Kevin Kampl je proti Bolgariji imel z naskokom največ žogo v svoji posesti, a je delovalo kot, da nima soigralcev, ki bi sledili njegovim idejam. Ob tem ostaja paradoks KK44: s Kamplom kot dominantnim nogometašem v igri je Slovenija brez zmage že več kot 3 leta, pri čemer je bil izkupiček 3 remiji in 6 porazov. Foto: BoBo
Kevin Kampl Heat Map
Kje se giblje in igra Kevin Kampl pri Leipzigu v Bundesligi? Pokriva skorajda celotno zelenico med obema kazenskima prostoroma, pri čemer je težišče na levi strani, kjer je kot levo krilo tudi odigral zadnji dve ligaški tekmi, ko je prispeval gol in dve podaji. Foto: MMC RTV SLO/SofaScore
Miha Mevlja
Lani je bil Miha Mevlja steber obrambe Zenita, po prihodu iz Rostova je v celotni sezoni samo 4-krat presedel tekmo na klopi, še 2-krat pa vstopil v zadnjih minutah in še to, ko so ga spočili pred evropskimi tekmami. Zdaj ga je v prvi postavi Sanktpeterburžanov izrinil Portugalec Luis Neto. Foto: Reuters
Amir Dervišević (Maribor)
Največjo minutažo med reprezentanti ima trojica iz Prve lige. Tretji vratar Aljaž Ivačič absolutno z 19 tekmami, od igralcev v polju sta največ preigrala Amir Dervišević (18 tekem) in Luka Zahović (16 tekem), na tujem pa je največ dela imel Benjamin Verbič (16 tekem), ravno zaradi hitrega ritma pa je staknil poškodbo zadnje stegenske mišice. Foto: www.alesfevzer.com
Jan Oblak
Prvi slovenski nogometni zvezdnik Jan Oblak zaradi načete rame ne bo igral jesenske Lige narodov, ob tem je zavrnil srečanje s selektorjem in se je usedel izključno s predsednikom NZS-ja Radenkom Mijatovićem. Če Oblak za Slovenijo v letu 2018 ne bo odigral niti minute, je na drugi strani Škofjeločan v novi sezoni branil na prav vseh 11 tekmah Atletica oz. skupno 1.020 minut, pri tem ostal 5-krat nepremagan, prejel pa 8 golov (povprečna ccena WhoScored 6,65; SofaScore 6,92). Foto: Reuters

Dva poraza in zadnje mesto v skupini 3. lige C. Zdaj ni več govora o osvojitvi skupine z Bolgarijo, Ciprom in Norveško, temveč je v ospredju, kako ne izpasti v najnižjo ligo D. Norveška je tradicionalno neugoden tekmec Slovenije, ki je proti vikingom na sedmih obračunih doživela pet porazov, Ciper je septembra po preobratu poskrbel, da je izbrana vrsta pod taktirko Tomaža Kavčiča na 5 tekmah doživela še četrti poraz.

Brez nosilcev igre in velikih reprezentančnih izkušenj
Odpoved Jana Oblaka, poškodbe Jasmina Kurtića, Tima Matavža in nazadnje še Benjamina Verbiča, pretekle reprezentančne upokojitve in selekcija so prinesle nenavaden položaj. Več kot 20 nastopov ima samo še peterica reprezentantov, kar 17 jih ima manj kot 10 nastopov za državni grb, od tega jih 5 še čaka na debi v članski izbrani vrsti. A to ne pomeni, da je reprezentanca zdaj izredno mlada, po priključitvi 19-letnega Jake Bijola, edinega udeleženca Lige prvakov, k članski reprezentanci povprečna starost znaša 26,1 leta. Vpoklic odkritja sezone vsaj malo tolaži razvneto nogometno javnost, a Bijol je pravi defenzivni vezist, razbijalec in tako ne more odpraviti ključne hibe Slovenije: organizacijo igre in ustvarjanja napada.

Ob dejstvu, da se Josip Iličić po dolgotrajnem vnetju prav počasi vrača v igralski pogon in trenira pri Atalanti po prilagojenem programu, bi moralo breme prvega moža pasta na Kevina Kampla, ki pa je v preteklem tednu sam prebolel virozo, zaradi katere je izpustil tekmo Evropske lige, v nedeljo pa s sijajnim golom in podajo z očmi sicer utrl pot k visoki zmagi Leipziga nad Nürnbergom, a je ob odmoru in visoki prednosti tudi ostal v slačilnici, kar kaže, da si še ni popolnoma opomogel po bolezni.

Kam postaviti Kampla: zadaj na sredino, desno ali levo?
Kampl je bil na prvi septembrski tekmi z Bolgarijo vseprisoten in motor moštva, ki pa s svojimi podajami ni imel pravega naslovnika, ob koncu tekme se je še poškodoval in ni niti odpotoval na Ciper. Ob predvideni prenovljeni vezni liniji, kjer ne bo Kurtića, Verbiča in vsaj od začetka najbrž tudi ne Iličića, se odpira stara dilema: kje naj igra Kampl? Na desnem krilu, kot je bila zamisel Srečka Katanca, ali na osrednjem veznem položaju s prostimi rokami, kot si sam želi, ali celo kot napadalni vezist za napadalcem? Na zadnjih dveh ligaških tekmah, ko je dosegel prvi prvenstveni gol in zbral prvi dve podaji, je igral dejansko kot levo krilo, kar njegov glavni delovni prostor pri Leipzigu potrdi tudi vročinska mapa (heat map) dosedanje sezone (glej sliko). A najprej bi moral Kampl sploh priti na Brdo zdrav ...

VRATARJI: Belec z nič minutami, Kotnik začel braniti
Vratarski položaj ostaja paradoksalen. Prvi Kavčičev izbor Vid Belec še naprej ostaja rezervist Sampdorie, kjer se bo ob dobri formi mladega Emila Audera še načakal priložnosti. Proti Bolgariji je bil manko klubskega igranja usoden, a je Belec prevzel odgovornost in bil na Cipru najboljši posameznik. Vsaj Matic Kotnik je po zanj neuspešni ločitvi od Panioniosa prišel nazaj v igralski ritem. Zaradi poškodbe srbskega konkurenta Filipa Manojlovića zdaj spet brani Kotnik, z njim med vratnicami pa je grški klub nanizal tri zmage brez prejetega gola. Vratar Olimpije Aljaž Ivačič se sicer ponaša z največjo minutažo med reprezentanti: v sezoni je branil že 1.710 minut oz. na 19 tekmah.

BRANILCI: Predvideni steber obrambe Mevlja na stranskem tiru
Če se je septembra še iskal partner za predvidenega 1. branilca Miho Mevljo, je zdaj položaj še slabši. Goričan se je pri vodilnem ruskem klubu Zenitu znašel na stranskem tiru, saj je od zadnjega reprezentančnega premora odigral le eno tekmo pokala Rusije, v ruskem prvenstvu je bil že šestkrat zapored na klopi Sanktpeterburžanov, presedel je tudi obe tekmi Evopske lige. Redno igrata Nemanja Mitrović na Poljskem in Miha Blažič na Madžarskem. Na desnem boku je dilema med tragičnim junakom Cipra Petrom Stojanovićem in Nejcem Skubicem, oba igrata in sta na zadnjih tekmah tudi podajala za zadetke. Na levem boku je zacementiran kapetan Bojan Jokić.

VEZISTI: Bo Štulac dobil prednost pred Krhinom?
Ob Bijolu je drugo odkritje sezone med slovenskimi nogometaši na tujem Leo Štulac, ki navdušuje pri Parmi. 24-letni Koprčan je postal ključni igralec povratnika med italijansko elito in žanje pohvale, a tudi opozorila, da mora biti pazljivejši pri prekrških. Štulac je naravna menjava za Reneja Krhina, ki v očeh javnosti ne uživa zaupanja, a ima 28-letnik iz Jakobskega dola za razliko od preteklih let adut rednega igranja pri Nantesu, ki pa je v Franciji pod črto obstanka. Tukaj je še ključni igralec v Prvi ligi vodilnega Maribora Amir Dervišević, ki z izrednim pregledom vneto podaja in tudi zadeva iz prekinitev. Med preostalimi vezisti izstopa trud Mihe Zajca, ki pri Empoliju igra vlogo desetice, ogromno poskuša in strelja, a v gol mu ne gre, medtem ko je za Slovenijo zadel proti Bolgariji in podal za zadetek na Cipru.

NAPADALCI: Berić sedi, Šporar popustil v Rimu gol/tekmo
Zaradi poškodbe zdaj izgubljeni Matavž sicer septembra ni veliko igral za reprezentanco, a bi moral biti glede na kakovost tekmovanja v prednosti pred Andražem Šporarjem, ki je najboljši strelec med slovenskimi nogometaši v tej sezoni in s tem v pole positionu za mesto osrednjega napadalca. V preteklem mesecu je Šporar v dresu Slovana zatresel trikrat (14 golov na 16 tekmah), z dvema goloma med obema zboroma mu sledi Roman Bezjak, ki je z Jagiellonia sicer izgubil vodstvo na Poljskem. Na Cipru se je z golom izkazal Robert Berić, ki pa je nato pri St. Etiennu dobil priložnost samo enkrat in še to za vsega devet minut.

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Tomaža Kavčiča za Norveško in Ciper (26)
Ime, priimekKlub (država)Odigrane tekme od možnihIgralni čas (povprečna ligaška ocena)Igralni učinek
VRATARJI (3)
Vid Belec (9 nastopov)Sampdoria (ITA)0/8 Serie A
0/1 pokal Italije
0 minut

1/1 pokal Grčije
298 minut1x na klopi, brani od poškodbe kolega; 8. v Superligi
BRANILCI (9)
Jure Balkovec (0)Verona (ITA II)3/7 Serie B
1/2 pokal Italije
276 minut1x, 1x vstopil ; 2. v Serie B
Miha Blažič (2/0)Ferencvaros10/10 Nemzeti Bajnoksag
1/1 pokal Madžarske
2/2 Evropska liga
1.170 minut1x podaja, 2x, odigral vse minute; 1. v NB I.

Luka Krajnc (3/0)Frosinone (ITA)4/8 Serie A
355 minut
(6,20; 6,45)
2x, 1x zamenjan ; 19. v Serie A
Miha Mevlja (13/2)Zenit (RUS)

4/10 Premier liga
4/6 Evropska liga
1/1 pokal Rusije

840 minut
(7,12; 7,25)

1x, 2x; 1. v Premier, igra EL

Nemanja Mitrović (1/0)Jagiellonia Bialystok (POL)

0/1 pokal Turčije

720 minut
(6,57; 6,89)
1x podaja, 1x; 9. v Süper lig
Petar Stojanović (5/0)Dinamo Zagreb (HRV)4/10 1. HNL
6/6 Liga prvakov
0/1 pokal Hrvaške
994 minut
*(7,47; 7,25)
1x avtogol , 1x podaja, 5x, 1x, 1x vstopil ; 1. v HNL, igra EL (* oceni)
VEZISTI (10)
Jaka Bijol (0)CSKA Moskva (RUS)9/10 Premier liga
1/1 superpokal Rusije
820 minut
(6,90; 6,73)
1x podaja, 4x, 3x zamenjan, 3x vstopil ; 6. v Premier, igra LP
Domen Črnigoj (4/0)Lugano (ŠVI)10/10 Super league
2/2 pokal Švice

760 minut

0/6 Evropska liga

126 minut
(6,29; 6,80)

2x, 4x vstopil ; 17. v Serie A

Kevin Kampl (24/2)RB Leipzig (NEM)7/7 Bundesliga
5/8 Evropska liga
1/1 pokal Nemčije
1.079 minut (7,01; 7,14)2x, 5x podaja, 2x, 1x zamenjan, 1x vstopil ; 2. v Bundesligi, igra EL
Rene Krhin (38/2)Nantes (FRA)8/9 Ligue 1597 minut
(6,57; 6,84)
1x, 1x zamenjan, 2x vstopil ; 19. v Ligue 1
Rudi Požeg-Vancaš (0)Celje10/12 Prva liga
0/1 pokal Slovenije
885 minut6x, 1x podaja, 2x, 1x zamenjan ; 7. v PLTS
Leo Štulac (1/0)Parma (ITA)8/8 Serie A
1/1 pokal Italije
810 minut
(6,95; 7,13)
1x podaja, 3x; 9. v Serie A
Benjamin Verbič (19/2)Dinamo Kijev (UKR)

Miha Zajc (7/2)Empoli (ITA)7/8 Serie A

663 minut
(6,69; 6,89)

2x podaja, 1x, 3x zamenjan ; 18. v Serie A
NAPADALCI (5)
Robert Berić (17/2)St. Etienne (FRA)3/9 Ligue 138 minut
(5,95; 6,60)

3x vstopil z rezervne klopi

Roman Bezjak (24/4)Jagiellonia Bialystok (POL)

11/11 Ekstraklasa
3/4 Evropska liga
0/1 pokal Poljske

921 minut4x, 1x podaja, 2x, 4x zamenjan, 3x vstopil ; 4. v Ekstraklasa
Andraž Šporar (9/0)Slovan Bratislava (SVK)

10/11 Fortuna liga

1.414 minut14x, 3x podaja, 1x, 3x zamenjan ; 1. v Fortuna ligi
Luka Zahović (0)Maribor9/12 Prva liga
1.385 minut6x, 2x, 5x zamenjan ; 1. v PLTS
Pred tekmama Lige narodov so v tabeli zajeti samo reprezentanti!

* - Stojanović in Verbič sta ocenjana le v Evropski ligi

V tabelo so za igralnim časom dodane ocene statističnega portala WhoScored in SofaScore.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče znaša 6,0. Ocene nad 7 so dobre, nad 8 pa odlične. Okrepljena je višja povprečna ocena.

Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni), podatke prispeva Opta statistika, a portala uporabljata nekoliko različna algoritma. Povprečna ocena pri SofaScoru je 6,86, največkrat podeljena ocena pa 6,6. V primerjavi z WhoScoredom so ocene običajno za nekaj desetink višje; v tabeli je ocenjenih 14 reprezentantov, štirje Slovenci so dobili višjo povprečno oceno po WhoScored, kar 10 pa po SofaScore.