Slobodan Kovač, selektor Slovenije
Klemen Čebulj
Klemen Čebulj (levo) je bil z 22 točkami najučinkovitejši pri Sloveniji. Foto: FIVB
Odbojkarji kljub porazu na prvem mestu

Prvi niz je dobila Japonska s 25:22, drugi je s 25:17 pripadel Slovencem, tretji s 25:18 znova Japoncem, v četrtem pa je Slovenija z zmago s 25:22 izenačila na 2:2. Odločilni niz so po skoraj dveh urah in pol gostitelji dobili s 17:15.
Slovenci so imeli v podaljšani igri pri izidu 12:14 dve zaključni žogi za zmago, a ju niso izkoristili. Japonci, ki so predtem bolje začeli peti niz, so v nadaljevanju z dvema zaporednima asoma njihovega najučinkovitejšega igralca Janagide (19 točk) povedli s 15:14, gostje so še izenačili, nato pa so Azijci pred bučnimi domačimi navijači osvojili še dve točki in zmagali.
Varovanci Slobodana Kovača niso imeli svojega dne. Njihova igra je bila polna nihanj, naredili so veliko napak, praktično ni bilo elementa, v katerem bi se izkazali. Razen Klemna Čebulja (22 točk) v slovenski vrsti ni bilo posebej razpoloženega igralca.
Japonska vodila z 1:0 in 2:1 v nizih
Slovenski odbojkarji so pred nabito polno dvorano povedli s 3:0, nato pa so se gostitelji otresli pritiska in izenačili na 7:7. Tudi vodstvo s 14:11 so "samuraji" izničili (14:14), nato so Slovenci slabo sprejemali servise Rija, v končnici pa so bili v napadih bolj prodorni Japonci in povedli z 1:0 (25:22).

Japonci so z dobrimi začetnimi udarci tudi v drugem nizu še naprej povzročali težave slovenskim sprejemalcem. Kljub temu so ritem igre narekovali Slovenci, v napadu so bili najuspešnejši Mitja Gasparini, Tine Urnaut in Alen Pajenk. Čebulj je s tremi neubranljivimi napadi razliko povečal na 16:11, Jan Kozamernik pa z blokom na 18:12, ob koncu je bilo 25:17.

V izenačenem tretjem nizu se je pri 15:15 Slovencem ustavilo v napadu, zato je moral Kovač pri 18:15 vzeti odmor, a tudi ta ni ustavil naleta tekmecev. Japonci so po 25:18 povedli z 2:1.

Napeta končnica četrtega niza je pripadla Slovencem. Po napaki domačih v napadu so Slovenci prišli do treh zaključnih žog in po napadu Čebulja s 25:22 izsilili peti niz.

Prihodnji teden v Egipt
V petek so bili Slovenci s 3:2 boljši od Južne Koreje in vodijo na skupni lestvici drugega razreda. V nedeljo ob 8.40 se bodo pomerili s Turčijo.
Med 16. in 18. junijem bodo nastopili še v Egiptu, kjer bodo poleg gostiteljev njihovi tekmeci še Portugalci in Finci. Najboljši trije na skupni lestvici drugega razreda (sodeluje 12 reprezentanc) se bodo uvrstili na sklepni turnir, ki ga bo 24. in 25. junija gostil Gold Coast v Avstraliji. Gostitelji so na turnir uvrščeni neposredno. Zmagovalec sklepnega turnirja bo prihodnje leto igral v prvem razredu.
Izjavi po tekmi

Slobodan Kovač, selektor Slovenije: "Japonska je igrala odlično. Vedeli smo, da imajo dober servis, ki je bil na koncu odločilen. Morali bi biti bolj zbrani, iskali smo svoje najboljše servise, napravili smo veliko napak. Moramo še več delati in bolj verjeti vase. To je bila tekma, ki smo jo potrebovali. Bila je dobra tekma, negotova do konca, upam, da smo se iz nje kaj naučili in da bomo naslednjič na taki tekmi mi zmagovalci. Tokrat svoje priložnosti nismo izkoristili, a nimamo za čim žalovati."

Alen Pajenk, bloker Slovenije: "Vedeli smo, da Japonci na prvem turnirju niso pokazali svoje kakovosti. Že včeraj proti Turkom so pokazali odlično predstavo, danes tudi. Igrali so na visoki ravni, mi pa smo se morali močno potruditi, da smo osvojili vsaj točko. Na koncu moramo biti tudi z njo zadovoljni."