Najboljša novinca v letošnji sezoni Trae Young in Luka Dončić sta se na medsebojnih tekmah razšla z 1:1. Ekipi sta se na junijskem naboru zmenili za menjavo igralcev. Atlanta je kot tretja izbrala Dončića in ga poslala v Dallas, ki je kot petega izbral Younga. Foto: AP
Dončić in soigralci že mesec in deset dni ne poznajo poraza na domačem parketu. Foto: Reuters
Novinec meseca na Vzhodu Trae Young je bil najboljši strelec Atlante s 24 točkami. Foto: AP
Donovan Mitchell je nemočnemu Miamiju nasul 21 točk v 26 minutah. Foto: AP
Serge Ibaka in Kyle Lowry sta bila junaka večera v Oracle Areni, kjer je Toronto končal serijo 13 porazov. Foto: AP
John Wall in Kyrie Irving sta uprizorila pravi šov v Washingtonu, kjer se je po podaljšku zmage veselil Boston. Foto: Reuters

Dallas je zadnjič doma izgubil 2. novembra proti New Yorku. Tokrat ni prikazal prepričljive predstave. Še sredi tretje četrtine je imela Atlanta šest točk naskoka (57:63), ko je trener Rick Carlisle izgubil živce in se sredi parketa jezil na sodnike. Prejel je dve tehnični napaki in bil izključen. To je prebudilo gostitelje, ki so odlično končali tretjo četrtino in zalet prenesli na začetek zadnje, ko so si priigrali odločilno prednost in tako končali niz desetih zaporednih porazov proti Hawksom. Nobena ekipa v Ligi NBA ni bila tako neugodna za Dallas v zadnjih letih.
19-letni Dončić je v vsakem polčasu dosegel po 12 točk. Iz igre je metal 5/14, izza črte pa 2/6, precej bolj natančen je bil pri prostih metih (12/15). Izkazal se je z dvojnim dvojčkom in znova odlično razigral soigralce. Ob polčasu je tudi prejel nagrado za novinca meseca na Zahodu. Več točk od njega je prispeval le Harrison Barnes, ki je zadel pet trojk. J. J. Barea je blestel v prvem polčasu z 18 točkami v 16 minutah, a si je zvil gleženj in ni več igral v nadaljevanju.
Pri Atlanti je izstopal novinec meseca na Vzhodu Trae Young s 24 točkami in 10 podajami. V letošnji sezoni sta se najboljša novinca torej razšla z 1:1 v zmagah, Hawksi so 24. oktobra ugnali Maverickse s 111:104.
Dallas ni nadgradil dobrega začetka
Gostitelji so bili razigrani na začetku srečanja. Barnes je zadel izza črte, Dončić pa je ujel žogo, švignil v protinapad za 5:0. Z dvema prostima metoma je povišal na 12:5. Na parketu je bil uvodnih osem minut, natančen je bil še z lebdečim polaganjem, skupaj je prispeval osem točk za vodstvo z 28:26.
Na začetku druge četrtine je Young zadel dve trojki zapored in Hawksi so prevzeli vodstvo (28:32). Dalas je popustil v obrambi, gostje so prišli do številnih lahkih košev. Dončić je pol minute pred odmorom spektakularno zadel iz težkega položaja od table, ko je John Collins nad njim naredil prekršek, a tega sodnika nista videla. V prvem polčasu je dosegel 12 točk v 16 minutah. Atlanta je imela ob odmoru točko naskoka (51:52).
Izključitev trenerja Carlisla prebudila Maverickse
Na začetku nadaljevanja je Dončić sijajno zaposlil DeAndreja Jordana, ki je z zabijanjem znova poskrbel za prednost Dallasa (55:52). Mavsi nato tri minute in pol niso dosegli niti točke in Hawksi so z delnim izidom 9:0 prišli do svoje največje prednosti na tekmi (57:63). Osem minut pred koncem je Collins blokiral Barnesa ob prodoru, trener Carlisle pa je zahteval osebno napako. Prejel je tehnično napako, a se mu ni uspelo pomiriti, stopil je na parket in se pritoževal, sodniki pa so ga poslali v garderobo. Očitno mu je uspelo prebuditi zaspane varovance, ki so v nadaljevanju zaigrali precej bolje. Barnes je odgovoril s trojko, Dončić pa je izenačil s tremi prostimi meti po osebni napaki DeAndreja Bembryja pri metu izza črte. V naslednjem napadu je zadel še trojko. Dallas je dosegel zadnjih pet točk v tretji četrtini za vodstvo z 81:78.
Hawksi popustili na začetku zadnje četrtine
Zalet iz konca tretje četrtine so gostitelji prenesli tudi v zadnjo, ko so z delnim izidom 6:0 povišali na 87:78. Gostje so imeli težave v vsakem napadu, niso imeli pravih idej. Dorian Finney-Smith je po protinapadu zadel za dvomestno razliko (92:81) in tudi minuta odmora Lloyda Pierca ni pomagala. Dončić je v kotu našel Maxija Kleberja, ki je s trojko povišal na 97:85. Young je goste še držal v igri, vendar je Dončić zadel izza črte z leve strani za 104:91. Tri minute pred koncem je imel Dallas najvišjo prednost na tekmi 109:94, nato pa je koncentracija popustila. Atlanta se je s trojko Kevina Huerterja 42 sekund pred zadnjim piskom sirene približala na 110:105, a je Jalen Brunson zadel tri proste mete, končni izid pa je z enim zadetim prostim metom postavil Dončić.
"Govorili smo o pomenu izsiljevanja osebnih napak od nasprotnikov in pomenu tega, da se Dončić prebije do prostih metov. Danes jih je imel 15, kar je uspeh in je bil pomemben dejavnik pri zmagi," je dejal Stephen Silas, namestnik glavnega trenerja Dallasa.
V četrtek popravni izpit v Phoenixu
Dallas ima zdaj 15 zmag in 11 porazov, že v četrtek pa gostuje v Phoenixu. Zadnjeuvrščena ekipa Lige NBA je uvodni večer letošnje sezone gladko odpravila Maverickse, a od takrat sta šli krivulji uspešnosti v zelo različni smeri.
Polom Miamija brez Dragića v Salt Lake Cityju
Utah je razbil Miami s 111:84. Vročica je bila brez Gorana Dragića in Hassana Whitesida popolnoma razglašena. MVP lanskega evropskega prvenstva že v ponedeljek v Staples Centru proti LA Lakersom ni igral veliko, v drugem polčasu je večinoma sedel na klopi. Posledice poškodbe desnega kolena so očitno kar velike, izpustil je že 12. tekmo v tej sezoni.
Donovan Mitchell in soigralci so povozili Miami v uvodni četrtini (40:15). Prednost se je le še povečevala, po treh četrtinah je na semaforju pisalo 92:53. Kyle Korver je zadel štiri trojke iz petih poskusov. Le Rodney McGruder (16 točk, 4/5 za tri) je bil razpoložen pri Miamiju. Dwyane Wade je prejel stoječe ovacije s tribun na zadnji tekmi kariere v Vivint Smart Home Areni, a ni bil razigran, dosegel je šest točk v 19 minutah.
Raptorsi brez Leonarda razbili prvake
Golden State je bil na derbiju večera nemočen proti Torontu (93:113). Najboljša ekipa lige je tudi brez zvezdnika Kawhija Leonarda, ki je počival zaradi poškodbe kolka, prevladovala. Že ob odmoru si je priigrala 16 točk naskoka (41:57). To je bila prva zmaga Toronta v Oracle Areni po letu 2004. Kyle Lowry je prispeval 23 točk in 12 podaj, Serge Ibaka je dodal 20 točk in 12 skokov.
Pri aktualnih prvakih je bil razigran le Kevin Durant (30 točk; 13/22 iz igre). Stephen Curry (2/8 za tri) in Klay Thompson (0/5 za tri) sta odpovedala. Bojevniki so izza črte metali le 6/26. Gledalci so bili zelo razočarani nad predstavo svojih ljubljencev in številni so odšli še pred zadnjo četrtino.

Sredine tekme:
DALLAS - ATLANTA 114:107
Barnes 25 (8/16 iz igre, 5/8 za tri), Dončić 24 (5/14 iz igre, 2/6 za tri, prosti meti 12/15), 10 skokov in 6 podaj v 35 minutah, Barea 18, Finney Smith in Jordan (11 skokov) po 11, Kleber 7, Powell in Brunson 5, Matthews in Harris po 4; Young 24 (11/20 iz igre) in 10 podaj, Bazemore 22, Collins 20 in 17 skokov, Huerter 19 (4/6 za tri), Dedmon 9, Len in Dorsey po 4, Carter 3, Anderson 2.

UTAH - MIAMI 111:84
Mitchell 21, Favors 17 (7/8 iz igre), Korver 16 (4/5 za tri), Exum 14, Ingles in Gobert (11 skokov) po 10; McGruder 16 (4/5 za tri), Olynyk 14, Richardson 11, J. Johnson in Winslow po 9, Dragić ni igral zaradi poškodbe kolena.

CHARLOTTE - DETROIT 108:107
Walker 31, 9 podaj in 8 skokov, Parker 16; Griffin 26 in 10 skokov, Jackson 18, Galloway 17.

CLEVELAND - NEW YORK 113:106
Clarkson 28 (12/21 iz igre), Hood 23, Sexton 19; Hardaway in Kanter (10 skokov) po 20, Knox 19.

INDIANA - MILWAUKEE 113:97
Young 25 (9/14 iz igre) in 11 skokov, Turner 23, Bogdanović 16 (3/5 za tri), Bledsoe 23 (11/16 iz igre), Lopez 15, Antetokounmpo 12 in 10 skokov.

PHILADELPHIA - BROOKLYN 124:127
Embiid 33 (12/18 iz igre) in 17 skokov, Simmons 22, 8 skokov in 7 podaj, Korkmaz 18; Dinwiddie 39 (11/18 iz igre), Crabbe 20, Harris 14.

WASHINGTON - BOSTON * 125:130
Wall 34 (14/26 iz igre) in 13 podaj, Beal in Green po 22; Irving 38 (12/28 iz igre), Morris 27, Smart 18.