David Luiz je dosegel enega najlepših zadetkov letošnjega svetovnega prvenstva v nogometu. Foto: MMC RTV SLO/Reuters
James Rodriguez
James Rodriguez po tekmi ni mogel skriti razočaranja nad izpadom. Odličen nogometaš Monaca je s šestimi zadetki trenutno najboljši strelec prvenstva. Foto: Reuters
Kolumbijci ugnali Urugvajce, Brazilici pa Čilence

V petek smo dobili prvi polfinalni par letošnjega svetovnega prvenstva v nogometu. To sta Brazilija in Nemčija. Nemci so storili dovolj, da so ugnali Francoze (1:0), potem ko je edini zadetek na tekmi z glavo dosegel Mats Hummels, gostitelji pa so v precej boljši in zanimivejši tekmi strli Kolumbijce, ki so se borili do zadnje sekunde, a sta bila zadetka Thiaga Silve in Davida Luiza preveč tudi za izjemnega Jamesa Rodrigueza in druščino.

Hummels zadel z glavo

V Riu de Janeiru so prvi četrtfinale bolje začeli Nemci, ki so imeli pobudo na igrišču. Čeprav so tudi Francozi imeli svoje priložnosti, najlepšo je iz bližine po podaji Mathieuja Valbuene v osmi minuti zapravil Karim Benzema, pa so zadetek najprej dosegli varovanci Joachima Löwa. V 13. minuti je Toni Kroos izvajal prosti strel, Mats Hummels pa je bil v skakalnem dvoboju z Raphaelom Varanejem boljši v skoku, žogo je z glavo pospravil pod prečko Huga Llorisa. Po zadetku Nemci niso popuščali, napadalneje pa so začeli tudi Francozi. Do konca prvega polčasa so imeli Deschampsovi varovanci še dve priložnosti, a je nemški vratar Manuel Neuer obakrat dobro posredoval.

Francozi streljali s slepimi naboji

V drugem polčasu so imeli več od igre Francozi, ki pa so le stežka prihajali do zaključnih strelov. Nemci so strnili obrambo, trikolore ustavljali tudi z majhnimi prekrški in skušali vodstvo povišati iz protinapadov. Menjave v francoski igri so v 74. minuti obrodile sadove, a je Valbuena meril premalo natančno. V 76. minuti je na nemški gol streljal Benzema, a je Neuer žogo odbil, nemški vratar pa je bil na pravem mestu tudi čez minuto, ko je s končnim strelom poskusil Blaise Matuidi. V 82. minuti je imela Nemčija lepo priložnost iz protinapada, a je Andre Schürrle pred Llorisom slabo zadel žogo in francoski vratar je žogo izbil.

Nemška obramba odbijala vse napade

Nemci so v končnici tekme Francozom povsem vsilili svoj ritem igre. Čeprav so imeli trikolori precej več priložnosti, pa je elf s strnjeno obrambo skrbel, da se izid ni spremenil. V sodnikovem dodatku je imel najlepšo priložnost na tekmi Benzema, a je bil Neuer spet na pravem mestu, hiter strel je z desnico odbil v sredino igrišča, Francozom pa je do konca zmanjkalo časa za tako želeno izenačenje.

Silva poskrbel za sanjski začetek
Kolumbija in Brazilija sta se na eni najbolj borbenih tekem prvenstva udarili za drugo prosto mesto v torkovem polfinalu nogometnega SP-ja, ki bo v Belo Horizonteju. Nemcem so se na veselje polnega stadiona v Fortalezi v polfinalu pridružili Brazilci. Uvod v drugi četrtfinale je postregel s sanjskim začetkom za gostitelje prvenstva. Že v sedmi minuti je vodilni gol za gostitelje dosegel Thiago Silva, ki je po napaki razredčene kolumbijske obrambe s stegnom izkoristil podajo Neymarja s kota in žogo potisnil za kolumbijskega vratarja Ospino. Kolumbijci so se odprli in v 11. minuti je nevaren strel na brazilska vrata sprožil Cuadrado.

"Bomba" Luiza za 2:0

Nadaljevanje je Kolumbijce, ti so v četrtfinalu svetovnega prvenstva igrali prvič, prisililo v bolj odprto igro, zato so v napadu nekaj več prostora dobili tudi Brazilci. Dinamična igra je zadovoljila gledalce, oba vratarja pa sta imela ob številnih polpriložnostih le malo dela. Nekoliko nevarnejši so bili Brazilci. Podobna slika je vladala tudi v drugem delu. Vse je kazalo, da je tekma odločena, ko je David Luiz v 69. minuti z velike razdalje zadel iz prostega strela za 2:0.

James Rodriguez poskrbel za napeto končnico

A stadion je onemel deset minut pozneje, ko je španski sodnik Velasco po prekršku nad Bacco pokazal na belo točko, James Rodriguez pa je z že svojim šestim golom na prvenstvu znižal na 2:1. Le minuto pozneje je bil z glavo nevaren Carlos Bacca. Ta je v 70. minuti zamenjal Guitierreza in izredno poživil kolumbijsko igro. V zadnjih desetih minutah je sledila popolna kolumbijska ofenziva, a izid se ni več spremenil. Zato pa je Brazilija v končnici ostala brez poškodovanega Neymarja, Silva pa je prejel drugi rumeni karton in ga v torkovem polfinalu ne bo na zelenici.