Luka Dončić je bil najboljši posameznik tekme v dvorani Sinana Erdema. Foto: EPA
Luka Dončić
Lani je prevzemal pomembno vlogo pri Realu iz Madrida, letos je Dončić že glavni igralec devetkratnega evropskega prvaka. Foto: EPA
Gustavo Ayon
Za Real je zelo dobro igral tudi mehiški center Gustavo Ayon, ki se je izkazal z dvojnim dvojčkom. Foto: EPA
Andrew Goudelock
Dvoboj novincev v svojih moštvih Andrewa Goudelocka (Olimpia) in Sergia Rodrigueza (CSKA). Foto: EPA
V dvoboju aktualnih prvakov Evropskega pokala in Evrolige je bila uspešnejša Malaga. Foto: EPA

18-letni slovenski košarkar je zablestel že v uvodnem krogu najmočnejšega evropskega klubskega tekmovanja, ko je s statističnim indeksom 32 izenačil najboljši osebni dosežek, s 27 točkami ob odličnem metu (6/8 za dve, 3/6 za tri) pa postavil osebni rekord. V statistiko je čudežni deček slovenske košarke vpisal še po štiri skoke in podaje. Enak indeks je imel januarja proti Maccabiju, do zdaj pa je največ točk, 17, dal proti Olimpii Milano, prav tako januarja.

Pomemben kamenček v zmagoviti mozaik kraljevega kluba je postavil tudi Anthony Randolph. Z 12 točkami je bil naturalizirani slovenski reprezentant tretji strelec Reala, ujel pa je tudi osem odbitih žog in zbral tri podaje. Na drugi strani je njun reprezentančni kolega Edo Murić debitiral v Evroligi. Že v prvem polčasu je novinec v dresu Efesa prejel štiri osebne napake. V drugem delu pa hitro po vrnitvi na parket še peto. Sicer je dal tri točke in ujel dve odbiti žogi.

Dončić je srečanje sicer začel na klopi, po prihodu na parket pa takoj začel zadevati. Ko je Real naredil serijo 12:2, je slovenski mladenič na koncu prve in začetku druge četrtine zadel izza črte. Skupaj z Randolphom sta povišala naskok Reala na 18, nato pa je Errick McCollum ob pomoči Rickyja Leda začel zmanjševati zaostanek. Efes se je v zadnji četrtini priključil na 60:62, toda znova je vajeti igre v roke prevzel Dončić. Slovenski reprezentant je za odločilen delni izid 14:3 prispeval pet točk in podal še Randolphu za trojko s kota in Madridčani so zanesljivo vknjižili prvo zmago.

"To je velika zmaga. Efes je odlična ekipa, hkrati pa smo igrali še v gosteh. Čakalo nas je težko delo, toda nalogo smo odlično opravili. V igri je bilo veliko vzponov in padcev, še posebej ob koncu tretje četrtine, vendar smo igrali kot prava ekipa, trdo delali in na koncu slavili. Veseli smo. Delam vse, kar lahko, da čim bolj pomagam ekipi in soigralcem, ki so tudi meni v veliko pomoč. Tako kot trenerji. Zato sem tudi tu," je po novi fantastični predstavi povedal Dončić.

Olimpia Milano Dragiću išče nov klub
Član evroligaškega kluba je tudi Zoran Dragić. V zadnjih letih ključni mož reprezentance, ki pa je zaradi poškodbe letos moral izpustiti veliko tekmovanje, je košarkar Olimpie, vendar je v Milanu povsem na stranskem tiru. Za uvodno gostovanje pri CSKA-ju sploh ni bil registriran, italijanski klub pa za Ljubljančana že išče novo sredino. Olimpia je sicer v Moskvi začela izvrstno in v prvi četrtini, ki jo je dobila za 14, kar nekoliko šokirala gostitelje. Toda domača vrsta, ki na stavnicah zaseda celo prvo mesto pred branilcem naslova Fenerbahčejem, je v drugem delu naredila preobrat.

Nikolić obsedel na klopi
V Evroligi igra tudi Aleksej Nikolić, ki je na evropskem prvenstvu z dobrimi igrami dokazal, da lahko igra na tej ravni in si zasluži večjo minutažo, kot jo je imel v lanski sezoni. Toda 22-letni organizator igre je v Bambergu obsedel na klopi, Brose pa je moral priznati premoč Maccabiju (71:88). Izraelskega velikana zdaj vodi hrvaški strokovnjak Neven Spahija, ki je dolgo deloval tudi v Sloveniji, zdaj pa se je po delovanju v Ligi NBA uspešno vrnil ob evropske parkete.

Fener klonil v Malagi
S porazom je Fenerbahče začel branjene naslova. Unicaja je bila v Malagi boljša z 68:67. Aktualni prvaki so pred zadnjo četrtino vodili s 57:5, nato pa so lanski zmagovalci Evropskega pokala zadnji del začeli s serijo 10:0. V zadnji dve minuti so gostitelji vstopili s prednostjo 68:60, a nato niso našli odgovora v napadu. Kostas Slukas je dosegel štiri točke, trojko je dal Luigi Datome in Fener je imel napad za zmago, vendar je Slukas zgrešil.