Slovenija je na svojih 12. olimpijskih igrah (tako poletnih kot zimskih) dočakala prvo olimpijsko prvakinjo. Foto: MMC RTV SLO/STA
Michael Phelps
Najuspešnejši šprotnik je še na tretjih zaporednih igrah Michael Phelps, ki je svojo zbirko povišal na 22 medalj, od tega je kar 18 zlatih. Foto: EPA
olimpijske igre
Graf prikazuje povezavo med organizatorjem olimpijskih iger in osvajanjem medalj. Modri stolpec prikazuje število medalj, ki jih je gostitelj osvojil v primerjavi s prejšnjimi igrami. Velika Britanija je tako v Londonu osvojila 65 medalj, v Pekingu pa 47, kar pomeni napredek 18 medalj. Rdeči stolpec pa prikazuje izplen prejšnjega gostitelja. V primeru Londona 2012 so to Kitajci, ki so na Otoku osvojili 87 medalj, kar je 13 manj kot doma v Peklingu. Vidimo, da so vsi gostitelji (z izjemo ZDA 1996) osvojili več medalj kot na igrah pred tem, prav vsi prejšnji gostitelji pa so osvojili manj medalj kot na domačem prizorišču (kliknite na sliko za ogled v višji resoluciji). Foto: MMC RTV SLO/Slavko Jerič
Ponosni London zdravi olimpijskega mačka
London si zasluži visoko oceno

Slovenski športniki so v Londonu blesteli, saj so osvojili štiri medalje, kar je izenačitev druge najštevilnejše bere, le v Pekingu 2008 so osvojili medaljo več. Slovenski šport pa je sploh prvič v samostojnosti dobil olimpijsko prvakinjo v podobi Urške Žolnir.

Gabrovec napovedal kakšno medaljo več
"Morda smo malo več pričakovali v nekaterih panogah, tudi sam sem napovedal nekaj več kolajn, a se enostavno ni izšlo po pričakovanjih. In to je bilo presenečenje, saj so vsi dosedanji rezultati v teh panogah kazali na to, da bi lahko osvojili še kakšno odličje več. A ob tem je treba poudariti, da je uspešnost slovenske odprave, kot jo pri Olimpijskem komiteju Slovenije ocenjuje odbor za vrhunski šport, izjemno dobra. Več kot trideset naših športnikov je na teh igrah doseglo kriterij uspešnosti, to je uvrstitev do 16. mesta. Od tega je več finalistov, medalje so le še krona uspehov," je nastope ocenil vodja slovenske odprave Bogdan Gabrovec.

Američani spet prehiteli Kitajce
Na vrhu lestvice medalj so spet ZDA, ki so na vrhu zamenjale vladarja Pekinga Kitajsko. Celotno lestvico lahko preverite tukaj (s klikom na posamezno državo pa dobite tudi seznam vseh dobitnikov medalj).