Dominic Maroh (desno) je na zadnjih dveh tekmah Kölna odigral vseh 180 minut, medtem ko je Mišo Brečko (v sredini) med tednom zbolel, v soboto pa je bil na klopi. Foto: EPA
Robert Koren
Nekdanji kapetan slovenske reprezentance Robert Koren je po poškodbi v soboto debitiral za Melbourne City v avstralski ligi. Njegovo moštvo, ki je na lestvici šesto, je z zadetkom v zadnji minuti z 1:0 ugnalo drugouvrščeni Melbourne Victory in mu v 11. krogu zadalo sploh prvi poraz. Korošec je igral od 61. minute. Foto: Twitter
Armin Bačinović
Armin Bačinović, ki je poleti iz Palerma prestopil v Virtus Lanciano, je v petek v italijanski drugi ligi dosegel svoj prvi zadetek za ta klub. Na domači tekmi proti vodilni ekipi Serie B Carpiju je v 12. minuti z lepim strelom z roba kazenskega prostora v polno meril za 1:0. Na koncu je bilo 1:1. Bačinović in Aljaž Struna (Carpi) sta igrala vso tekmo. Virtus je na lestvici četrti. Foto: MMC RTV SLO

soboto pa dal prvi gol za to moštvo v Bundesligi.

27-letni osrednji branilec je že med tednom proti Mainzu (0:0) zatresel mrežo, a je sodnik zadetek v 8. minuti zaradi domnevnega nedovoljenega položaja neupravičeno razveljavil. Štiri dni pozneje je Maroh v Wolfsburgu le dočakal premierni zadetek med nemško elito za kozličke, ki je tudi med petimi kandidati za najlepši gol 17. kroga. V 11. minuti se je po podaji Daniela Halfarja imenitno znašel na levi strani kazenskega prostora, lepo ustavil žogo in z desnico natančno meril med bližnjo vratnico in vratarjem Diegom Benagliom (glej video spodaj!).

Manj prijetno je bilo zanj nadaljevanje tekme. Že pet minut pozneje je namreč Bas Dost po predložku pred vrata izenačil z glavo. Kölnski časnik Express je zapisal, da je Slovenec za sekundo preveč okleval. Maroh je poudaril, da proti tako dobremu napadu, kot ga ima drugouvrščeni Wolfsburg, ni mogoče vsega ubraniti: "Napadalec je v prednosti, ker mora spremljati samo žogo. Jaz moram paziti tako na tekmeca kot žogo." Tudi zmagoviti zadetek je Wolfsburg dosegel z glavo, po kotu je bil strelec Naldo. Znova je blizu stal Maroh.
Januarja na pogovore o podaljšanju pogodbe
V Nemčiji rojeni sin slovenskega očeta in nemške matere se je med tednom razveselil ponovnega igranja. Po slabo odigrani tekmi v Frankfurtu proti Eintrachtu (3:2) pred dvema mesecema in pol je bil z izjemo enega srečanja rezervist. Trener Peter Stöger ga je po tekmi proti Mainzu pohvalil, dejal je, da je naredil korak naprej. V klubu so bili zadovoljni tudi s tem, kako je Maroh sprejel sedenje na klopi. Po dopustu ga na začetku leta čakajo pogovori o podaljšanju pogodbe, ki mu poteče julija 2015. Ostati želi v Kölnu, kamor je leta 2012 prišel iz Nürnberga, pri katerem se je v Bundesligi med strelce vpisal dvakrat - v sezoni 2009/10 proti Freiburgu in v sezoni 2011/12 proti Herthi.
Köln je po jesenskem delu nemškega prvenstva na 11. mestu na lestvici, a ima le štiri točke več od zadnjeuvrščenih Borussie Dortmund in Freiburga. 13 od 19 točk je osvojil v gosteh. "Naše cilje smo tako v prvi kot drugi polovici leta izpolnili. Na koncu sezone bomo za obstanek potrebovali več kot 27 točk, kolikor jih je lani za dodatne kvalifikacije imel Hamburg. Treba jih bo zbrati vsaj 35," je za Kicker povedal športni direktor Kölna Jörg Schmadtke.
Brečko sedmič v tej sezoni ni igral niti minute
Manj spodbudni kot za Maroha so bili zadnji dnevi za drugega Slovenca pri kozličkih, (nekdanjega) kapetana Miša Brečka. Trboveljčan je tekmo proti Mainzu izpustil zaradi bolezni, v soboto pa je znova obsedel na klopi. Potem ko se mu je to zgodilo na štirih zaporednih srečanjih med 7. in 10. krogom, zdaj ni igral še na zadnjih treh. Na preostalih desetih tekmah je vselej začel v prvi postavi, sedemkrat je na zelenici dočakal zadnji sodnikov žvižg, trikrat pa je bil zamenjan.
Debi Oblaka na Calderonu
Zanimiv teden je za tremi vratarji. Jan Oblak je na povratni tekmi 1/16 finala španskega pokala prvič stal med vratnicama na stadionu Vicente Calderon. Atletico je že na prvem dvoboju proti tretjeligašu L'Hospitaletu zmagal z 0:3, tako da je bil obračun v Madridu le formalnost. Končalo se je z 2:2 in lepo obrambo Oblaka v 89. minuti, ko je preprečil Atleticov poraz.

Jug se je vrnil na klop
Ažbe Jug
je v sredo v osmini finala francoskega ligaškega pokala z Bordeauxom gostoval v Lillu in po 11-metrovkah izpadel s 7:6. 22-letni vratar je pokazal dobro predstavo in ubranil dva strela z bele točke. V nedeljo je domači poraz z 0:5 proti Lyonu v Ligue 1 spremljal s klopi, saj se je po poškodbi v vrata že vrnil Cedric Carrasso, ki ga je Jug zamenjal na zadnjih dveh srečanjih francoskega prvenstva.
Druga zaporedna "petarda" v mreži Belca
Vid Belec
je v Turčiji še drugič zapored iz svoje mreže pobral pet žog. Po porazu proti Galatasarayu z 0:5 je Konyaspor z istim izidom klonil v gosteh pred Genclerbirligijem. Belec, ki res ni imel najboljšega dne, je štiri zadetke prejel v zadnje pol ure. Konyaspor je po 14 krogih na 12. mestu.

Podaja Rotmana
Odlično gre Istanbulu Rajka Rotmana, ki zaseda 4. mesto za Bešiktašem, Galatasarayem in Fenerbahčejem. Nekdanji član Rudarja, standardni član prve enajsterice, je ob zmagi pri Sivassporju z 0:2 podal za drugi gol Jeremyju Perbetu, ki je končni izid postavil v 85. minuti.
Kirm v polno s prostega strela
Andraž Kirm
je v 14. krogu ciprskega prvenstva dosegel drugi zadetek v dresu Omonie. Ob zmagi nad klubom Nea Salamis s 3:0 je v 43. minuti s prostega strela zadel za 1:0. Omonia je na lestvici peta z 22 točkami. Vodi APOEL, ki jih je zbral 31.
Zadetek Maroha proti Wolfsburgu (od 0:40 dalje)

Zadetek Kirma proti Nea Salamisu

Zadetek Bačinovića proti Carpiju

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca za Anglijo in Kolumbijo (23)
Ime, PriimekKlub (država)TekmaIgralni čas (x,y)Opombe
VRATARJI (3)
Vid BelecKonyaspor (TUR)Genclerbirligi - Konyaspor 5:0vso tekmo (5,8)/
Samir HandanovićInternazionale (ITA)Inter - Lazio 2:2 vso tekmo (5,6)

BRANILCI (7)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA)Atalanta - Palermo 3:3 vso tekmo (5,9)slabo posredovanje v 76' pri izenačenju Atalante na 3:3

na klopi
Boštjan Cesar (c)Chievo (ITA)Verona - Chievo 0:1vso tekmo (7,7)

2. mesto
Kevin KamplSalzburg (AVT)*konec jeseni v avstrijskem prvenstvu*-1. mesto; kariero bo nadaljeval pri Borussii Dortmund
Andraž KirmOmonia (CIP)Omonia - Nea Salamis 3:0vso tekmo v 43' za 1:0 - drugi gol za Omonio
Jasmin KurtićFiorentina (ITA)Fiorentina - Empoli 1:1/na klopi
Dejan LazarevićChievo (ITA)Verona - Chievo 0:1/na klopi
Aleš MerteljMaribor*konec jeseni v slovenskem prvenstvu* -2. mesto
Nejc PečnikCrvena zvezda (SRB)*konec jeseni v srbskem prvenstvu*-

2. mesto; predčasno prekinil dveletno pogodbo

Rajko RotmanIstanbul Baseksehir (TUR)Sivasspor - Istanbul 0:2vso tekmo (7,8)podal v 85' za 0:2; drugi najbolje ocenjeni igralec Istanbula
Dalibor StevanovićTorpedo Moskva (RUS)*konec jeseni v ruskem prvenstvu*-12. mesto
Andraž StrunaPAS Giannina (GRČ)PAS Giannina - Paok 3:0;
Ergotelis - Pas Giannina 1:0
vso tekmo;
73' (1:0)
zmaga nad vodilnim moštvom v grški ligi;
/
NAPADALCI (3)
Valter BirsaChievo (ITA)Verona - Chievo 0:158' (0:0) (6,5) /
Zlatan LjubijankićOmija Ardidža (JAP)*konec japonskega prvenstva*-16. mesto (izpad iz lige)

* Ladje na obzorju * - občasni reprezentanti in igralci iz pomembnejših tujih lig
Gregor BalažicKarpati Lviv (UKR)*konec jeseni v ukrajinskem prvenstvu*-13. mesto
Roman BezjakLudogorec Razgrad (BLG)

*konec jeseni v bolgarskem prvenstvu*

-2. mesto

Zlatko Dedić

FSV Frankfurt (NEM II)FSV Frankfurt - Heidenheim 2:0;
Karlsruhe - FSV Frankfurt 4:1

87' (2:0);
68' (4:0)
v 62';
/
Jasmin HandanovićMaribor*konec jeseni v slovenskem prvenstvu*

-

2. mesto
*Josip IličićFiorentina (ITA)Fiorentina - Empoli 1:1/na klopi
Bojan JokićVillarreal (ŠPA)Villarreal - Deportivo 3:0/operiran, vrnil se bo okoli novega leta

Mitja VilerMaribor *konec jeseni v slovenskem prvenstvu*-2. mesto

V tabelo za igralnim časom so dodane ocene statističnega portala WhoScored.
Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in aktivnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 11 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upošteva rezervistov.