Andraž Šporar je znova potrdil, da je v izvrstni strelski formi. Foto: Reuters

V letošnji Evropski ligi nastopa devet slovenskih nogometašev, že na prvi tekmi pa je zablestel Šporar, ki je bil izjemen že na zadnji reprezentančni akciji, zdaj pa je bil ključni mož velike zmage Slovana. Ljubljančan je v 14. minuti popeljal gostitelje v vodstvo. Po kotu Bešiktaša je žogo domači vratar Dominik Greif zlahka ujel in jo takoj poslal na drugo stran, kjer sta se zapletla Loris Karius in Predo Rebocho, darilo pa je izkoristil Šporar in žogo poslal v prazno mrežo.

Šporar povedel Slovan v vodstvo

Toda nogometaši iz Carigrada so še v prvem polčasu preobrnili rezultat. Najprej je Joeri de Kamps v 28. minuti v kazenskem prostoru podrl Adema Ljajića, ki je zatem tudi zanesljivo izvedel enajstmetrovko. V sodnikovem dodatku prvega dela pa je nespretno pred vrati posredoval Vasil Božikov in žogo poslal v lastno mrežo.

Ljubičić in Rharsalla zadela za zmago Slovana

Toda v drugem polčasu so preobrat zrežirali domači nogometaši. V 58. minuti je znova udaril Šporar. Prva 'špica' slovenske reprezentance je prejel izvrstno podajo v prostor s strani Davida Holmana. Po desni strani je prišel za hrbet carigrajski obrambi, nato pa Kariusa, ki bi znova lahko bolje posredoval, premagal s strelom ob vratnici.

Gostitelji so povedli v 93. minuti, ko je Holman podal iz kota. Šporar je bil najvišji v kazenskem prostoru in z glavo podaljšal, žogo pa je za Kariusov hrbet pospravil Marin Ljubičić. Že v naslednjem napadu je piko na i zmagi postavil Moha, ki je prodrl po levi strani, nato pa žogo z imenitnim udarcem pospravil v levi zgornji kot Kariusa. V akciji je sodeloval tudi Kenan Bajrić, ki je v igro vstopil v 88. minuti.

Šporar v drugo premagal Kariusa

Dudelange presenetil na Cipru

V skupini A je luksemburški Dudelange, ki je pripravil veliko presenečenje že s prebojem v Evropsko ligo, v Nikoziji ugnal Apoel (3:4), pri katerem sta Vid Belec in Roman Bezjak odigrala celo tekmo. Potem ko so gostje v 51. minuti že povedli z 2:0, se je njihova mreža v vsega štirih minutah trikrat zatresla. Toda Dudelange je našel odgovor. Dominik Stolz se je v 71. minuti izvrstno znašel v kazenskem prostoru po predložku z desne Mohameda Bouchouarija, v 82. minuti pa je za veliko zmago gostov po preigravanju in strelu z roba kazenskega prostora še drugič Belca premagal Danel Sinani.

Kaj je skrivnost preporoda Andraža Šporarja?

Uspešno je sezono v Evropski ligi začel Dinamo Kijev, ki je z 1:0 odpravil Malmö. Mož odločitve je bil v 84. minuti Vitalij Bujalskij, ki je izkoristil lepo podajo Volodimirja Šepeljeva. Benjamin Verbič je odigral vso tekmo in v 51. minuti prejel rumeni karton. V skupini B igra tudi Domen Črnigoj z Luganom, ki pa je klonil na gostovanju pri nekdanjem Verbičevem klubu, Københavnu (0:1). Odločilno akcijo sta v 50. minuti izpeljala Pierre Bengtsson, ki je podal z leve, in Michael Santos, ki je z glavo zadel. Črnigoj, ki se je poškodoval med zadnjo reprezentančno akcijo, ni bil v gostujoči postavi.

Ludogorec po 0:1 slavil s 5:1

V skupini H je Jaka Bijol z moskovskim CSKA-jem doživel polom pri Ludogorcu, saj je izgubil kar z 1:5. Krvniki Maribora so na gostujoče vodstvo odgovorili s petardo. Tri gole je dosegel Claudiu Keseru, Bijol pa je igral do 53. minute. Več uspeha je imel Miha Blažič s Ferencvarosom, saj je na gostovanju pri Espanyolu iztržil 1:1. Gostje so v Barceloni povedli, potem ko je lastnega vratarja premagal Javi Lopez, Matias Vargas pa je izenačil v 60. Blažič je igral celotno tekmo.

V skupini I je s St. Etiennom poraz doživel Robert Berić. Gent je bil na domači zelenici boljši s 3:2. Slovenski reprezentant je igral od 72. minute, po njegovem vstopu so Francozi sicer znižali na 2:3, več pa jim ni uspelo iztržiti.

Arsenal slavil v Frankfurtu

Najbolj pričakovan je bil dvoboj med lanskim polfinalistom Eintrachtom iz Frankfurta in finalistom Arsenala. Oba kluba sta v pretekli sezoni na koncu klonila pred Chelseajem. Topničarji so v Nemčiji visoko slavili s 3:0, toda tudi gostitelji so imeli svoje priložnosti. Razmerje v strelih je bilo 24:17 v korist Eintrachta. Londončani so povedli v 38. minuti, ko je mladenič Bukayo Saka izvrstno prodrl po levi strani. Akcijo je nadaljeval Joseph Willock, ki si je lepo pripravil strel, žoga se je odbila od Davida Abrahama in s pomočjo prečke končala v mreži.

Začela se je Evropska liga

Domača zasedba je v 79. minuti, ko je Dominik Kohr prejel drugi rumeni karton, ostala z igralcem manj. Številčno premoč je Arsenal zelo hitro unovčil. Razigrani 18-letni Saka je v 85. minuti z 20 metrov žogo poslal za hrbet Kevina Trappa. Tri minute pozneje je odvzel žogo Abrahamu, nato pa podal Pierru Emericku Aubameyangu, ki je dobil dvoboj s Trappom iz oči v oči.

Rdeči vragi prvi favoriti

Na stavnicah najvišje kotira Manchester United pred Arsenalom, Sevillo, Wolverhamptonom, Romo, Laziem, Wolfsburgom in Portom. Skupinski del se bo končal 12. decembra. Iz vsake skupine se bosta najboljša dva prebila v šestnajstino finala, v kateri se jim bo pridružilo še osem tretjeuvrščenih iz skupinskega dela Lige prvakov. Od tam naprej se bo šlo na izpadanje. Finale bo 27. maja v Gdansku. Zmagovalec si bo zagotovil igranje v skupinskem delu Lige prvakov v sezoni 2020/21.