Slovenci so ob debiju v Svetovni ligi takoj napredovali v višji rang tekmovanja. Foto: OZS

Na začetku priprav smo si zadali jasen cilj, uvrstiti se v drugo kakovostno skupino svetovne lige, in smo ga tudi izpolnili. Za nami je fantastičen turnir, na katerem nam je v primerjavi s prvimi tekmami uspelo dvigniti raven igre. Za ta uspeh bi se zahvalil soigralcem, selektorju Gianiju, celotnemu štabu, zvezi in seveda navijačem, ki so nas spremljali. Zares smo veseli, da nam je uspelo zmagati.

Tine Urnaut
Andrea Giani
Andrea Giani še naprej žanje uspehe s slovensko reprezentanco. Foto: OZS

Mislim, da Nemci niso imeli nobene možnosti oziroma so jo imeli le takrat, ko smo jim mi to dovolili. V tretjem nizu smo nekoliko popustili, ritem igre je padel, a smo nato, ko je bilo najbolj potrebno, znova dvignili raven in zmagali. Zelo dobro smo znova igrali v napadu in v protinapadu, oba podajalca sta dobro razigravala napadalce in tudi začetni udarec je bil danes naše močno orožje.

Mitja Gasparini
Slovenski odbojkarji med najboljših 24 Svetovne lige

Z zmago nad gostitelji so Slovenci prišli v drugo kakovostno skupino elitnega tekmovanja, torej med 24 najboljših reprezentanc. To je v manj kot letu dni tretji finale odbojkarjev. Po zmagi v Evropski ligi so igrali tudi v finalu evropskega prvenstva, kjer je bila sicer boljša Francija, odlično pa so igrali ob debiju v Svetovni ligi.

Zmage v Ljubljani, Solunu in Frankfurtu
Najprej so zanesljivo dobili turnir v Stožicah, nato so bili najboljši tudi na turnirju v Solunu, kjer so sicer klonili pred Grčijo, a so se že predtem prebili na zaključni turnir v Frankfurt, kjer so najprej zanesljivo ugnali Grke, nato pa v finalu še gostitelje. Tudi zmaga nad Nemčijo, ki je bila pred dvema letoma na zadnjem svetovnem prvenstvu tretja, je bila kar suverena.

Slovenci pred 2.200 gledalci v Frankfurt Areni v prvih dveh nizih niso imeli nobenih težav. Čeprav so jih številni postavljali v vlogo favoritov, pa nihče ni pričakoval, da bodo tako superiorni. Od Nemcev so bili boljši v vseh elementih, niso imeli niti ene slabe točke in so se do vodstva z 2:0 tako rekoč sprehodili. V tretjem nizu ni bilo več pritiska s servisi, pojavljati so se začele napake, kar so nepopustljivi Nemci znali kaznovati. Dobili so tretji niz, a to je bilo tudi vse. Andrei Gianiju je uspela zamenjava podajalca, servis se je povrnil, ko pa ta deluje, so tekmeci bolj ali manj brez moči. In tako je bilo v četrtem nizu z Nemci.

Na znižanje Nemcev Slovenci hitro odgovorili
Že sam začetek je bil spodbuden. Po bloku Danijela Koncilje so povedli z 9:6, po napaki Nemcev z 11:7, po servisih Mitje Gasparinija in uspešnih napadih Klemna Čebulja in Tineta Urnauta pa že s 14:8. Nekaj minut krize je prišlo pri vodstvu 21:15, ko so Nemci dobili tri zaporedne točke, vendar so znali odgovoriti in brez težav prišli do vodstva z 1:0. Na začetku drugega niza se je po odličnih servisih Nemčija hitro znašla v zaostanku petih točk (2:7). Gianijevi izbranci so sredi niza vodili s 17:9, nato dovolili, da se jim tekmec približal na 17:21, a spet so našli hiter odgovor in do konca niza gostiteljem predvsem zaradi odličnih začetnih udarcev dovolili le še točko.

Nemci so v tretjem nizu izničili zaostanek treh točk in prišli do vodstva 12:9. Slovenski servis ni več deloval, preveč je bilo napak, tako da so domači odbojkarji brez težav držali vodstvo, niz pa dobili s 25:21. V četrtem je Slovenija prišla do prednosti 15:12. Pri izidu 17:21 se je zmaga že nasmihala, po bloku Čebulja za 24:18 pa dvomov ni bilo več.

"Zelo, zelo sem vesel te zmage in rad bi pohvalil svoje igralce za vse, kar so prikazali na tem turnirju. Po dveh izjemnih nizih smo v tretjem nizu za trenutek izgubili disciplino, a smo se v kritičnih trenutkih pobrali in v nadaljevanju odigrali tako, kot smo se dogovorili. Čestitke fantom, danes sem na njih zelo ponosen," je po tekmi povedal selektor Giani.