Kapetan (preostanka) Evrope Kopitar je prvi objel dvakratnega strelca in velikega junaka podaljška Tatarja. Po prizorih slavja je vidno, da moštvo, sestavljeno iz osmih evropskih držav, kljub "umetni" zasnovi diha enotno, sproščeno in je predvsem uspešno. Foto: Reuters
Tomaš Tatar (Evropa)
Ob zmagovitem golu so Švedi vložili zahtevo po videopregledu, saj je Tomaš Tatar kar dvakrat igral z drsalko, vmes pa udaril tudi s palico. Sodniki so presodili, da drugi dotik z drsalko ni bil nameren, in priznali gol, ki je Evropo popeljal v nepričakovani finale. Foto: Reuters
Henrik Lundqvist (Švedska) - Marian Gaborik (Slovaška)
Slovaška Mariana Gaborik in Hossa sta najbolj vztrajno ogrožala Henrika Lundqvista in v 37. minuti je Gaboriku uspelo ukaniti švedskega vratarja za 1:1. Foto: Reuters
Aleksander Ovečkin in Sidney Crosby
Pozdrav dveh velikanov svetovnega hokeja - Aleksandra Ovečkina in Sidneyja Crosbyja, pri čemer je Kanadčan znova ugnal Rusa. Foto: Reuters
Kopitar veliko pripomogel k preboju v finale

Anže Kopitar, kapetan preostanka Evrope, je v polfinalu prispeval dve podaji, tudi ob zmagoviti akciji v 64. minuti, ko je z desne strani ob ogradi na levo poslal plošček Matsu Zuccarellu. Norvežan je hitro podal pred vrata, kjer je Slovak Tatar drugič na tekmi matiral Henrika Lundqvista in v finale popeljal moštvo z vseh vetrov, ki nima preteklosti in tudi ne prihodnosti.

Rednih 60 minut se je končalo z 2:2, v igri na zlati gol pa je imel Nicklas Backstrom prvo veliko priložnost, preden je udarila omenjena slovensko-norveško-slovaška trojica.

"Izredno, ne znam opisati vsega. Verjeli smo vase in se borili drug za drugega. Moštvo v slačilnici je izjemno. Prišli smo v finale in zaprli usta tistim, ki nam niso verjeli in govorili, da smo avtsajder," je bil neposreden 25-letni Slovak in zasluženo prva zvezda polfinala.

Prvi povedli Švedi, Kopitar podal za izenačenje
Po prvi tretjini brez golov so Švedi povedli v 23. minuti, ko je po strelu branilca Antona Stralmana z razdalje odbitek v mrežo na drugi vratnici pospravil Nicklas Backstrom, ki je na začetku akcije tudi dobil sodniški met proti Kopitarju. Evropejci so nato začeli podjetneje igrati v napadu, trikrat resno ogrozili Henrika Lundqvista, do zasluženega izenačenja pa so prišli v 37. minuti ob igri 4 na 4. Kapetan Kopitar je potegnil v napad, na pomoč je prišel Christian Ehrhoff, ki je pred vrati našel Mariana Gaborika, ki je iz bližine le matiral kralja Henrika.

Hiter gol Tatarja, Karlsson izsilil podaljšek
Po vsega 12 sekundah zadnje tretjine je Evropa povedla. Kopi je sicer izgubil uvodni sodniški met, a je Andrej Sekera hitro priboril plošček in v ogenj poslal rojaka Tomaša Tatarja, ki je sprožil z razdalje in v velike težave spravil Lundqvista, bil prvi pri lastnem odbitku ter z lobom zadel za 2:1. Evropejci so se povlekli v obrambo, blestel je Halak, a pet minut pred koncem so Švedi le izenačili. Po dolgem pritisku in kombiniranju je z modre črte udaril branilec Erik Karlsson, plošček pa je malo spremenil smer ob dotiku Romana Josija in prevaral Halaka.

Rezultate in statistiko tekem lahko v živo spremljate z mobilno aplikacijo RTV Šport

Crosby znova dobil obračun z Ovečkinom
Hokejisti Kanade so prvi finalisti svetovnega pokala, v Torontu so v zadnji tretjini strli Rusijo in slavili s 5:3. V uvodni tretjini je zadel Sidney Crosby, v drugi so Rusi zapretili in z zadetkoma Nikite Kučerova in Jevgenija Kuznecova povedli z 2:1. Še pred koncem tretjine je Crosby v obrambi izjemno ukradel plošček, zaposlil Brada Marchanda, ki je postavil izid tretjine.

Na začetku zadnje je isti par spet udaril, nato sta zmago gostiteljev potrdila Correy Perry in John Tavares. Crosby je s sedmimi točkami najučinkovitejši igralec turnirja. Po tekmi ga je hvalil Marchand: "Zakaj je tako dober? Zaradi svoje odločnosti, na najpomembnejših tekmah je vedno na pravem mestu, nikoli ne zataji."

Zmagovalca se bosta za osvojitev 3. svetovnega pokala v hokeju pomerila v finalni seriji na dve zmagi.