil o prvaku
Ganski čuvaj mreže Brimah Razak je ustrelil proti desni vratnici, a se je Barry vrgel s skrajnimi močmi in ubranil drugo enajstmetrovko "loterije". Vendar zdaj je moral 35-letni veteran Slonokoščene obale prevzeti vso odgovornost nase - pomagala nista niti igranje poškodbe niti rumeni karton zaradi zavlačevanja. Dolgoletni vratar reprezentance in Lokerena je končno stopil k žogi in v slogu največjih strelcev zatresel mrežo. More slonov je končno konec in tako imenovana zlata generacija je končno postala afriški prvak, in to brez Didierja Drogbaja.

Ganci kar dvakrat stresli okvir vrat
V rednih 90 minutah tekme ni bilo golov. Slonokoščena obala je pletla in poskušala s prodori Gervinha, čigar strel je enkrat zletel tik mimo vrat. Na drugi strani je Gana kar dvakrat stresla okvir vrat. V 26. minuti se je z razdalje za silovit strel odločil Christian Atsu, že premagal Barryja, a je vodstvo preprečila desna vratnica. Tik pred odmorom je iz mrtvega kota levo vratnico stresel še Andre Ayew.

Tudi v 2. polčasu sta obe strani nadaljevali odgovorno in disciplinirano igro v obrambi, pred podaljškom so sicer sloni pritisnili, a ni bilo pravega natančnega strela. Utrujenost je v podaljšku ponujala svoje priložnosti, a zadetka ni bilo in sledila je "loterija" za naslov afriškega prvaka.