Josip Iličić kot edini Slovenec še igra v evropskih pokalih. Fiorentina bo morala za nastop v finalu Evropske lige v Varšavi preskočiti branilko naslova Sevillo. Foto: EPA
Boštjan Cesar in Mauro Icardi
Boštjan Cesar je bil tudi ob remiju brez zadetkov na gostovanju pri Interju (ob njem Mauro Icardi) eden izmed stebrov obrambe Chieva. Le vodilna trojka Juventus, Roma in Lazio je v tej sezoni v italijanskem prvenstvu prejela manj zadetkov kot Chievo (33). V zadnji minuti so bili Verončani celo blizu zmage, toda po preigravanju Alberta Paloschija je Samir Handanović ostal zbran in mu v kazenskem prostoru dobro zaprl prostor. "Sarma" je vnovič potrdil, da je podaljšanje pogodbe z Interjem, ki mu poteče junija 2016, precej daleč: "Ne gre za denar. Moje ambicije so zmagovati, kar je normalno." Foto: EPA
Lionel Messi in Rene Krhin
Rene Krhin v dvoboju z Lionelom Messijem na tekmi Cordoba - Barcelona (0:8). Foto: EPA

Vajeni smo že vzponov in padcev pri 27-letnem Kranjčanu, tudi trener Vincenzo Montella še pogreša konstantnost v njegovih igrah, a z zadnjimi dnevi je lahko "Jojo" več kot zadovoljen. V sredo je dobro izkoristil "drobtinice" ob koncu tekme in v 90. minuti s prostega strela prek živega zidu sijajno premagal Gianluigija Buffona in v Torinu ublažil poraz proti Juventusu (3:2).
Štiri dni pozneje pa je bil z naskokom najboljši posameznik ob zmagi s 3:1 nad Ceseno. Statistični portal WhoScored mu je namenil celo najvišjo mogočo oceno 10, natančneje 9,98.

Po štirih zaporednih porazih je Fiorentina le zmagala in se obdržala v boju za Evropo. Iličić je v postavitvi 4-3-3 v napadu igral z Mohamedom Salahom in Albertom Gilardinom. Najprej je zadel z 11-metrovke, nato pa po lepem preigravanju z roba kazenskega prostora z desnico v daljši kot. V nadaljevanju bi lahko še izboljšal svojo statistiko, proti vratom je sprožil osem strelov.

V Sevillo tudi Kurtić
Štirje zadetki v letošnji Serie A (toliko jih je dosegel tudi Mario Gomez) pomenijo, da je Ilićić že izboljšal lanski izkupiček treh. Na nov gol je sicer čakal vse od 8. kroga konec oktobra, ko je zadel na San Siru proti Milanu (1:1), skupaj pa je v petih sezonah v italijanskem prvenstvu dosegel 27 golov.

Jasmin Kurtić se je izkazal s podajo za tretji zadetek gostiteljev in bo, čeprav ga ni na seznamu nogometašev za nastopanje v Evropski ligi, v vlogi "navijača" odpotoval tudi v Sevillo. Tekmo si boste lahko v četrtek ob 21.00 ogledali v prenosu na TV Slovenija 2 in MMC-ju.

Za Ceseno je vseh 90 minut v Firencah igral Luka Krajnc. Gostom ne bo uspelo obstati v prvi ligi, zato bo mladi Štajerec nove izzive najbrž našel drugje. Tudi na stadionu Artemia Franchija so ga spremljali številni ogledniki.
Ljubijankić junak derbija na Japonskem
Poleg Iličića je čez prvomajske praznike blestel še Zlatan Ljubijankić, ki je na dveh tekmah elitne japonske lige zadel dvakrat. Najprej je v sredo v Kofuju v 79. minuti potrdil zmago Urave Red Diamods z 0:2 (11-metrovko mu je vratar najprej ubranil, odbito žogo je le spravil za njegov hrbet), v soboto pa je v 9. krogu v 84. minuti iz bližine odločil še derbi vodilnih moštev Urave in Gambe Osaka (1:0).
Milivoje Novaković je ob dveh zmagah Nagoje Grampus priložnost dobil šele v drugem polčasu.

Berić tri tekme brez zadetka
Z 20 zadetki drugi strelec avstrijskega prvenstva Robert Berić je z Rapidom gostoval pri svojem lanskem klubu Sturmu, a še na tretji tekmi zapored ni zatresel mreže, kar pomeni, da preživlja najdaljši strelski post v sezoni. Na treh srečanjih zapored ni zatresel mreže le še v uvodnih treh krogih.
Dunajčani so sicer iztržili remi z 2:2 in pet krogov pred koncem na drugem mestu zadržal dve točki prednosti pred nogometaši iz Gradca. Salzburg ima deset točk več.
Je pa gol dosegel Tadej Trdina na tekmi WAC - Altach. Igral je od 55. minute in v 93. minuti po protinapadu postavil končni izid 2:0. To je bil njegov sedmi zadetek v sezoni, drugi v spomladanskem delu prvenstva in prvi po 14. marcu.
Zadetek Iličića proti Juventusu

Drugi gol Iličića proti Ceseni

Zadetek Ljubijankića v Kofuju

Gol Ljubijankića proti Osaki

NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca za San Marino (23+1)

Augsburg - Köln 0:0

70' (0:0) (7,1)/

/
Dominic MarohKöln (NEM) Augsburg - Köln 0:0vso tekmo (7,5)najvišja ocena pri Kölnu, v 19' izbil žogo pred golovo črto
Valter BirsaChievo (ITA)Chievo - Cagliari 1:0;

66' (1:0) (7,0);

Hoffenheim - Borussia 1:1

83' (1:1)(5,2);
41' (1:1) (6,4)

Dejan LazarevićSassuolo (ITA)Sassuolo - Roma 0:3;
72' (0:2) (6,0)
58' (0:0) (6,4)
/;
v 54', 3 prekrški
Aleš MerteljMariborMaribor - Olimpija 4:1;
33' (1:1);
Josip IličićFiorentina (ITA)Juventus - Fiorentina 3:2;
81' (3:1) (7,0);
82' (3:1) (10,0)
s prostega strela v 90';
v 32' z 11-m in 35',
najboljši igralec tekme, 8 strelov, 5 preigravanj, 4 prekrški - 2., 3. in 4. gol v sezoni
Robert BerićRapid Wien (AVT)Sturm Gradec - Rapid 2:285' (2:2)brez zadetka tretjo tekmo zapored
Milivoje NovakovićNagoja Grampus (JAP)Vissel Kobe - Nagoja Grampus 0:1;
Nagoja Grampus - Šonan Bellmare 3:0
62' (0:1);
86' (3:0)
/;
/
"Katarske ladje" - vpoklicani dodatno za tekmo s Katarjem
Roman BezjakLudogorec Razgrad (BLG)

Levski Sofija - Ludogorec 1:0 (P);
Botev Plovdiv - Ludogorec 1:3

71' (0:0);
/
/;
zunaj ekipe
Tim MatavžAugsburg (NEM)Augsburg - Köln 0:0 82' (0:0) (6,0)/
Nik OmladičEintracht Braunschweig (NEM II)Eintracht Braunschweig - FSV Frankfurt 2:0

58' (0:0)

/

"Ladje na obzorju"

Bojan JokićVillarreal (ŠPA)

Villarreal - Atletico Madrid 0:1;
Deportivo - Villarreal 1:1

vso tekmo (7,0);
66' (1:1) (6,6)

vso tekmo;
60' (2:0)
v 5' z 11-m za 1:0 - 5. gol v sezoni;
/
Dalibor StevanovićTorpedo Moskva (RUS)

Torpedo Moskva - Rubin Kazan 2:2

vso tekmo (7,0)podaja v 78' za 1:2, dobil 5 zračnih dvobojev
Etien VelikonjaLierse (BEL)Eupen - Lierse (tekma v četrtek)

/

razigravanje za obstanek v prvi ligi
Haris VučkićRangers (ŠKO II)Hearts - Rangers 2:281' (0:2)
v 6', zaradi česar je bil tudi taktično zamenjan ob koncu tekme; Rangersi so redni del lige končali na 4. mestu in jih v soboto čaka 1. krog razigravanja za uvrstitev v prvo ligo proti klubu Queen of the South

* - vpoklican, a zaradi poškodbe moral odpovedati

V tabelo za igralnim časom so dodane ocene statističnega portala WhoScored.

Ocene so decimalne od 1 do 10 po študijskem sistemu, izhodišče pa znaša 6,0. Vrednosti se določajo na podlagi dogodkov in dejavnosti nogometaša (od golov, ključnih podaj, podaj, preigravanj do posredovanj in napak ter kazni). WhoScored pokriva 11 svetovnih lig in obe evropski tekmovanji. Pri opombah o najvišji ali najnižji oceni se ne upoštevajo rezervisti.