Antonio Valencia je s teatralnim padcem v 77. minuti priboril 11-metrovko za United, ki jo je izkoristil Robin van Persie. Foto: Reuters
Steven Gerrard
Takole je Steven Gerrard na začetku drugega polčasa Liverpool povedel v vodstvo. Foto: Reuters
Jonjo Shelvey
Glavni sodnik Mark Halsey je v 39. minuti predčasno pod prho poslal Jonjoja Shelveyja, ki je na poti v slačilnico izmenjal še nekaj krepkih besed z menedžerjem rdečih vragov Alexom Fergusonom. Foto: Reuters
Bobby Charlton in Ian Rush
Pred tekmo sta v znamenje spoštovanja 96 žrtev iz tragedije na Hillsborough cvetje položila tudi legendarna nogometaša Manchester Uniteda in Liverpoola - Bobby Charlton (levo) in Ian Rush. Foto: Reuters
Laurent Koscielny
Laurent Koscielny je v 82. minuti izničil Cityjevo prednost in topničarjem priboril veliko točko. Arsenal v letošnji sezoni ostaja neporažen. Foto: Reuters

Gostitelji so od 39. minute naprej igrali brez izključenega Jonjoja Shelveyja. Kljub igralcu manj so na začetku drugega polčasa povedli, a je United že pet minut pozneje izenačil.

Tekma se je prelomila v 77. minuti, ko je najstrožjo kazen rdečim vragom priboril Antonio Valencia, derbi pa je odločil van Persie.

Mozaik v čast 96 žrtev
Pred srečanjem so navijači na Anfieldu sestavili mozaik, s katerim so dali vedeti, da po razkritju resnice o smrti 96 navijačev na stadionu Hillsborough v Sheffieldu leta 1989 zdaj želijo še, da bo pravici zadoščeno in da bodo tisti, ki so bili krivi za tragedijo, zdaj zanjo tudi odgovarjali.

Liverpool silovito pritisnil
Derbi so precej bolje začeli Liverpoolčani, ki so si že v uvodnih minutah pripravili dve lepi priložnosti. V 7. minuti je po desni strani v kazenski prostor prodrl Luis Suarez in z natančnim strelom izsilil obrambo vratarja Andersa Lindegaarda. Dve minuti pozneje je po podaji iz kota zapretil še kapetan Steven Gerrard, ki pa je zadel zunanji del mreže. Silovit nalet rdečih se je nadaljeval, v 21. minuti je po Gerrardovem predložku z leve Daniel Agger v kazenskem prostoru padel pod pritiskom Jonnyja Evansa, a je piščalka glavnega sodnika Marka Halseyja ostala nema.

Do odmora so bolj ali manj napadali zgolj gostitelji, ključni trenutek pa je nastopil v 39. minuti, ko je zaradi štarta s podplatom nad Evansom rdeči karton prejel Jonjo Shelvey. Dve minuti pred iztekom rednega dela prvega polčasa je s prostega strela Lindegaardove dlani ogrel še Suarez. Rdeči so v prvem delu dominirali, razmerje v posesti žoge je bilo 62:38, v strelih na gol 8:3.

Kapetanov zadetek izničil Rafael
Drugi polčas se je za Liverpool začel sanjsko, saj je že v prvi minuti nadaljevanja v polno zadel Gerrard. Glen Johnson je prodrl v kazenski prostor, žoga se je odbila do kapetana rdečih, ki je okroglo usnje zaustavil s prsmi in ga z volejem poslal v mrežo. To je bil že 151. Gerrardov gol v Liverpoolovem dresu, šesti proti rdečim vragom. Toda vodstvo ni trajalo dolgo, že pet minut pozneje je Rafael da Silva izkoristil neodločnost Liverpoolove obrambe in z izvrstnim plasiranim strelom v daljši vratarjev kot ugnal nemočnega Joseja Reino.

Valencia s teatralnim padcem priboril 11-m
V drugem polčasu se je pri Liverpoolu poznala odsotnost Shelveyja, gostje, ki so bili v prvem polčasu nemočni, so zavladali na sredini igrišča in nekajkrat nevarno zapretili. Gostitelji so zdržali vse napade, a le do 80. minute, ko je z bele točke zadel Robin van Persie. Kazenski strel je s teatralnim vložkom ob domnevnem dotiku z Glenom Johnsonom priboril Antonio Valencia. Domače navijače na stadionu je sodnik Halsey razjezil še nekaj trenutkov pozneje, ko je grobi prekršek van Persieja s podplatom nad Jesusom Fernandezom kaznoval zgolj z rumenim kartonom. Izid se do konca ni več spremenil.

Koscielny poskrbel za delitev točk
V Manchestru je Unitedov mestni tekmec Manchester City remiziral z Arsenalom, ki si je točko priboril v končnici tekme. Sinjemodre, ki so na tekmi proti vratom nasprotnika sprožili 15 strelov, je povedel v 40. minuti, ko se je po predložku iz kota ob drugo vratnico prikradel Joleon Lescott in z glavo hladnokrvno zabil za 1:0. Arsenal je igral solidno, večkrat je resno napadel, pritisk se mu je vendarle izplačal v 82. minuti, ko je z izvrstnim strelom žogo pod prečko v mrežo pospravil Laurent Koscielny. Že v naslednjem Cityjevem napadu bi Francoz lahko postal tragični junak, ko je nespametno pred lastnimi vrati žogo poslal na nogo Sergia Aguera, ki pa mu svoje ekipe iz neposredne bližine z leve strani ni uspelo popeljati do zmage.