Nogometno nedeljo v Rusiji si bodo ljubitelji nogometa po svetu zapomnili po razburljivi končnici na prvi tekmi in po vplivu tehničnih odločitev na obeh tekmah. Na vsaki izmed tekem so namreč po en gol sodniki razveljavili, potem ko so zahtevali posredovanje videosodnika oziroma ogled posnetka. Krovna zveza Fifa na Pokalu konfederacij prvič testira uvedbo tehničnih nadzornih sistemov na tako velikem in pomembnem tekmovanju. Foto: Reuters
false
Mehika je izenačila ob samem izteku tekme. Zadel je Hector Moreno. Foto: Reuters
false
Portugalsko je v vodstvo popeljal Quaresma. Lepo mu je podal Ronaldo. Foto: Reuters
Portugalska - Mehika
Portugalci ne želijo sprejeti vloge favorita na Pokalu konfederacij. Foto: Reuters
false
Obvestilo na stadionu - "videosodnik" na delu. Foto: Reuters
Tekma se je začela z minuto molka v spomin na žrtve tragičnega dogajanja na Portugalskem, kjer je na desetine ljudi umrlo v gozdnem požaru. Foto: Reuters
Arturo Vidal
Razveljavljeni gol v prvem polčasu je najslabše sprejel Arturo Vidal. V 82. minuti je nato poskrbel za regularen gol. Foto: Reuters
false
Videoanaliza je pri igralcih povzročila kar nekaj slabe volje. A drugi gol je sodnik Damir Skomina po dodatni videoanalizi potrdil. Foto: Reuters

Na prvi tekmi dneva sta se pomerili reprezentanci Portugalske in Mehike. V prvih 15 minut so tempo narekovali Mehičani. Portugalci so nato strnili svoje vrste, v 22. minuti sta se druga za drugo zvrstili odlični priložnosti. Najprej je Cristiano Ronaldo zadel prečko, nato pa je Pepe uspel zabiti gol. Veselje Portugalcev ni trajalo dolgo, saj je sodnik Nestor Pitana gol po opravljeni videoanalizi zaradi prepovedanega položaja razveljavil.

Fifa na Pokalu konfederacij prvič v praksi na večjih turnirjih preizkuša uvedbe tehničnih novosti. Zadetke, prepovedane položaje, rdeče kartone ali enajstmetrovke lahko tako po novem analizirajo in odločitev po potrebi tudi spremenijo.

Portugalci so v 34. minuti prišli do vodstva. Po napaki Carlosa Salceda je žogo prevzel Ronaldo, ki je lepo preigraval, na drugi strani je videl samega Ricarda Quaresmo, ki je zadel za 1:0.

Mehičani so ob koncu 1. polčasa izenačili. Carlos Vela je podal do Javierja Hernandeza, ki je z glavo natančno meril v desno stran gola (1:1).

V drugem polčasu je igra postala živahnejša v zadnjih 15 minutah. V 85. minuti je mehiška vrata ogrozil Andre Silva. Vztrajnost Portugalske se je poplačala že minuto pozneje, ko je svoj prvi gol za reprezentanco zabil Cedric. Sodnik se je spet odločil za ogled posnetka, tokrat pa je gol potrdil.

Ko je bilo že videti, da bodo evropski prvaki ob premiernem nastopu na Pokalu konfederacij dosegli zmago, pa je bil po podaji iz kota na pravem mestu Hector Moreno, ki je visoko skočil in žogo z glavo poslal v portugalsko mrežo.

Portugalska se bo v sredo pomerila z gostitelji Rusi, ki so domače tekmovanje začeli bolje in zmagali proti Novi Zelandiji (2:0).

En gol priznan, eden razveljavljen
V večernem dvoboju skupine B v Moskvi sta se pomerila južnoameriški in afriški prvak. Kljub terenski premoči je Čile šele ob koncu dvoboja osvojil zmago.

Čilenci so prevlado v 1. polčasu kronali z golom ob samem izteku tega dela srečanja, žogo je v kamerunska vrata poslal Eduardo Vargas (podal mu je Arturo Vidal), a je slovenski sodnik Damir Skomina gol po videoanalizi zaradi prepovedanega položaja razveljavil. Vidal odločitve ni dobro sprejel, a izid je kljub njegovemu glasnemu nasprotovanju ostal izenačen (0:0).

Vidal se je "maščeval" v 82. minuti, ko je na sredini (podajalec je bil Sanchez) visoko skočil in z glavo zabil za vodstvo Čila (1:0).

V minuti sodnikovega dodatka pa je bila po pravi zmedi pred golom Kameruna, ko so čilski nogometaši že preigrali vratarja, pa potem žogo spravili v mrežo v drugem poskusu, spet v glavni vlogi videokamera. Skomina je spet zahteval analizo. Ta je pokazala, da je bil drugi čilski gol, dosegel ga je Vargas, dosežen po pravilih, tako da je bil končni izid 2:0.

Prenos vseh tekem na TV SLO 2 in MMC-ju!

Pokal konfederacij poteka desetič. Na turnirju poleg gostiteljice Rusije sodelujejo še svetovni prvak Nemčija in zmagovalci preostalih petih celinskih tekmovanj - Portugalska (prvak Evrope), Čile (prvak Južne Amerike), Mehika (prvak Severne in Srednje Amerike ter Karibov), Avstralija (prvak Azije) in Kamerun (prvak Afrike), Nova Zelandija (prvak Oceanije).