Na Olimpicu so se navijači Rome veličastno poslovili od dolgoletnega kapetana Francesca Tottija. Foto: EPA

Zdaj je res konec. Dres bom še zadnjič slekel. Pospravil ga bom, čeprav še nisem prepričan, da je nastopil čas za slovo. Morda nikoli ne bom.

Francesco Totti
Totti v eni izmed akcij Rome. Foto: Reuters
Edin Džeko
Edin Džeko je po slabem začetku svoje ekipe v 10. minuti poravnal izid na 1:1. Foto: Reuters
Daniele De Rossi
Daniele De Rossi je Romo popeljal v vodstvo z 2:1 ... Foto: Reuters
Diego Perotti
... a za zmago nad Genoo je bil potreben zadetek Diega Perottija v 90. minuti. Foto: Reuters
Lorenzo Insigne
Napoli je v zadnjem krogu s 4:2 v gosteh premagal Sampdorio. Drugi zadetek za Neapeljčane je dosegel Lorenzo Insigne (na fotograiji). Foto: EPA
Moise Kean
17-letni Moise Kean je v dresu Juventusa na tekmi proti Bologni postal prvi nogometaš, rojen leta 2000 ali pozneje, ki je dosegel zadetek v najboljših petih evropskih ligah. Le dan pozneje se je na Olimpicu med strelce vpisal 16-letni Pietro Pellegri, rojen 17. marca 2001. Foto: EPA

Kapetan Rome je vso kariero preživel pri klubu iz italijanske prestolnice, čeprav so si ga na vrhuncu njegove kariere želeli številni najmočnejši evropski klubi, ki so ga želeli iz Rima zvabiti z nesramno bogatimi pogodbami.

Za člansko ekipo Rome je debitiral pri šestnajstih letih v sezoni 1992/93, natančneje 28. marca 1993, ko je s soigralci slavil na gostovanju pri Brescii (0:2). Od tedaj je za svoj omiljeni klub v 25 sezonah zbral 786 nastopov, na katerih je zabil 307 golov.

Vrhunec v klubski karieri je doživel leta 2001, ko je z Romo postal italijanski prvak, sicer pa je še po dvakrat osvojil italijanski pokal (2007 in 2008) in superpokal (2001 in 2007). Za italijansko reprezentanco je med letoma 1998 in 2006 zbral 58 nastopov in 9 golov, leta 2006 je z azzurri tudi postal svetovni prvak.

Totti: Čas me je potrepljal po ramenih
"Danes me je čas potrepljal po ramenih in mi zabičal, da moram odrasti. Od jutri dalje sem odrasla oseba. 'Sezuj si nogometne čevlje, sleči si dres, od jutri naprej si mož. Ne boš več užival ob vonju travnate površine, ob sončnih žarkih na obrazu, medtem ko drviš proti golu nasprotnika in ti skozi žile teče adrenalin. Ne boš več užival ob proslavljanju zadetkov',"
je v govoru po tekmi sredi Olimpica med drugim prebral Totti in dodal: "Zdaj je res konec. Dres bom še zadnjič slekel. Pospravil ga bom, čeprav še nisem prepričan, da je nastopil čas za slovo. Morda nikoli ne bom."

Džeko poravnal izid v 10. minuti
Tekma zadnjega kroga letošnje Serie A proti Genoi (3:2) je bila - razumljivo - povsem v senci slovesa 40-letnega nogometaša od domačega dresa. Rimljani srečanja sicer niso začeli najbolje, že po treh minutah so se znašli v zaostanku, ko je mrežo Wojciecha Szczesnyja zatresel Pietro Pellegri. Ta je po krasni globinski podaji stekel v hiter protinapad, dobil dvoboj s Konstantinosom Manolasom in poljskega vratarja hladnokrvno ugnal. Toda Olimpico ni dolgo čakal na nov zadetek, že v 10. minuti je izid izenačil Edin Džeko. Bosanski napadalec je z levico najprej diagonalno sprožil proti vratom nasprotnika, zadel desno vratarjevo vratnico, odbito žogo pa je nato s telesom iz neposredne bližine le strpal v mrežo za svoj 29. gol v sezoni. Džeko je imel sicer ob izteku 19. minute priložnost za preobrat, a je Eugenio Lamanna njegov poskus z desnico ubranil. Tudi sicer bi se lahko Džeko med strelce do odmora vpisal še nekajkrat, zapravil je kopico priložnosti.

Stoječe ovacije za 'il capitana'
V 54. minuti je nato nastopil trenutek, na katerega je Olimpico nestrpno čakal - v igro je vstopil Totti, ki je zamenjal Mohameda Salaha. Njegov prihod na zelenico so zvesti navijači bučno proslavili, v naslednjih minutah so glasno skandirali njegovo ime. 40-letnik je poživil igro Rome, razigraval je svoje soigralce, v 67. minuti je zvito podal do Kevina Strootmana, ki je z razdalje za slab meter zgrešil nasprotnikova vrata. Hip zatem je z glavo poskusil še Stephan El Shaarawy, a mu je Lamanna preprečil veselje.

Lazović izenačil po golu De Rossija
V 74. minuti je končno završalo na rimskih tribunah, ko je mrežo Genoe zatresel Daniele De Rossi. Ta je s silovitim strelom premagal gostujočega vratarja po natančni Strootmanovi podaji z desne strani. Toda veselje Rimljanov ni trajalo dolgo, v 80. minuti je izid poravnal Darko Lazović. Szczesny je po predložku z leve strani slabo ocenil let žoge, Lazović je iz neposredne bližine zadel z glavo za 2:2 in šokiral domače navijače. Zgolj dve minuti pozneje so se gostitelji izognili katastrofi, ko je prav Lazović stekel v protinapad in z desnico žogo poslal v vratnico mimo že premaganega Szczesnyja.

Perotti poskrbel za veliko slavje na Olimpicu
Varovanci Luciana Spallettija so v končnici tekme storili ogromno napak, veliko je bilo netočnih podaj v napad, Genoa se je predvsem osredotočala na branjenje ugodnega izida in čakanje na priložnosti iz protinapada. Vseeno je tekma dobila zmagovalca. Ob izteku rednega dela srečanja je po spuščeni Džekovi žogi s silovitim strelom iz bližine odločil rezervist Diego Perotti, ki je tako dosegel prvi zadetek iz igre v letošnjem italijanskem prvenstvu.
Zajc z Empolijem izpadel v drugo ligo
Poleg Pescare in Palerma se v drugo ligo seli Empoli, ki bi mu ohranitev prvoligaškega statusa prinesla zmaga proti odpisanemu Palermu, a so Sicilijanci slavili z 2:1. Miha Zajc je pri Empoliju začel v prvi postavi in igral do 60. minute. Spodrsljaj Empolija je izkoristil Crotone, ki je z zmago nad Laziom s 3:1 poskrbel za veselje v Kalabriji.

38. krog:
ROMA - GENOA 3:2 (1:1)
Džeko 10., De Rossi 74., Perotti 90.; Pellegri 3., Lazović 80.
Totti je odigral zadnjo tekmo za Romo.

Roma: Szczesny, Rüdiger, Manolas, Fazio, Emerson (18./Rui), De Rossi, Strootman, Salah (54./Totti), Nainggolan, El Shaarawy (69./Perotti), Džeko.

Genoa: Lamanna, Biraschi, Munoz, Gentiletti, Lazović, Veloso, Cofie, Laxalt, Hiljemark (56./Cataldi), Palladino (50./Ninković), Pellegri (69./Ntcham).

Sodnik: Paolo Tagliavento

CAGLIARI - MILAN 2:1 (1:0)
Pedro 17., Pisacane 90.; Lapadula 72./11-m
Bacca (Milan) je zapravil 11-m/63.
RK: Paletta 75./Milan

SAMPDORIA - NAPOLI 2:4 (0:2)
Qiagliarella 50., Alvarez 90.; Mertens 36., Insigne 42., Hamšik 49., Callejon 65.

PALERMO - EMPOLI 2:1 (0:0)
Nestorovski 76.,Henrique 84.; Krunić 87.
Anđelkovića (Palermo) ni bilo v ekipi, Zajc (Empoli) je igral do 60. minute.

CROTONE - LAZIO 3:1 (2:1)
Nalini 14., 60., Falcinelli 22.; Immobile 26./11-m
RK: Bastos 42./Lazio
Kotnik (Crotone) je bil na klopi.

FIORENTINA - PESCARA 2:2 (0:1)
Saponara 66., Vecino 85.; Caprari 15., Bahebeck 65.
RK: Chiesa 38./Fiorentina
Iličić in Mlakar (oba F) nista igrala.

TORINO - SASSUOLO 5:3 (3:2)
Boye 6., Baselli 22., De Silvestri 45., Falque 57., Belotti 79.; Defrel 14.,40.,82./11-m

INTER - UDINESE 5:2 (3:0)
Eder 5., 54., Perišić 18., Brozović 36., Angella 79./ag; Balić 76., Zapata 90.
Handanović (Inter) je bil na klopi.

Sobotni tekmi:
ATALANTA - CHIEVO 1:0 (0:0)
Gomez 52.
Kurtić (Atalanta) je igral do 86. min; Birsa je igral do 70. min, Cesar (oba Chievo) je igral vso tekmo.

BOLOGNA - JUVENTUS 1:2 (0:0)