Miha Zajc je ključni adut Empolija, ki se bori za obstanek v Serii A. Od zadnjih reprezentančnih tekem je 24-letni Šempetrc dosegel dva gola na 4 tekmah, s čimer je pripomogel k 4 točkam Toskancev. Ob kaznovanem Iličiću bi morala glavna naloga organiziranja napada proti Norveški v petek pripasti ravno Zajcu, ki je v letu 2018 ne nazadnje tudi dosegel 2 od vsega 5 golov Slovenije. Foto: EPA
Benjamin Verbič
Benjamin Verbič je šel iz Prve lige kot najboljši igralec slovenskega prvenstva, podoben status je imel tudi pri Köbenhavnu na Danskem in tudi pri Dinamu Kijevu je ključni igralec ukrajinskega velikana, za katerega je v zadnjem tednu zadel tako v Evropski ligi kot domačem prvenstvu. A v reprezentanci 24-letni Vojničan še ni prevzel nosilne vloge, čeprav se mu ponuja že nekaj časa. Foto: Reuters
Josip Iličić
Josip Iličić je povsem prerodil Atalanto, ki se je brez njega borila za obstanek, z njim pa se je v mesecu dni s 17. mesta izstrelila na 8. mesto Serie A. Vendar kaj, ko zaradi kartonov 30-letni Kranjčan v petek proti Norveški v Stožicah ne sme igrati. Foto: EPA
Andraž Šporar in Milivoje Novaković
Andraž Šporar še čaka na prvi reprezentančni gol, medtem ko je z 18 klubskimi zadetki z naskokom najučinkovitejši slovenski nogometaš tako na tujem kot doma. Foto: www.alesfevzer.com

Na Brdu pri Kranju se ob 11. uri začenja zbor slovenske nogometne reprezentance ob zaključku premierne Lige narodov. Zaradi samo ene osvojene točke je vodstvo NZS-ja odstavilo selektorja Tomaža Kavčiča, a za petkovo tekmo z Norvežani v Ljubljani in ponedeljkovo gostovanje v Sofiji pri Bolgarih še niso našli stalnega selektorja, zato bo izbrano vrsto vodil dosedanji Kavčičev pomočnik Igor Benedejčič.

Kek ostaja favorit tako javnosti kot NZS-ja
Še vedno odmeva četrtkova novica, da se je Kevin Kampl kljub drugačni lastni oktobrski obljubi nenadoma reprezentančno upokojil in poslovil od Slovenije, ki je zaman čakala, da bi KK44 zares postal motor njene igre. Ob tem v zakulisju še kar trajajo pogovori in pogajanja s prvim izbranim favoritom za novega (in starega) selektorja. Matjaž Kek je prva želja tako javnosti kot NZS-ja, a dokončnega dogovora še kar ni. Baje plačilo, ki je bil pomemben kamen spotike pred šestimi leti, ni sporno. Najbrž se Keku po izčrpavajočem dolgoletnem delu pri Rijeki prileže nekaj tednov predaha, predvsem pa je vprašanje, kdo bi si želel prevzeti Slovenijo in z njo takoj izpasti v najnižji, četrti, razred novonastale Lige narodov.

Samo dve zmagi realno prinašata obstanek
Ponovimo: izhodišče Slovenije v skupini 3 v tretjeligaškem razredu C je obupno. Ena točka in trdno zadnje mesto, pri čemer je za obstanek realno treba premagati tako Norveško kot Bolgarijo, ki medtem računata na zmago proti Sloveniji, saj se sami boriti za zmago in napredovanje v Ligo B. Scenarij, po katerem bi bilo za rešitev pred padcem v neslavno družbo Andore, Malte in San Marina dovolj tudi 4 točke, je skrajno neverjeten ter ima nekaj pičlih promilov možnosti za uresničitev. Celo bolj verjeten je scenarij, da bi tudi dve zmagi bili premalo za obstanek v Ligi C, saj zaradi sestave tretjerazredne skupine Lige narodov lahko izpade tudi najslabši tretjeuvrščeni, kar pa je po 2/3 tekmovanja ravno Ciper, ki uživa lepo medsebojno prednost (točke 4:1, razlika v golih 3:2).

Kdo bo prevzel Iličićevo odgovornost in vlogo: Zajc in/ali Verbič?
Med obema reprezentančnima akcijama se je sicer popolnoma razletel in razigral ter na najvišjo raven forme vrnil Josip Iličić (3 goli in 3 podaje ter redno mesto v postavah kroga Serie A, po portalu WhoScored je bil celo igralec meseca oktobra v italijanskem elitnem prvenstvu), edina svetla točka oktobrskih tekem. A kaj, ko mora Jojo zaradi nabranih rumenih kartonov izpustiti domačo tekmo z Norveško. Kdo bo prevzel voditeljsko vlogo v napadalnem delu moštva?

Naravna izbira prst usmerja v Miho Zajca, ki je v nedeljo znova zadel v Serii A, ki je tudi ob Kamplovih rednih odsotnostih že nosil številko 10. Drugi kandidat je Benjamin Verbič, nosilec igre Dinama Kijeva, ki zadeva tako v Evropi kot v Ukrajini, a je roko na srce eden največjih dolžnikov v reprezentanci.

Šporar trese kot za stavo, a zgolj na Slovaškem
Med napadalci je v izjemni formi Andraž Šporar, a kaj ko je slovaška liga uradno na Uefini lestvici celo mesto za Prvo ligo. A vseeno 18 doseženim golom v sezoni 2018/19 ni v Prvi ligi nihče niti blizu, Špoki pa pri Slovanu Bratislavi iz tekme v tekmo trese in skrbi za nove presežke. Po golu s škarjicami je v nedeljo pri Nitri poskrbel za nenavadni hat-trick: najprej je spet zadel, nato podal za končnih 2:1, na koncu pa si je prislužil še rdeči karton. Nekakšen nogometni hat-trick Gordieja Howa (legendarni hokejist je znal golom in podajam dodati še izključitev zaradi pretepa). Ob tem je nad Šporarjem tudi breme pričakovanj – po 10 tekmah za Slovenijo še vedno čaka na krstni zadetek.

Kapetan poškodovan, peterica pa na stranskem tiru
Ob tem se je igralski položaj drastično poslabšal med obrambno naravnanimi izbranci. Poškodovani kapetan Bojan Jokić od zadnje oktobrske reprezentančne akcije ni igral in vprašanje, ali bo daleč najbolj izkušeni in najstarejši reprezentant pripravljen za prihajajoči tekmi. Med obema zboroma sta brez minute igre v klubih ostala prvi vratar Vid Belec in branilec Luka Krajnc. Miha Mevlja kot steber slovenske obrambe je od konca avgusta odigral le dve tekmi za Zenit, domačo pokalno in zadnjo tekmo v Evropski ligi. Omenjena trojica je sestavljala ožjo obrambo Slovenije v Oslu. V Mariboru se je v vlogi rezervista znašel še prvi podajalec Prve lige Amir Dervišević, na klopi je veliko večino zadnjega meseca preživel tudi glavni grešni kozel navijaške javnosti Rene Krhin pri Nantesu. Vsi omenjeni igralci so pod Kavčičem igrali ključne vloge in začenjali tekme.

Skratka, izhodišče je slabo tako na lestvici kot igralsko predvsem med obrambno usmerjenimi nogometaši, tako da dejansko nespremenjeno reprezentanco Slovenije čaka naporen teden, da se z začasnim šefom reši sramotnega padca med nogometne eksote Evrope.

Zajc dokončal akcijo, ki jo je prej pomagal splesti; Empoli ugnal Udinese 2:1

Četrti prvenstveni gol Verbiča ob zmagi Dinama nad Mariupolom s 4:0

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru Igorja Benedejčiča za Norveško in Bolgarijo (26)
Ime, priimek
(nastopi/goli)
Klub (država)Odigrane tekme od mogočihIgralni čas (povprečna ligaška ocena)Igralni učinek
VRATARJI (3)
Vid Belec (11 nastopov)Sampdoria (ITA)0/12 Serie A
0/1 pokal Italije
0 minut

1/2 pokal Grčije
658 minut5x nepremagan, 4 prejeti , 1x; 7. v Superligi
BRANILCI (9)
Jure Balkovec (1/0)Verona (ITA II)6/12 Serie B
1/2 pokal Italije
546 minut2x, 1x vstopil ; 7. v Serie B
Miha Blažič (2/0)Ferencvaros14/14 Nemzeti Bajnoksag
2/2 pokal Madžarske
2/2 Evropska liga
1.620 minut1x podaja, 3x, odigral vse minute; 1. v NB I.

Luka Krajnc (4/0)Frosinone (ITA)4/12 Serie A
355 minut
(6,20; 6,45)
2x, 1x zamenjan ; 19. v Serie A
Miha Mevlja (15/2)Zenit (RUS)

4/14 Premier liga
5/8 Evropska liga
1/2 pokal Rusije

930 minut
(7,00; 7,16)

1x, 2x; 1. v Premier, igra EL

Nemanja Mitrović (3/0)Jagiellonia Bialystok (POL)

*(6,95; 6,80)
1x avtogol , 2x podaja, 7x, 1x, 1x vstopil ; 1. v HNL, igra EL (* oceni)
Aljaž Struna (11/0)Palermo (ITA II)4/12 Serie B
0/2 pokal Italije
360 minut1x gol , 2x; 1. v Serie B
Andraž Struna **(25/1)Anorthosis (CIP)8/9 First division
0/2 Evropska liga
716 minut1x, 1x zamenjan ; 6. v First Division
3/3 pokal Švice

942 minut

0/6 Evropska liga

448 minut
(7,56; 7,70)

3x, 3x podaja, 3x, 4x vstopil ; 2x zamenjan; 8. v Serie A

** Rene Krhin (40/2)Nantes (FRA)9/13 Ligue 1
1/1 ligaški pokal
696 minut
1/1 pokal Turčije
890 minut3x, 1x, 1x zamenjan ; 15. v Süper lig
Leo Štulac (2/0)Parma (ITA)11/12 Serie A
1/1 pokal Italije
1.042 minut
(6,83; 7,00)
1x podaja, 3x, 1x, 1x zamenjan ; 11. v Serie A
Benjamin Verbič (19/2)Dinamo Kijev (UKR)

Miha Zajc (9/2)Empoli (ITA)11/12 Serie A

887 minut
(6,76; 6,93)

2x, 2x podaja, 1x, 1x, 6x zamenjan , 1x vstopil; 18. v Serie A
NAPADALCI (4)
Robert Berić (18/2)St. Etienne (FRA)4/13 Ligue 183 minut
(6,07; 6,63)

3x vstopil z rezervne klopi , 1x zamenjan; 5. v Ligue 1

Roman Bezjak (26/4)Jagiellonia Bialystok (POL)

1.110 minut4x, 1x podaja, 2x, 5x zamenjan , 6x vstopil ; 2. v Ekstraklasa
Andraž Šporar (10/0)Slovan Bratislava (SVK)

14/15 Fortuna liga
0/1 pokal Slovaške

1.684 minut18x, 4x podaja, 2x, 1x,3x zamenjan ; 1. v Fortuna ligi
Luka Zahović (1/0)Maribor13/16 Prva liga
2/3 pokal Slovenije
1.831 minut8x, 2x podaja, 5x, 6x zamenjan ; 1. v PLTS
Pred tekmama Lige narodov so v tabeli zajeti samo reprezentanti!

* - Stojanović in Verbič sta ocenjena le v Evropski ligi
** - zaradi poškodbe Reneja Krhina je bil vpoklican Andraž Struna

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored in SofaScore.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče znaša 6,0. Ocene nad 7 so dobre, nad 8 pa odlične. Okrepljena je višja povprečna ocena.

Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni), podatke prispeva Opta statistika, a portala uporabljata nekoliko različna algoritma. Povprečna ocena pri SofaScoru je 6,86, največkrat podeljena ocena pa 6,6. V primerjavi z WhoScoredom so ocene običajno za nekaj desetink višje; v tabeli je ocenjenih 14 reprezentantov, štirje Slovenci so dobili višjo povprečno oceno po WhoScored, kar 10 pa po SofaScore.