Andraž Šporar je maja, ko je Basel sedmič zapored osvojil švicarsko prvenstvo, spoznal tudi najbolj znanega Baselčana Rogerja Federerja.
Andraž Šporar je maja, ko je Basel sedmič zapored osvojil švicarsko prvenstvo, spoznal tudi najbolj znanega Baselčana Rogerja Federerja. "Navijam za Novaka Đokovića, a mi je všeč tudi Federer," je decembra na novinarski konferenci Olimpije ob potrditvi prestopa v Švico dejal mladi Ljubljančan. Foto: Instagram/@andraz.sporar
Marc Janko
Avstrijski reprezentant Marc Janko se je poškodoval na tekmi Lige prvakov proti Ludogorcu. Foto: EPA

Vse od 14. februarja, ko je 22-letni napadalec odigral zadnjih 20 minut derbija proti Grasshoppersu, nato pa nekaj dni zatem sporočil, da je zaradi strgane vezi v desnem stopalu sezona zanj končana, je "Špoki" čakal na trenutek, ko se bo lahko znova predstavil v švicarskem prvenstvu. In izteklo se je zelo dobro zanj.

Ko je v 64. minuti vstopil na zelenico stadiona v Lozani in zamenjal Seydouja Doumbio, je Basel proti Lausannu izgubljal z 1:0. Potem pa je že tri minute pozneje po podaji iz avta Šporar lepo stekel po desnem boku ob stranski črti, prehitel svojega čuvaja, si podal žogo naprej in jo nato po tleh lepo zavrnil na rob kazenskega prostora, od koder je islandski reprezentant Birkir Bjarnason s strelom "iz prve" izenačil.

V 93. minuti je ob igralcu več na igrišču zaradi rdečega kartona enega izmed gostiteljev sledil še zmagoviti gol kolumbijskega branilca in novinca pri Baslu Ederja Balante, tako da je FCB v 8. krogu še osmič vpisal vse tri točke za premočno vodstvo na lestvici, na kateri najbližji zasledovalci Young Boys, Luzern in Lugano zaostajajo že 11 točk!

27 igralcev iz 17 držav
"To je bila dobra tekma zame. Zmagali smo na zelo težkem srečanju, zelo smo zadovoljni. Na koncu smo imeli malo sreče, a to potrebuješ v nogometu," je za klubsko televizijo v angleščini povedal nekdanji član Olimpije.

Trener Urs Fischer govori angleško in francosko, vendar je seveda glavni jezik v klubu nemščina, ki se jo tudi Šporar najbrž pospešeno uči. Fischer mora biti pravi mojster pri sporazumevanju s 27 igralci prvega moštva, saj ti prihajajo iz kar 17 držav. To je največ do zdaj, še nikoli ni bila slačilnica "Združenih narodov Basla" tako raznolika.

V soboto zvečer bo FCB gostoval pri St. Gallnu, v sredo pa ga čaka imenitno gostovanje v Ligi prvakov, saj se bo v Londonu pomeril z Arsenalom. Upajmo, da bo priložnost dobil tudi Šporar, saj je med 23 nogometaši, ki imajo pravico do nastopa v skupinskem delu tega tekmovanja.
V pokalu že odigral vso tekmo
Prejšnji teden so Baselčani doma izvlekli manj od pričakovanj, saj so se z bolgarskim prvakom Ludogorcem razšli z 1:1. Že ob koncu prvega polčasa je moral zaradi poškodbe stegna z igrišča avstrijski napadalec Marc Janko, ki je sredino tekmo v Lozani nato izpustil in bo manjkal tudi v St. Gallnu, v prihodnjih dneh pa naj bi bil vendarle pripravljen za vse napore. Janko in Doumbia sta tista dva, s katerima se bo Šporar vso sezono boril za mesto v konici napada.

"Zelo sem vesel zanj, dolgo je bil odsoten," je pred dnevi za Basler Zeitung dejal Fischer. Šporar je nato v nedeljo odigral celotno tekmo ob zmagi v drugem krogu švicarskega pokala v gosteh proti četrtoligašu Zugu z 0:1 in napovedal, da je poškodba dokončno preteklost. Da vrnitev ni več daleč, je bilo jasno že, ko je konec avgusta na eni izmed prijateljskih tekem dosegel gol in podajo ter se izkazal s številnimi preigravanji. "Zelo dober občutek je, ko po dolgih sedmih mesecih ne čutiš več bolečin," je tedaj razmišljal strelec 17 zadetkov za Olimpijo v jesenskem delu lanske sezone.

"Imamo širok kader in vedno znova poskušamo vsakomur zagotoviti igralne minute," pred novimi izzivi pravi trener Fischer.
Podaja Šporarja za zadetek Bjarnasona

Podaja Valterja Birse iz kota za zmago Chieva z 2:1 nad Sassuolom

Zastreljana 11-metrovka Roberta Berića na tekmi proti Bastii (od 0:24 dalje)

NOGOMETNA REPREZENTANCA selektorja Srečka Katanca za tekmo z Litvo (24)

zunaj postave
Miral SamardžićHenan Jianye (KIT)Henan - Šandong Luneng 2:1vso tekmo (6,3)

vso tekmo (6,3);
58' (4:0)
Valter BirsaChievo (ITA)Udinese - Chievo 1:2;
88' (1:1) (7,3);
vso tekmo (6,9)
3 streli, podaje 59/65, 2 preigravanji, 2 izgubljeni žogi;
podaja v 40' iz kota za 2:1 = 2. podaja, podaje 27/36, 2 preigravanji, 3 izgubljene žoge

najboljša ocena tekme, podaja v 15' za 2:0, podaje 88/100, 4 preigravanja;
2. najboljša ocena tekme, 1 strel (prečka v 75' pri 1:1), podaje 65/79, 7 preigravanj;

Atalanta - Palermo 0:1
56' (2:0) (5,8);
65'
Randers - FCK 2:2
69' (1:1) (6,1);
74' (0:2);
71' (2:1)

vso tekmo;
46' (1:1);
87' (1:2)

v 88' za 1:1, 1 strel, podaje 12/17;
izsiljena in zastreljana 11-m v 7' (obramba vratarja), 1 strel, podaje 13/18, 3 izgubljene žoge;
na klopi

Roman BezjakDarmstadt (NEM)Borussia Dortmund - Darmstadt 6:0;
Darmstadt - Hoffenheim 1:1
46' (1:0) (5,9);
vso tekmo (6,4)

1 strel, 1 skok;
igral na levem krilu, 1 strel, podaje 5/12, 4 skoki

Josip IličićFiorentina (ITA)PAOK - Fiorentina 0:0 (EL);
Fiorentina - Roma 1:0;
Udinese - Fiorentina 2:2
63' (0:0) (6,5);
77' (0:0) (6,6);

prva menjava

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 16 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.