Luka Dončić je sanjsko debitiral pred domačimi gledalci. Foto: AP
Luka Dončić
Mavericksi so se prebudili v drugi četrtini. Najzaslužnejši za preobrat je bil Dončić, ki je v šestih minutah in pol nanizal kar 15 točk, potem ko se v prvi četrtini ni vpisal med strelce. Foto: AP
Luka Dončić
Zadovoljstvo po eni izmed zadetih trojk. Foto: AP
Luka Dončić
Dončić je v prvem nastopu v domači dvorani navdušil tudi lastnika Dallasa Marka Cubana. Foto: AP
James Harden je bil neustavljiv. Po uvodnem porazu proti New Orleansu doma so Rocketsi prikazali precej boljšo igro. Foto: Reuters
Rajon Rondo je zamenjal športno panogo in se kar s pestmi lotil Chrisa Paula. Zagotovo ga čaka dodatna kazen. Foto: Reuters
LeBron James bo moral še počakati na prvo zmago v dresu Lakersov. Tudi v ponedeljek ne bo lahko, saj v Staples Center prihaja San Antonio. Foto: Reuters
Reportaža z debija Luke Dončića v ligi NBA

Dallas je v sredo razočaral v Phoenixu in motiv na domači premieri je bil velik. Navdušila sta dva igralca, ki pomenita prihodnost Mavericksov. Poleg Dončića je blestel tudi Dennis Smith Jr., ki je dosegel odločilni koš in dodal še prosti met šest sekund pred koncem za 137:134. 40-letni Dirk Nowitzki, ki še vedno okreva po poškodbi, je v elegantni obleki spremljal svoja naslednika na delu in imel je kaj videti.

19-letni Dončić je postal drugi najmlajši košarkar v zgodovini Lige NBA, ki je na eni izmed svojih prvih dveh tekem v ligi dosegel vsaj 25 točk, 5 skokov in 3 podaje. Mlajši je bil le LeBron James, ki je leta 2003 že na svoji prvi tekmi v statistiko vpisal 25 točk. Star je bil 18 let in 303 dni.

15 točk Dončića v drugi četrtini
Gostitelji niso igrali obrambe v uvodni četrtini, ki jo je Minnesota dobila s 46:37, potem ko je imela že 15 točk naskoka (9:24). Mavericksi so se prebudili v drugi četrtini. Najzaslužnejši za preobrat je bil Dončić, ki je v šestih minutah in pol nanizal kar 15 točk, potem ko se v prvi četrtini ni vpisal med strelce. Z dvema zaporednima trojkama je izenačil na 56:56 pet minut pred odmorom. Ob polčasu je bil izid poravnan (69:69).
Smith Jr. odločil tekmo
Tudi v tretji četrtini je bil slovenski čudežni deček dvakrat natančen izza črte, nobeni ekipi pa se ni uspelo odlepiti. V zadnji četrtini se je Dallas razigral v napadu. Srečanje je bilo zelo izenačeno in odločala je končnica. Dončić je 44 sekund pred koncem zadel en prosti met, Taj Gibson pa je izenačil na 134:134. Smith Jr. je nato zadel s petih metrov ob prekršku Derricka Rosa, dodal je še prosti met. V zadnjih sekundah je še s tremi prostimi meti potrdil zmago.
"Super. Mislim, da smo odigrali zelo dobro. Zaslužili smo si to zmago. Še naprej želimo tako zmagovati. Ne čutim pritiska. Znebil sem se ga že dolgo nazaj, tako da ga ne čutim kaj veliko," je Dončić po tekmi povedal za Radio Slovenija. Ljubljančan je postal najmlajši igralec v zgodovini Dallasa, ki je na eni tekmi dosegel najmanj 20 točk.
"Luka se je po razočaranja polnem začetku tekme hitro znašel v središču tekme in s svojo agresivnostjo prikazal odlično igro na obeh straneh igrišča," je dejal trener Rick Carlisle.
Dallas bo naslednjo tekmo igral doma proti Chicagu v noči na torek.
Dragić zrežiral vrnitev Miamija
Miami je dobil zadnjih šest tekem proti Charlottu, tokrat pa je izjemno slabo odigral prvi polčas (52:72). Prednost gostov je še narasla sredi tretje četrtine (58:84), nato pa se je razigral Dragić. V zadnjih petih minutah tretjega dela igre je dosegel kar 13 točk. Še posebej spektakularna je bila trojka ob prekršku Malika Monka. Miami je vztrajno nižal prednost, a do preobrata ni prišel. Veteran Dwyane Wade je izenačil na 112:112 s polaganjem 12 sekund pred koncem.
Sijajni Walker zadel ključni prosti met
Kembra Walker je v zadnjem napadu krenil v prodor in trčil v Rodneyja McGruderja. Sodnik Scott Wall se je odločil za prekršek košarkarja Miamija. Glasni protesti Erika Spoelstre in navijačev v dvorani seveda niso zalegli. Walker je dosegel še 39. točko, drugi prosti met pol sekunde pred koncem pa je zgrešil, a se je takoj zatem oglasila sirena.
Harden pokvaril debi Jamesa v Staples Centru
LeBron James si je uvodni dve tekmi v dresu LA Lakeresov predstavljal popolnoma drugače. Jezerniki so v Staples Centru izgubili s Houstonom s 115:125 in so še brez zmage. Znova je popolnoma zatajila obramba. MVP rednega dela lanske sezone James Harden je nasul kar 37 točk in popolnoma zasenčil Jamesa, ki ni imel svojega večera (9/22 iz igre, 1/7 za tri).
Rondo in Paul sta si skočila v lase
Rocketsi so vodili večino tekme. Štiri minute in 13 sekund pred koncem pa je zavrelo na parketu. Brandon Ingram je od porinil Hardna, nato pa sta se stepla Rajon Rondo in Chris Paul. James je prijatelja Paula odnesel na drugo stran igrišča. Takega pretepa in prerivanja že dolgo ni bilo v Ligi NBA. Ingram, Rondo in Paul so bili seveda izključeni, disciplinski sodnik pa bo določil nadaljnje kazni. Ronda zagotovo čaka kar nekaj tekem počitka.
Lakersi so držali priključek še tri minute pred koncem (112:114), potem pa je PJ Tucker zadel trojko z leve strani po podaji Hardna. "Brada" je nato postavil piko na i minuto in 12 sekund pred koncem.
Številni zvezdniki Hollywooda so se zbrali za domačo premiero Jamesa. Tudi legendarni navijač Lakersov Jack Nicholson ni manjkal, potem ko v zadnjih petih sezonah ni bil več redni obiskovalec tekem, saj so se porazi kar vrstili.

Sobotne tekme:
MIAMI - CHARLOTTE 112:113
Wade 21, Dragić 20 (7/17 iz igre, 2/6 za tri), 7 podaj in 4 skoki v 39 minutah, McGruder 19 (4/6 za tri) in 10 skokov, Jones in Adebayo po 12, Whiteside 11 in 15 skokov, Olynyk 8, Richardson 7, T. Johnson 2; Walker 39 (14/31 iz igre, 7/15 za tri), Monk 15, Williams 13, Lamb 12, Zeller 11, Batum in Hernangomez po 8, Kidd Gilchirst 7.

DALLAS - MINNESOTA 140:136
Dončić 26 (8/16 iz igre, 4/9 za tri), 6 skokov, 3 podaje in 2 ukradeni žogi v 36 minutah, Jordan 22 in 10 skokov, Smith, Matthews in Powell po 19, Finney Smith 8, Brunson 7, Kleber 5, Broekhoff 3; Towns 31, Rose 28, Teague 22, Wiggins 19, Dieng 10, Gibson 9, Okogie in Tolliver 6, T. Jones 5.

INDIANA - BROOKLYN 132:112
Oladipo 25, O'Quinn 16, Bogdanović 15 (3/3 za tri); Harris in LeVert po 19.

WASHINGTON - TORONTO 113:117
Beal 32, Wall 25, Lowry 28 in 12 podaj, Valančiunas in Ibaka po 16.

NEW YORK - BOSTON 101:103
Hardaway 24 (5/11 za tri), Kanter 17 in 15 skokov, Trier 15; Tatum 24 in 14 skokov, Morris in Irving po 16.

PHILADELPHIA - ORLANDO 116:115
Embiid 32 in 10 skokov, Redick 31 (8/13 za tri), Šarić 13 in 9 skokov; Fournier 31, Vučević 27, 13 skokov in 12 podaj.

CHICAGO - DETROIT 116:118
LaVine 33, Holiday 19, Payne 17; Griffin 33 in 12 skokov, Jackson 18, Bullock 16.

DENVER - PHOENIX 119:91
Jokić 35 (11/11 iz igre, 3/3 za tri), 12 skokov, 11 podaj in 4 ukradene žogeMurray 26, Harris 18; Booker 25, Warren 16.

PORTLAND - SAN ANTONIO 121:108
Lillard 29 in 9 podaj, McCollum 24, Nurkić 12 in 8 skokov; DeRozan 28, Forbes 17, Aldridge in Gay po 12.

LA LAKERS - HOUSTON 115:125
James 24 (9/22 iz igre, 1/7 za tri), McGee 16, Ball 14 (4/8 za tri); Harden 37 (5/10 za tri), Paul 28 in 10 podaj, Capela 19 in 12 skokov.