Miha Zajc je junija v Podgorici s podajo Romanu Bezjaku in lastnim golom zrežiral zmago Slovenije nad Črno Goro (2:0) in poskrbel, da je Tomaž Kavčič v tretjem poskusu prišel do prve zmage v vlogi selektorja. Zdaj bo 24-letni Šempetrčan in glavni kreator igre Empolija eden ključnih adutov za četrtkovo tekmo z Bolgarijo in nedeljsko gostovanje na Cipru. Foto: www.alesfevzer.com
Vid Belec je del reprezentance že 7 let, prvič je bil vpoklican februarja 2011 za tekmo z Albanijo, debitiral je proti Argentini junija 2014, v zadnjih treh letih pa zbral 6 nastopov, vse na prijateljskih tekmah, dvakrat je ohranil mrežo nedotaknjeno, prejel pa 9 golov. Foto: EPA
Bojan Jokić in Tomaž Kavčič
Selektor Kavčič je kapetanski trak zaupal daleč najbolj izkušenemu reprezentantu Bojanu Jokiću (90 nastopov in 1 gol ter 1 izključitev), ki je z 32 leti tudi za vsaj tri leta starejši od vseh drugih izbrancev. V novi sezoni je levi bočni branilec s komaj četrtim klubskim golom kot kapetan Ufe izločil Domžale iz Evropske lige, avgust pa je sklenil s komaj tretjo izključitvijo klubske kariere, v kateri je po Evropi zbral 291 tekem. Foto: www.alesfevzer.com

Pred še vedno svežim selektorjem Tomažem Kavčičem je hočeš-nočeš tekmovalni izziv, kjer bo po koncu šestih jesenskih tekem o uspešnosti vse povedal izid, veliko odziv gledalcev na tribunah Stožic, nekaj pa tudi sama igra. Morebitna osvojitev skupine 3 tretjega razreda novega Uefinega tekmovanja za državne reprezentance sicer odpira dodatno pot do preboja na Evropsko prvenstvo 2020, če se Sloveniji v poznejših kvalifikacijah ne bi uspelo zavihteti na prvi dve mesti v eni izmed 10 skupin, ki jih bodo izžrebali 2. decembra letos v Dublinu.

Povprečen reprezentant star 26,4 leta s 13,5 nastopa
Slovenija je bila velikemu tekmovanju nazadnje blizu pred slabimi tremi leti, ko se je novembra 2015 v dodatnih kvalifikacijah pomerila z Ukrajino. Od takratne izbrane vrste Srečka Katanca se zdaj v novo Ligo narodov podaja 7 igralcev, od 26 zdajšnjih Kavčičevih izbrancev ima samo kapetan Bojan Jokić več kot 50 nastopov, 11 od 26 reprezentantov je v slovenskem dresu zaigralo vsaj 10-krat, kar šesterica še čaka na debi. Izjemoma na Bledu, in ne na Brdu se danes opoldne zbira tako precej neobičajna izbrana vrsta Slovenije, ki je povprečno stara 26,4 leta, ima pa le 13,5 nastopa za državni grb.

Brez udeležencev Lige prvakov
Najmanj reprezentančnih izkušenj in/ali igralskih minut je med vratarji in branilci. Košarica Jana Oblaka je zasenčila septembrski reprezentančni seznam in tako gre Slovenija, ki slovi po vrhunskih vratarjih, zdaj v tekmo z Bolgari in Ciprčani brez najbolj cenjenega in znanega Slovenca v športnem svetu. Še več, v Kavčičevi postavi ni niti enega nogometaša, ki bo letos igral Ligo prvakov: po omenjenem porazu v playoffu z Ukrajino se je na hitro od reprezentance poslovil Samir Handanović (Inter), medtem ko se v članski vrsti ni našlo mesto za Jaka Bijola.

Kavčičevi izbranci skupno manj vredni kot Oblak
19-letni Vuzeničan je po uveljavitvi pri Rudarju Velenje poleti prestopil v CSKA Moskvo, kjer si je nenadejano hitro priigral redno minutažo (396 minut v 7 nastopih, povprečna WhoScored ocena 6,73) in bo z ruskim vojaškim klubom igral v Ligi prvakov. Če za primerjalno merilo trenutne kakovosti slovenskih nogometašev in klubov, v katerih igrajo, vzamemo še Evropsko ligo - v skupinskem delu drugega celinskega tekmovanja bodo nastopili samo štirje Slovenci: Miha Mevlja, Petar Stojanović, Kevin Kampl in Benjamin Verbič. Po oceni Transfermarkta je skupna vrednost 26-erice 65,25 milijonov evrov, samo Oblak pa je cenjen na 70 milijonov.

VRATARJI: Belec igra samo za Slovenijo
Po pedigreju in dosedanjih 7 reprezentančnih nastopih je po Oblakovi vnovični odpovedi predvidena št. 1 Vid Belec, ki pa je obsojen na klop Sampdorie. Od prihoda v Genovo konec januarja je branil na samo dveh klubskih tekmah, zato pa je branil na vseh treh spomladanskih tekmah Slovenije.

BRANILCI: Išče se partner za Mevljo
Kapetan Jokić ima zacementirano mesto na levem bočnem položaju in je spočit, ker zaradi izključitve prestaja kazen dveh tekem v Premier ligi. Na sredini je steber Miha Mevlja, ki pa kljub dobrim predstavam (povprečna ocena 7,12) na zadnjih dveh tekmah ruskega prvenstva ni igral. Drugi se potegujejo za preostali dve mesti: za Mevljinega partnerja, odprt je zlasti desni bok. Zanimivo, da dva vpoklicana iz druge italijanske lige skorajda ne igrata.

VEZISTI: Kampl ali Zajc ali en spredaj, drugi zadaj?
Krhin, Kurtić in Kampl so staroselci, a mlajši naj bi poskrbeli za zaostritev notranje konkurence. Proti Črni gori je s prvencem prepotrebno prijateljsko reprezentančno zmago zrežiral Miha Zajc, ki že navdušuje tudi v Serii A, a po renomeju in vseh minulih zapletih s Katancem se največ vseeno zahteva od Kevina Kampla.

NAPADALCI: Šporar z 11 goli na 12 tekmah
Z izjemo Roberta Berića, ki vseeno ostaja v St. Etiennu, so napadalci v polnem pogonu in tudi pri strelu. Po stažu in klubu sta v prednosti Tim Matavž in Roman Bezjak, a zato Andraž Šporar in Luka Zahović ponujata kemijo, saj sta bila standardna partnerja v mlajših reprezentancah (za U-19 in U-21 sta na skupno 35 tekmah dosegla 16 golov), na zbor pa prihajata kot prva strelca slovaškega in slovenskega prvenstva.

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Tomaža Kavčiča za Bolgarijo in Ciper (26)
Ime, PriimekKlub (država)Odigrane tekme od možnihIgralni čas (povprečna ligaška ocena)Igralni učinek
VRATARJI (3)
Vid Belec (7 nastopov)Sampdoria (ITA)0/3 Serie A
0/1 pokal Italije
0 minut (-,-)3x na klopi, 1x zunaj postave

Jure Balkovec (0)Verona (ITA II)1/2 Serie B
90 minut1x, 2x na klopi
Miha Blažič (1/0)Ferencvaros7/7 Nemzeti Bajnoksag
2/2 Evropska liga
810 minut2x, Ferencvaros vodi, izpad iz EL
Bojan Jokić (c) (90/1)Ufa (RUS)

5/6 Premier liga
6/6 Evropska liga

969 minut (6,29)

1x, 1x, 2x, izpad iz EL

Luka Krajnc (3/0)Frosinone (ITA)2/3 Serie A
180 minut (6,54)1x
Miha Mevlja (11/2)Zenit (RUS)

4/6 Premier liga
4/4 Evropska liga

750 minut (7,12)

1x, 2x, preboj v Evropsko ligo

Nemanja Mitrović (1/0)Jagiellonia Bialystok (POL)

6/7 Ekstraklasa

900 minut
1x, izpad iz EL
Nejc Skubic (10/0)Konyaspor (TUR)

4/4 Süper lig

360 minut
/
Petar Stojanović (5/0)Dinamo Zagreb (HRV)2/6 1. HNL
6/6 Liga prvakov
659 minut3x, izpad iz LP, a v Evropsko ligo
Aljaž Struna (10/0)Palermo (ITA II)0/2 Serie B
0/2 pokal Italije
0 minut2x na klopi
VEZISTI (9)
Domen Črnigoj (3/0)Lugano (ŠVI)6/6 Super league
1/1 pokal Švice

453 minut

1x, 1x podaja, 4x zamenjan, 1x vstopil
Amir Dervišević (1/0)Maribor6/7 Prva liga
986 minut3x, 8x podaja, 3x, 4x zamenjan , izpad iz EL
Kevin Kampl (24/2)RB Leipzig (NEM)

2/2 Bundesliga
4/6 Evropska liga
1/1 pokal Nemčije

584 minut (6,50)

1x, 1x podaja, 1x, 1x vstopil , preboj v Evropsko l.

Rene Krhin (37/2)Nantes (FRA)3/4 Ligue 1 160 minut (6,39)1x zamenjan, 1x vstopil
Jasmin Kurtić (46/1)SPAL (ITA)3/3 Serie A
263 minut (7,24)1x, 1x, 1x zamenjan
Rudi Požeg-Vancaš (0)Celje5/7 Prva liga435 minut3x, 1x podaja, 1x, 1x zamenjan
Leo Štulac (0)Parma (ITA)3/3 Serie A
1/1 pokal Italije
360 minut (6,61)1x, stresel prečko Juventusa
Benjamin Verbič (17/2)Dinamo Kijev (UKR)

7/7 Premier liga
4/4 Liga prvakov
1/1 superpokal

942 minut

3x, 1x podaja, 1x, 1x vstopil , izpad iz LP, a v Evropsko ligo

Miha Zajc (5/1)Empoli (ITA)3/3 Serie A

352 minut (7,25)

2x podaja, 2x zamenjan
NAPADALCI (5)
Robert Berić (16/1)St. Etienne (FRA)2/4 Ligue 129 minut (6,0)

2x vstopil z rezervne klopi

Roman Bezjak (22/4)Jagiellonia Bialystok (POL)

7/7 Ekstraklasa
3/4 Evropska liga

593 minut2x, 3x vstopil , izpad iz EL
Tim Matavž (36/10)Vitesse (NIZ)4/4 Eredivisie
662 minut (7,33)4x, 4x zamenjan , izpad iz EL
Andraž Šporar (7/0)Slovan Bratislava (SVK)

6/7 Fortuna liga

1.054 minut11x, 3x podaja, 1x, 3x zamenjan , izpad iz EL
Luka Zahović (0)Maribor6/7 Prva liga
1.028 minut6x, 2x, 4x zamenjan , izpad iz EL
Pred tekmama Lige narodov so v tabeli zajeti samo reprezentanti!

V tabelo so za igralnim časom dodane povprečne ligaške ocene statističnega portala WhoScored.
Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 15 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji.