Angleški čudežni deček Phil Foden je dočakal prvenec v angleškem prvenstvu. Predtem je desetkrat vstopil za nekaj minut kot rezervist, prvikrat pa je celotno ligaško tekmo za City odigral pred tremi tedni, ko so doma premagali Cardiff z 2:0. Foto: Reuters

Varovanci Pepa Guardiole so se z deseto zaporedno zmago v premier ligi vsaj za en dan znova povzpeli na vrh angleškega prvenstva, v katerem imajo štiri kroge pred koncem točko naskoka pred Liverpoolom. Ta bo v nedeljo ob 17. uri gostoval v Cardiffu.

Naslednja, verjetno ključna, tekma v boju za prvaka čaka Manchester City v sredo, ko se bo v zaostali tekmi na Old Traffordu pomeril z mestnim tekmecem Unitedom.

Manchester City je zaradi poškodbe v 38. minuti ostal brez kreatorja igre Kevina De Bruyna. Foto: Reuters

Edini gol padel v peti minuti
Začelo se je silovito. Že v 5. minuti je Manchester City povedel. Bernardo Silva je z diagonalnim predložkom našel kapetana Sergia Aguera, kapetan je z glavo preusmeril žogo na drugo vratnico, kjer je veliko priložnost rutinirano zaključil Phil Foden. 18-letni Anglež je komaj drugič v Premier ligi začel v prvi postavi Cityja, zdaj pa je dočakal prvenec. Foden velja za izredno nadarjenega in vodjo nove prihajajoče generacije Angležev, navsezadnje je kot najboljši posameznik Anglijo že popeljal do naslova svetovnih prvakov do 17 let.

"Aguero je opravil odlično delo s podajo. Bil sem v idealnem položaju za strel z glavo. Res sem vesel, da sem lahko pomagal fantom. Sem napadalni vezist in se vedno trudim biti v kazenskem prostoru. To se je danes obrestovalo," je povedal Foden.

Ederson preprečil izenačenje v 45. minuti
A nadaljevanja kot v sredo ni bilo ‒ na povratni tekmi Lige prvakov je bilo po 20 minutah kar 2:2. Manchester City si je pripravil še dve resnejši priložnosti, po poškodbi in menjavi prvega domačega ideologa igre Kevina De Bruyna je ob koncu 1. polčasa zagrozil tudi Tottenham. Najresneje v zadnji minuti rednega dela, ko se je vroči Korejec Heung-Min Son z eno potezo otresel tako Fodna kot Oleksandra Zinčenka in se sam znašel pred Edersonom, vendar se je Brazilec proslavil s požrtvovalno obrambo in preprečil izenačenje.

Cityjeva obramba tokrat zdržala
V drugem delu je bil City bližje povišanju vodstva kot Tottenham izenačenju, a bolj se je bližal konec, večja je bila živčnost tako med domačimi nogometaši kot navijači. Razumljivo, sredne rane so bile še sveže. V 71. minuti je Raheem Sterling streljal s petih metrov, vendar mu je slavje z refleksno obrambo preprečil vratar Gazzaniga. Tottenham je v zaključku nekajkrat zagrozil, vendar je Cityjevi obrambi vse nevarnosti uspelo nevtralizirati.

VAR tokrat ni mogel pomagati Londončanom
Navijači Tottenhama so jezni na sodnika Michaela Olivera, saj bi moral po njihovem mnenju v drugem polčasu dosoditi enajstmetrovko po igranju z roko Kyle Walkerja v dvoboju z Dele Allijem. A v nasprotju z Ligo prvakov v angleškemu prvenstvu VAR-a še ni, tako da so protesti Londončanov izzveneli v prazno.

Fernando Llorente je v 73. minuti odločilni zadetek dosegel z bokom. Na sami tekmi v Manchestru je sicer City zmagal s 4:3, a je Tottenham napredoval v polfinale Lige prvakov po zaslugi pravila golov v gosteh. Foto: Reuters

Tri menjave pri Cityju, pet pri Spursih
V primerjavi s sredno tekmo je Pep Guardiola pri Cityju opravil tri spremembe. Foden je dobil prednost pred Davidom Silvo. V obrambi sta mesto izgubila Vincent Kompany in Benjamin Mendy, ki sta ju nadomestila John Stones in Oleksander Zinčenko.

Z Ajaxom v mislih se je Mauricio Pochettino odločil kar za pet sprememb v začetni postavi, a zanimivo, vse v defenzivnem delu moštva. Na sredini se je našlo mesto za Erica Dierja, na obeh bokih sta bila sveža Ben Davies in Juan Foyth, v osrednjem delu obrambe pa Davinson Sanchez. Največje presenečenje se je zgodilo v vratih, kjer ni bilo kapetana Huga Llorisa, temveč je branil mladi Argentinec Paulo Gazzaniga.