Liverpool je četrtič v zgodovini osvojil evropski superpokal. Prvič leta 1977, ko je s skupnim izidom 7:1 odpravil Hamburger SV, drugič leta 2001, ko je s 3:2 padel Bayern iz Münchna. Leta 2005 je s 3:1 premagal CSKA iz Moskve, letos v Carigradu s 7:6 še Chelsea. To je za Liverpool 43. lovorika v zgodovini, s čimer je postal najuspešnejši angleški klub. Foto: Reuters

Prvič v zgodovini tega tekmovanja sta se pomerili angleški ekipi. Zmagovalec Lige prvakov Liverpool je šestič igral v evropskem superpokalu, Chelsea pa četrtič. Rdeči so Uefino lovoriko osvojili v letih 1977, 2001, 2005 in 2019, modri pa samo leta 1998.

Odločilna je bila peta serija strelov z 11 metrov, v kateri je Mohamed Salah svoj poskus uspešno izvedel, mlademu rezervistu Tammyju Abrahamu pa je strel po sredini gola ubranil Liverpoolov rezervni vratar Adrian San Miguel, ki je v klub prispel šele pred desetimi dnevi in v vratih zamenjal poškodovanega prvega vratarja Alissona Beckerja.

Sadio Mane je v 5. minuti nastreljal roko Andreasa Christensena v Chelseajevem kazenskem prostoru in zahteval 11-metrovko, ki pa je ni dobil. Senegalec je v novi sezoni prvič nastopil v dresu Liverpoola, saj mu je Jürgen Klopp po afriškem prvenstvu namenil več počitka. Foto: Reuters
Stephanie Frappart je spisala zgodovino: prvič v zgodovini je tekmo na takšni ravni v moški konkurenci sodila ženska. Foto: Reuters

Liverpoolu uvodne minute srečanja
Po začetnem tipanju je Liverpool hitro zagospodaril na zelenici, že v 5. minuti je na atraktiven način proti vratom sprožil Sadio Mane in ob tem v roko zadel branilca Andreasa Christensena, vendar glavna sodnica Stephanie Frappart ni pokazala na belo točko. Hip zatem je po predložku z leve strani prvič dlani Chelseajevega vratarja Kepe Arrizabalage s strelom z glavo ogrel Joel Matip. Liverpool se je v napadu zanašal predvsem na Maneja, ki je obrambi Londončanov povzročal veliko skrbi, najlepša priložnost pa se je vseeno ponudila Mohamedu Salahu, ki je v 16. minuti sprožil po bliskovitem protinapadu. Zadetek je Kepa preprečil z desnico.

Takole je Olivier Giroud premagal rezervnega vratarja Liverpoola Adriana San Miguela. Foto: Reuters

Londončanom iz minute v minuto rasla samozavest
Chelsea je prvič resneje zapretil v 11. minuti, ko je z razdalje sprožil Pedro Rodriguez, njegov strel pa je zletel mimo vrat Adriana San Miguela. Nogometaši s Stamford Bridgea so po začetnem naletu rdečih vzpostavili ravnovesje na sredini igrišča, s pametnimi globinskimi podajami so predirali obrambo evropskih prvakov, v 22. minuti je po Matipovi napaki Pedro z leve strani zatresel prečko.

Chelsea je začutil priložnost, kmalu zatem je s "škarjicami" poskusil Olivier Giroud, po dobre pol ure igre je zelo obetavno akcijo za zadetek v zadnjem trenutku rešil Adrian, ki je žogo izbil pred vtekajočim Mateom Kovačićem.

Giroud zadel za vodstvo Chelseaja
Napadi modrih niso pojenjali in v 36. minuti so vendarle obrodili sadove. Christian Pulisic je na robu kazenskega prostora z izjemno globinsko podajo v ogenj poslal Girouda, ki je z levico mirno premagal Liverpoolovega vratarja za 1:0. Liverpoolova mreža se je po strelu Pulisica štiri minute pozneje zatresla še drugič, a je bil zadetek razveljavljen zaradi prepovedanega položaja, v katerem se je ob podaji za gol znašel Američan.

Rezervist Roberto Firmino, ki je pred začetkom drugega polčasa zamenjal nerazpoloženega Alexa Oxlada-Chamberlaina, je v 48. minuti sijajno zaposlil Maneja, ki je (tudi s kančkom sreče) žogo poslal v prazno mrežo za 1:1. Foto: Reuters
Liverpoolovi navijači so si po izenačujočem Manejevem zadetku dali duška. Foto: Reuters
Mane je po dolgem poletju, ko je igral v finalu afriškega prvenstva, zaradi daljšega počitka šele v Carigradu prvič letos zaigral za Liverpool. Foto: Reuters

Rezervist Firmino podal, Mane izenačil
Kloppu se poskus z Alexom Oxladom-Chamberlainom v začetni enajsterici ni izšel, zato je nemški strateg pred začetkom drugega polčasa angleškega reprezentanta, ki je bil v prvem delu popolnoma neviden, zamenjal z Robertom Firminom. Prav slednji je odigral ključno vlogo za izenačenje. Po podaji v kazenski prostor je spretno žogo podaljšal do Maneja, ki jo je iz bližine zabil v prazno mrežo za 1:1. Sledilo je obleganje Chelseajevih vrat, kmalu zatem je z razdalje "bombo" mimo leve Kepove vratnice poslal Fabinho. V 52. minuti je z roba kazenskega prostora poskusil še Jordan Henderson, a je odbito žogo Chelseajev vratar ukrotil.

Liverpoolčani so iskali drugi zadetek, nasprotnika so stisnili na njegovo polovico, a so bili zaradi kompliciranja in netočnih zaključnih podaj nenevarni.

Liverpoolov branilec Virgil van Dijk je v 75. minuti s petih metrov izsilil izjemno obrambo Chelseajevega vratarja Kepe Arrizabalage, ki je žogo odbil v prečko in vratnico ter 6-kratnim evropskim prvakom preprečil preobrat. To je bila najlepša Liverpoolova priložnost v drugem polčasu. Foto: Reuters

Rdeči zatresli prečko in vratnico
Po koncu Liverpoolovega naleta je tempo povsem zvodenel, igra se je odvijala predvsem na sredini igrišča, veliko je bilo netočnih podaj v napadu, pravih priložnosti si ekipi nista priigrali. V 74. minuti je menedžer modrih Frank Lampard opravil dvojno menjavo, iz igre je potegnil Girouda in Pulisica, na zelenico pa poslal Tammyja Abrahama in Masona Mounta. Toda že v naslednji minuti so rdeči skoraj zadeli za preobrat. Najprej je Salahu po diagonalnem strelu iz kazenskega prostora veselje preprečil Kepa, španski vratar je nato v prečko in vratnico odbil še poskus Virgila van Dijka iz bližine. Chelsea je ob koncu rednega dela spet pritisnil, najprej je Pedro po lepi podaji N'Gola Kanteja nastreljal Van Dijka, v 83. minuti je iz prepovedanega položaja z diagonalnim strelom z roba kazenskega prostora zadel Mount. Zadetek ni obveljal. Zadnjo priložnost v rednem delu je v 90. minuti po predložku iz kota zapravil Kurt Zouma. Po dveh minutah sodniškega dodatka se je obračun prevesil v podaljška.

Po Manejevem zadetku v 95. minuti je izid šest minut pozneje izenačil Jorginho, ki je uspešno izvedel strel z bele točke. Foto: Reuters

Z 11 m izničili prednost po golu Maneja
Kloppovim varovancem je uspel sanjski začetek uvodnega podaljška, že po petih minutah so povedli z 2:1. Po Pedrovi napaki, ki je izgubil žogo na svoji polovici, je v napad stekel Firmino, okroglo usnje je med nogama rezervista Fikaya Tomorija poslal do Maneja, ki je s silovitim strelom pod prečko še drugič na tekmi premagal nemočnega Kepo.

Jorginho je za izenačenje na 2:2 Liverpoolovega vratarja z bele točke poslal v napačno smer. Zanimivost: na njegovem dresu je njegov vzdevek napisan napačno. Foto: Reuters

Toda Chelsea ni vrgel puške v koruzo. Takoj zatem je Abraham zapretil iz protinapada, v 101. minuti pa je izid po prekršku Adriana prav nad Abrahamom z bele točke izenačil Jorginho.

27-letni Brazilec je Adriana poslal v napačno smer. Igra se je razživela, v izteku prvega podaljška je po Pedrovi podaji nevarno zapretil še Abraham, njegov strel je za slab meter odfrčal mimo desne Adrianove vratnice.

Adrian je v 5. seriji strelov z bele točke ubranil poskus Tammyju Abrahamu za zmago v finalu evropskega superpokala. Na začetku meseca je bil brez kluba, zdaj je zmagovalec superpokala. Foto: Reuters

Chelsea razred zase v drugem podaljšku
Drugi polčas je brez kančka dvoma pripadel Londončanom. Ti so v obrambi igrali zbrano in umirjeno, v napadu pa preudarno in odločno. V 113. minuti je Adrianove dlani z roba kazenskega prostora ogrel rezervist Ross Barkley, hip zatem je z razdalje za las mimo leve vratarjeve vratnice žogo poslal še Pedro. Liverpool je "padel", rdeči so začeli delati nespametne prekrške, ki jih na njihovo srečo nasprotnik iz prostih strelov ni znal izkoristiti.

Liverpoolu loterija z bele točke
Ker tudi dva podaljška po 15 minut nista prinesla zmagovalca letošnjega evropskega superpokala, so o le-tem odločali streli z bele točke. Firmino, Fabinho, rezervista Divock Origi in Trent Alexander-Arnold ter Salah so zadeli vse 11-metrovke Liverpoola, za Chelsea so zadeli Jorginho, Barkley, Mount in Emerson Palmieri. V peti seriji je rezervistu Abrahamu nizek strel po sredini gola ubranil Adrian.

Veselje Liverpoolovih nogometašev po osvojitvi letošnjega evropskega superpokala. Foto: Reuters