Kakšna učinkovitost Slovenije! Neusmiljeni eksekutor je bil Milivoje Novaković, ki je bil vedno na pravem mestu. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Agresivno smo začeli in dobivali dvoboje. Hvala navijačem, to je bilo pravo navijanje.

Milivoje Novaković
Sanje lahko v torek postanejo resničnost, a kaj, ko ne bo vse odvisno od Slovenije. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Že dolgo nismo igrali tako dobro kot v prvem polčasu.

Mišo Brečko
Slovenija ohranja upanje na Brazilijo
Novaković s pomočjo vratnice do hat-tricka
V dveh minutah Novaković dvakrat zatresel mrežo

V Ljudskem vrtu je Slovenija z ustvarjalnim vezistom Kevinom Kamplom in eksekutorjem Novakovićem igrala kombinatorno in predvsem učinkovito, ob tem pa mrežo spet ohranila nedotaknjeno. Zlasti prvih 15 minut, ko je bilo na semaforju že 2:0, je bilo nepozabnih. Pravi sodoben nogomet! Ob tako lepem večeru bi se prileglo le še presenečenje na Islandiji. Ciper je eno uro zdržal, na koncu pa klonil z 2:0, tako da Islandija v boju za 2. mesto ohranja točko prednosti pred Slovenijo. V torek bo Islandija gostovala pri Norveški, Slovenija pa bo v Bernu igrala proti Švici, ki je že uvrščena na svetovno prvenstvo. Ob porazu Islandcev bi bil za dodatne kvalifikacije dovolj že remi.

Šah mat v nekaj potezah
Slovenija je po previdnih uvodnih minutah močno pritisnila. Strel Novakoviča z glavo je zletel čez gol, nato je Kampl z desne strani poslal žogo pred gol, a je bil Novaković za korak prekratek. To je bila le predigra pred poslastico, ki je navijači zlepa ne bodo pozabili. Najprej je "udarila" nekdanja naveza iz Kölna Brečko-Novaković. Brečko je idealno podal, Novaković pritekel pred gol in stegnil levico za 1:0. Komaj se je vroči Ljudski vrt malce umiril, je ob koncu 14. minute sledila nova domiselna akcija. Pripravil jo je Kampl, našel Kirma, ki je podal učinkovitemu Novakoviću. Šah mat v nekaj potezah.

Po udarnem začetku je ritem slovenske igre padel, Norvežani pa so se po skorajšnjem "nokavtu" pobrali in pritisnili, vendar k sreči niso znali kaznovati nekaj neposrečenih slovenskih minut. Pred Handanovićevimi vrati je bilo najbolj vroče v 37. minuti, ko je Daniel Braaten streljal malce mimo vrat. Pred drugim polčasom selektorja nista menjala, spet pa so bili Slovenci tisti, ki so odločno krenili v napad. Kirm je zagrozil z volejem, ki ga je Rune Jarstein vrhunsko ukrotil. V 49. minuti je Aleš Mertelj ukradel žogo Norvežanom, podal Novakoviću, ki se je izognil prepovedanemu položaju in s pomočjo vratnice dosegel svoj jubilejni 25. reprezentančni zadetek.

Največ aplavza trojcu Novaković-Kampl-Katanec
Slovenija je do konca rutinirano branila visoko prednost in si po protinapadu pripravila še eno veliko priložnost, ki pa je Kirm v 69. minuti ni izkoristil, potem ko je Jarstein njegov strel ustavil. Ko je šel Kevin Kampl deset minut pred koncem na klop (menjal ga je Rene Krhin), so navijači glasno skandirali njegovo ime, ista čast pa je doletela tudi selektorja Srečka Katanca in Novakovića. Tik pred menjavo je slovenskega junaka večera grdo pokosil norveški kapetan Brede Hangeland, k sreči pa "Novagol" ni dobil poškodbe. Dvoboj sicer ni bil grob, kar se na dan, ko so podelili Nobelovo nagrado za mir, tudi spodobi.