Slovenski odbojkarji so nastope na prvenstvu končali s porazom proti zadnjeuvrščeni ekipi v skupini F, Avstraliji. Foto: MMC RTV SLO
Raje kot za namrščene obraze navijali za Avstralce
Šket po porazu proti Avstraliji: Mogoče smo vsi malo utrujeni

Slovenci že pred obračunom z Avstralci niso imeli več nobenih možnosti za uvrstitev med najboljših šest, priložnost za prvo mesto v skupini F so izgubili s porazom proti Braziliji. Slovenija pa ni mogla biti niti ena izmed dveh najboljših drugouvrščenih reprezentanc skupin.

Varovanci Slobodana Kovača so tekmo sicer dobro začeli, dobili so niz, nato naslednjega izgubili. Zgodba se je nato ponovila: tretji niz je pripadel Slovencem, v četrtem so Avstralci izid izenačili na 2:2.

V odločilnem petem nizu je bil izid izenačil do 8:8, nato pa so igralci iz Oceanije z delnim izidom 4:0 pobegnili in si priigrali dovolj visoko prednost za zmago.

Zmaga bi Slovencem prinesla lepo končno uvrstitev in pa tudi pomembne točke za lestvico FIVB, ki bodo odločale o mestih za uvrstitev v kvalifikacije za olimpijske igre.

Urnaut prinesel zmago v prvem nizu
Zato so slovenski fantje zatrjevali, da si poraza ne smejo privoščiti in obljubljali zbrano, borbeno igro ter zmago. Sam začetek, začeli so z najboljšo postavo, ni kazal, da bodo držali obljubo. Na igrišču so bili videti zmedeno, imeli so veliko težav tako pri sprejemu kot v napadu. Avstralci so spretno izkoristili in povedli z 11:6. A selektorju Kovaču je z odmorom fante le uspelo predramiti, z blokoma Jana Kozamernika in Tineta Urnauta so se Slovenci povsem približali, na 16. točki pa tudi izenačili. Ko so povedli z 20:17, je bilo videti, da ne bodo imeli nikakršnih težav, a so se tekmeci približali na 23:24, Urnaut pa je niz vendarle končal.

Avstralci v drugem nizu prepričljivejši
Začetek drugega niza je bil podoben prvemu, Avstralci so bili prepričljivejši, prišli so do vodstva, sredi niza so že vodili s 13:8. Najizkušenejši slovenski igralci so grešili, sprejem ni deloval, kot bi moral, spremembe nista prinesli niti zamenjavi korektorja in podajalca, v igro sta vstopila Tonček Štern in Gregor Ropret, Avstralci pa so s sproščeno igro zbirali točke, večali prednost in kljub nekaj napakam ob koncu niza gladko prišli do izenačenja.

Šele v tretjem nizu dobri servisi
Slovenski navijači so dolgo čakali na kakšno serijo dobrih začetnih udarcev, dočakali so jo šele v tretjem nizu, ko je bil za servisno črto Urnaut. Slovenski kapetan je poskrbel za štiri zaporedne točke in vodstvo 11:7. Ob drugem tehničnem odmoru je bilo 16:11, ko pa je bilo ob zanesljivem napadu, v katerem se je izkazal predvsem Štern, na semaforju 21:15, je bilo jasno, da bo Slovenija spet vodila.

Tudi prihod Šketa ni pomagal
Vendar to še zdaleč ni pomenilo, da je Slovenija tudi ujela ritem. Četrti niz so Avstralci bolje začeli, nekaj časa vodili minimalno, pri izidu 14:10 pa že kar konkretno. Kovač je bil prisiljen v igro poslati še Alena Šketa, a ni pomagalo. Avstralci so zanesljivo držali prednost, veliko so jim pri tem pomagali tudi tekmeci, ki so se ob koncu sicer približali na 22:24, imeli celo priložnost, da se še bolj približajo, a je niso izkoristili.

V petem nizu napaka za napako
Zmagovalca je tako odločal "tajbrejk", ki je bil izenačen do izida 8:8, nato pa so Slovenci začeli delati napako za napako, Avstralci so vknjižili štiri zaporedne točke, kar je bilo dovolj za zmago.