Ob nedeljskem finalu je Jan Oblak skupaj s srbskimi soigralci opozoril Portugalce na katastrofalne poplave z napisom "Molite za Bosno in Srbijo". Foto: Twitter
Jan Oblak in Benfica po osvojenem pokalu Portugalske
Benfica je prvič osvojila portugalski trojček, z Oblakom v vratih pa so "orli" na 26 tekmah izgubili le enkrat, in še to po "loteriji", a prav v finalu Evropske lige. Foto: EPA
Salzburg prvak Avstrije - Kevin Kampl
Kevin Kampl, ki je bil po hokejskem štetju v avstrijskem prvenstvu vpleten v kar 42 zadetkov Salzburga (9 golov, 17 primarnih podaj in 16 sekundarnih podaj), ima po poročanju avstrijskih medijev odkupno klavzulo od 15 do 18 milijonov evrov. Foto: EPA
Dejan Lazarević (Chievo) - Javier Zanetti (Inter)
Dejan Lazarević je prvič odigral celotno tekmo v Serii A, pri čemer je imel tudi privilegij, da se je boril s Javierjem Zanettijem na njegovi zadnji tekmi v karieri. Foto: EPA

Tako vratar, napadalni vezist kot napadalec, ki so se na veliko nogometno evropsko prizorišče dokončno prebili v iztekajoči se sezoni, so v svojih državah osvojili vsaj dvojno krono, pri čemer so vsi trije omenjeni Slovenci tudi prispevali ključni delež.

Selektor edini priigral evropsko lovoriko
A pretekli teden je odnesel tudi prvo priigrano evropsko lovoriko za slovenskega nogometaša v samostojni Sloveniji. Tudi Jan Oblak namreč ni mogel streti uroka Bele Guttmanna in je postal osmoljenec finala Evropske lige. Potem ko je bil 120 minut nepremagan, je bil nemočen ob izrednih enajstmetrovkah igralcev Seville. Selektor Srečko Katanec kot prvak Pokala pokalnih zmagovalcev leta 1990 s Sampdorio tako ostaja edini osvajalec evropskega pokala na igrišču v slovenskem nogometu.

"Odkar sem se pridružil moštvu, nismo izgubili. Težko je izgubiti finale, toda moramo gledati na pozitivne stvari. Osebno imam za sabo odlično sezono. Dobro se počutim in sem srečen, kako se je zame razpletla sezona," je po porazu v evropskem finalu 21-letnik povzel preboj med najboljše vratarje stare celine.

Prvo ime osvojitve pokala Portugalske
Škofjeločan je sicer hitro pozabil na razočaranje in bil v nedeljo prvi junak finala Pokala Portugalske, ko je Benfica z 1:0 premagala Rio Ave. Po bolečem porazu v Torinu utrujeni "orli" so v drugem polčasu močno popustili, a je Oblak ostal zbran in nepremagljiv. Skupno je mladi slovenski vratar nepremagan že neverjetnih 921 minut (brez sodnikovih podaljškov)! Izjemno sezono je tako Oblak sklenil s kar trojčkom portugalskih lovorik (ligaški in portugalski pokal ter državno prvenstvo), kar je Benfici uspelo sploh prvič.

Dvojna krona za Kampla in Bezjaka
Nedelja je pokalno lovoriko prinesla tudi Kevinu Kamplu in njegovemu Salzburgu. Avstrijski prvaki so v Celovcu v finalu pokala Avstrije s 4:2 premagali presenečenje tekmovanja St. Pölten, pri čemer je Kampl neusmiljeno kaznoval slabo izbijanje žoge nasprotnega vratarja in dosegel drugi gol samo nekaj minut po izenačenju.

Med tednom je dvojno krono osvojil že Roman Bezjak, ki je po golu za osvojitev državnega naslova Ludogorec Razgrada tokrat dosegel še edini zadetek finala proti Botev Plovdivu. Po slabi uri igre se je po odbitku fantastično znašel v kazenskem prostoru in z volejem neubranljivo na koncu dosegel odločilni gol.

Z Ludogorcem v Ligo prvakov
"Vsi moji soigralci so junaki, ne samo jaz. Letošnja sezona je bila uresničitev sanj, saj smo osvojili dvojno krono, hkrati pa tako dobro igrali v Evropski ligi. Zdaj moramo uživati v zmagoslavju, nato pa bomo začeli trdo delati za prihodnjo sezono. Moja prihodnost ostaja pri Ludogorcu, s katerim se želimo prebiti v skupinski del Lige prvakov," je za Uefo povedal 25-letni Korošec, ki je v letošnji sezoni dosegel 20 golov, največ izmed vseh slovenskih nogometašev.

Kurtić kljub evrogolu brez Evrope
Večina slovenskih nogometašev je konec tedna sicer igrala zadnje tekme sezone, pri čemer je "finale" za vstop v Evropo igral Jasmin Kurtić. Na dvoboju Fiorentina - Torino je bil Belokranjec izjemno dejaven in je ob koncu poskrbel za dramatično končnico. V 84. minuti je namreč Kurtić s pravim evrogolom s prostega udarca poskrbel za izenačenje na 2:2, a zgrešena 11-m Cercija v sodnikovem podaljšku je Torinu odnesla Evropsko ligo.

Po nesrečnem razpletu za "Toro" se je Kurtić razgovoril tudi o svoji prihodnosti, saj je v Torinu samo kot posojeni igralec Sassuola, ki se je sicer obdržal v Serii A. "Želim si ostati tukaj, saj je to odlično moštvo z dobrim trenerjem. Če se bo ponudila priložnost, bom zagotovo ostal."

V zadnjem, 38., krogu Serie A se je od Slovencev izkazal tudi Dejan Lazarević, ki je bil med junaki zmage Chieva nad Interjem (2:1), za katerega Samir Handanović ni branil. Nestalni reprezentant je v 30. minuti najprej stresel okvir vrat, v zaključku tekme pa s podajo poskrbel za izenačenje.

Kdo vse bo šel v Južno Ameriko?
Zdaj se čaka samo še na reprezentančni seznam Srečka Katanca, ki bo v sredo razkril potnike za južnoameriško turnejo, na kateri se bo Slovenija kot sparingpartner pomerila z udeležencema SP-ja Urugvajem in Argentino. Potniki za prestižni in pred začetkom kvalifikacij za Euro 2018 izredno pomembni pripravljalni tekmi se bodo na Brdu pri Kranju zbrali to nedeljo.

Oblak ubranil minimalno prednost Benfice

Kampl v finalu izkoristil darilo

Kurtićev projektil s prostega strela (od 4:08)

Bezjak odločil še pokal Bolgarije

SLOVENSKA NOGOMETNA REPREZENTANCA po izboru selektorja Srečka Katanca (21+2)
Ime, priimekKlub (država)TekmaIgralni časOpombe
VRATARJI (3)
Vid BelecOlhanense (POR)* konec sezone *-16. mesto v Primeiri ligi (izpad)

izven postave
Bojan JokićVillarreal (ŠPA)Real Sociedad - Villarreal 1:2vso tekmo v 44' - 6. rumeni, uvrstitev v Evropsko ligo

Rene KrhinBologna (ITA)Lazio - Bologna 1:0/izven postave
Jasmin KurtićTorino (ITA)Fiorentina - Torino 2:2vso tekmo v 84' za 2:2 - 2. gol v Serii A

Ludo. - Černo More 3:1
90' (0:1);
/
v 58' za 0:1 - pokal Bolgarije; izven postave

Valter Birsa

Milan (ITA)Milan - Sassuolo 2:1/poškodovan
Zlatan Ljubijankić *Omija Ardidža (JAP)Sagan Tosu - Omija 1:1/poškodovan
Tim MatavžPSV (NIZ)* konec sezone *-4. mesto v Eredivisie (Evropska liga)
Milivoje Novaković *Šimicu S-Pulse (JAP)Šimicu - Visel Kobe 1:1 vso tekmo
/
"Ladje na obzorju" (igralci, vpoklicani pod Katancem)
Siniša AnđelkovićPalermo (ITA II)Palermo - Carpi 2:1

9' (0:1)

/
Armin BačinovićPalermo (ITA II)Palermo - Carpi 2:1/izven moštva
Robert BerićSturm (AVT)

* konec sezone *

-5. mesto v Bundesligi
Goran CvijanovićMariborMaribor - Triglav 2:1;
71' (2:1);
56' (1:0)
/;
/
Zlatko DedićDynamo Dresden (NEM II)* konec sezone *-17. mesto v 2. Bundesligi (izpad)

na klopi
Dejan KelharCrvena zvezda (SRB)Crvena zvezda - OFK -:--prestavljeno zaradi poplav

Zaslužna "ladja"
Robert KorenHull (ANG)Arsenal - Hull *3:2 (FA)

/

na klopi - poraz v finalu

* - Nevpoklicana za marčevsko tekmo proti Alžiriji zaradi začetka prvenstva na Japonskem.