Slovenci so se pogumno zoperstavili olimpijskim prvakom, a bi za veliki met potrebovali popolno tekmo. V ključnih trenutkih so Brazilci unovčili bogate izkušnje. Foto: FIVB
Tine Urnaut
Kapetan Tine Urnaut je v eni izmed akcij takole skušal prebiti brazilski blok. Foto: FIVB
Slovenija
Klemen Čebulj, Alen Pajenk in Mitja Gasparini v bloku. Foto: FIVB
Brazilcem naredili premalo škode s servisi

Slovenci so v uvodnem nizu izenačili na 6:6, nato pa so se Brazilci odlepili na 9:6. Brazilija je v nadaljevanju branila nekaj točk prednosti, a jim je Slovenija dihala za ovratnik: Klemen Čebulj je znižal na 17:19, po avtu Wallacea (18:19) pa je brazilski selektor vzel minuto odmora. Pri 20:21 so imeli Slovenci napad za izenačenje, a so ga zapravili. Brazilija je nato dobila niz s 25:22, potem ko je odločilno točko dosegla z blokom Douglasa Souze.

Slovenci so se vrnili po -5
Slovenci so se tudi na začetku drugega niza dobro držali. Povedli so z 8:7, na kar so Brazilci odgovorili z delnim izidom 8:2. Razigral se je 208 cm visoki Isac Santos, ki je z dvema odličnima servisoma poskrbel za vodstvo s 15:10. A Slovenci so se vrnili v igro s petimi zaporednimi točkami, za kar je najzaslužnejši Alen Šket, ki je z odličnim serviranjem zmedel Brazilce. Sledila je izenačena tekma "točko za točko". Po 20:21 je Brazilija prišla do zaključne žoge (24:21) in se po neuspešnem napadu Tineta Urnauta veselila vodstva z 2:0.

Alen Šket najučinkovitejši
Brazilci so že na začetku tretjega niza naredili razliko (3:7), nato pa jo brez večjih težav držali. Slovenci, ki so se zavedali, da je prvo mesto izgubljeno, niso imeli ne moči ne "dinamita", da bi lahko ogrozili favorizirane nasprotnike, ki so dokaj gladko niz dobili s 23:16. Alen Šket je bil z devetimi točkami najučinkovitejši pri Sloveniji. Brazilija se je tako kot prvouvrščena iz skupine F že uvrstila med najboljših šest na svetu.

Slobodan Kovač, selektor Slovenije: "Po tekmi sem se pogovarjal z brazilskim reprezentantom Felipejem, ki sem ga treniral, dejal mi je, da so odigrali najboljšo tekmo na prvenstvu. Niso delali napak, izvajali so močan pritisk s servisom, odlični so bili v napadu in obrambi. Pustili so nam malo prostora, da bi lahko kaj več napravili. A vseeno bi lahko. Nekajkrat smo se vračali, pri pomembnem, izenačenem rezultatu z odlično obrambo prišli do protinapadov, a jih nismo izkoristili. Če bi jih, bi bili oni pod večjim pritiskom. Moramo analizirati stvari, ugotoviti, zakaj se je to dogajalo, a zdi se mi, da je pomembnost tekme opravila svoje. Kot da bi se ustrašili, ali pomembnosti tekme ali olimpijskega prvaka. Bili smo zakrčeni, pri servisih se je to najbolje videlo. Pred tekmo sem fantom rekel, da jim ni treba ciljati črte, da sprejemalci niso tako dobri, tako da naj poskušajo servirati normalno. A niso, s servisom smo naredili ogromno napak. Mislim, da je bila to posledica strahu."

Mitja Gasparini, korektor Slovenije: "Danes smo na drugi strani našli zelo serversko razpoloženo ekipo. S servisi so nam povzročali veliko težav, pa ne samo z asi, niso veliko grešili. Tako bi morali mi delati, če bi hoteli zmagati. Pri nas je servis deloval le na trenutke, v večjem delu pa ne. V protinapadih smo imeli nekaj priložnosti, ne vem pa, ali smo izkoristili eno ali dve, zato je logično, da proti tako kakovostnemu tekmecu niza ne moremo dobiti."

V prvi tekmi dneva je Belgija s 3:0 ugnala Avstralijo, ki bo v nedeljo ob 17.00 zadnji nasprotnik Slovencev na prvenstvu.