Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je morala na peti tekmi svetovnega prvenstva priznati premoč Italiji. Gostitelji prvenstva so bili boljši s 3:1 (-23, 19, 13, 18) in so v skupini A ostali edina neporažena ekipa. Naša izbrana vrsta je osvojila tretje mesto in se uvrstila v drugi del prvenstva, med šestnajst najboljših reprezentanc. Foto: EPA
Glavni igralec Italije Ivan Zajcev. Foto: OZS

Zelo dobro smo krenili v tekmo z močnimi servisi, to je, kar smo želeli, tu smo jih ločili od mreže in jih ulovili z obrambo. Zmaga prvega niza, potem pa ne vem, mogoče je zmanjkalo moči, servisi niso bili več pravi. Italijani so manj grešili, začeli so postavljati blok in obrambo, bilo je praktično že nemogoče zmagati.

Alen Pajenk
Tekma je bila že nekaj dni razprodana. Foto: MMC RTV SLO/Tilen Jamnik
Slovenija se iz Firenc seli v Bologno, kjer se bo pomerila z Brazilijo, Belgijo in Avstralijo. Foto: OZS

Slovenci so tekmo odlično začeli. Z odličnimi servisi so onemogočali italijanski napad, ki je delal veliko napak. A v nadaljevanju je pritisk s servisom nekoliko popustil, začele so se težave. Italijani so bili boljši v vseh elementih igre, podaje organizatorja igre so bile hitre in natančne, kar sta zvezdnika Ivan Zajcev in Osmany Juantorena znala izkoristiti.

Tekmo je s klopi spremljal Dejan Vinčić, ki ima težave z gležnjem.

Čebulj odprl in zaprl niz
Slovenija je poskusila presenetiti favorizirane Italijane. To je varovancem Slobodana Kovača uspelo že v prvem nizu, dobili so ga s 23:25.

Slovenija je povedla z asom Klemna Čebulja (0:1), a je nato dolgo lovila gostitelje. Ti so nazadnje vodili za dve točki pri izidu 17:15. Slovenci so nanizali tri točke in prešli v vodstvo (17:18). V slovenski vrsti se je razigral Mitja Gasparini, s štirimi zaporednimi točkami, tudi z eno v bloku, ki je bila sploh prva slovenska s tem elementom, in asom, je ekipo povedel v vodstvo z 21:19, Slovenija vodstva ni več izpustila iz rok, drugo zaključno žogo je izkoristil ravno Čebulj.

Prevlada Italijanov
V drugem nizu so bili uspešnejši Italijani (25:19). Slovenci so bolje začeli niz, po servisih Jana Kozamernika so vodili z 1:4. Italijanski selektor je svoje varovance poklical na posvet, kar se je obrestovalo, saj so gostitelji vzpostavili ravnotežje, povsem se je razigral Zajcev, na osmi točki so Slovenijo ujeli, pri izidu 12:11 pa jo tudi prehiteli. Ekipi sta bili izenačeni na 14:14, nato pa je sledila prevlada gostiteljev, z dobrimi servisi so povedli z 20:16. Nato so Slovenci sicer dosegli dve zaporedni točki, upanje za preobrat pa jim je z asom za 22:18 razblinil Juantorena.

Italijani so po izenačenju popolnoma prevzeli nadzor na igrišču. Ob prvem tehničnem odmoru so že vodili z 8:3. Brezidejni Slovenci so se nekaj časa poskušali izkopati iz brezna, potem pa je njihova igra popolnoma razpadla, v tretjem nizu so osvojili samo 13 točk.

Nekaj bolje je kazalo na začetku četrtega niza, domači so sicer ves čas vodili, a prvo nekoliko otipljivejšo prednost so si priigrali šele pri izidu 11:8. Kovačevi izbranci se sicer niso vdali, a so bili premalo razpoloženi, da bi Italijanom lahko grozili do konca, še posebej, ker so jim poleg tekmečevega bloka voljo jemale tudi sodniške odločitve.

Brazilija, Belgija in Avstralija naslednje ovire
Odbojkarska velesila ostaja edina neporažena v skupini A, Slovenci so zasedli tretje mesto, kar jim je že pred obračunom z Italijani prineslo naslednje nasprotnike v skupini F: Brazilijo, Belgijo in Avstralijo. Najboljši položaj v skupini F bodo imeli Brazilci, saj so prenesli 11 točk, Belgija bo drugi del začela z 10 točkami, Slovenija z devetimi, Avstralija pa s sedmimi. Drugi del bodo slovenski odbojkarji odigrali v Bologni.

Med šest najboljših reprezentanc se bodo uvrstile zmagovalke štirih skupin in pa še dve najboljši reprezentanci.