Usain Bolt je v cilju znova sproščeno zabaval množico. Foto: Reuters
Usain Bolt
Usain Bolt je v drugih 50 metrih zanesljivo opravil s tekmeci. Foto: Reuters
Ezekiel Kemboi
Ezekiel Kemboi je po zlati medalji še zaplesal na olimpijskem stadionu. Foto: Reuters
Aaron Ross (Cornerback pri Jacksonville Jaguars)  in Sanya Richards
Sanya Richards Ross je v cilju poljubila moža Aarona Rossa, ki je branilec pri moštvu Lige NFL Jacksonville Jaguars. Foto: Reuters

Največji atletski zvezdnik je ubranil naslov iz Pekinga, na štartu ni bil najhitrejši, potem pa je v zadnjih 50 metrih zanesljivo opravil s tekmeci. Bolt je hitreje tekel le pred tremi leti na svetovnem prvenstvu v Berlinu (9,58).

Sedem šprinterjev pod desetimi sekundami
Blake je v boju za srebro za štiri stotinke prehitel Justina Gatlina. Četrto mesto je osvojil še en Američan Tyson Gay, ki je za bronom zaostal za stotinko sekunde. Sedem šprinterjev je teklo pod desetimi sekundami, le tretji Jamajčan Asafa Powell je zaradi poškodbe komaj prišel v cilj.

Slabši štart ga ni skrbel
Počutil sem se zelo dobro in zdaj sem srečen. Veliko sem se naučil iz državnih prvenstev, samo zbrati sem se moral. Vedel sem, kaj lahko dosežem. Zelo sem zadovoljen,” je dejal Bolt. Priznal je, da je bil zaradi štarta nekoliko zaskrbljen. “Nimam najboljšega odziva, ampak sem uspel in to je ključno. Trener mi je dejal, da se moram prenehati obremenjevati s štartom in naj se raje osredotočim na zaključek, to je moja prednost. Občinstvo je bilo odlično. Vedel sem, da bo tako,” je bil zadovoljen Bolt, ki je pred 80.000 gledalci začel osvajalski pohod v Londonu.

Na olimpijskih igrah v Pekingu leta 2008 je bil zlat kar trikrat, za London pa je napovedal enak dosežek. Na zlato računa še v teku na 200 metrov in v preizkušnji z jamajško štafeto 4 x 100 metrov.

Ponovil dosežek Lewisa
Jamajka v ponedeljek praznuje 50. obletnico neodvisnosti, Bolt pa je svoje ponovno vstajenje začel praznovati že danes. 25-letni Bolt je po Američanu Carlu Lewisu (1984 in 1988) šele drugi atlet na olimpijskih igrah, ki je ponovil zmago v teku na 100 m.

Gatlin najhitrejši v polfinalu
V poflnalu so bili na sporedu trije teki. Najhitrejši je bil Gatlin z 9,82, ki je tekel v prvi skupini. Bolt se je zadnjih 30 metrov iztekel v cilj in vseeno dosegel izjemen čas (9,87). Blake je bil najhitrejši v tretji skupini z 9,85.

Kenijci v "steeplu" do zlata, a brez trojne zmage
V teku na 3.000 m z zaprekami je zlato medaljo osvojil Kenijec Ezekiel Kemboi (8:18,56). Srebro je dobil Francoz Mahiedine Mekhissi-Benabbad (8:19,08), bron pa še en Kenijec Abel Kiprop Mutai (8:19,73).

Po zmagi še šov za gledalce
30-letni Kemboi je bil na olimpijskih igrah v Pekingu leta 2008 v tej disciplini sedmi, na lanskem svetovnem prvenstvu v Južni Koreji pa je osvojil zlato. Po zmagi si je s Francozom privoščil pravi mali šov, saj je Kemboi najprej zaplesal na stadionu, nato sta s Francozom zamenjala drese in Francoz je Kenijca ponesel po stadionu.
Tretji Kenijec Brimin Kiprop Kipruto je padel po dveh kilometrih, ujel vodilno skupino, a v finišu ostal brez medalje na petem mestu, kar je vsekakor presenečenje.

Ohuruogujeva skoraj ujela še Rossovo
V teku na 400 metrov je bila najhitrejša nekdanja svetovna prvakinja Američanka Sanya Richards Ross (49,55). Srebro si je s senzacionalnim zaključnim šprintom pritekla domačinka Christine Ohuruogu, ki je navdušila občinstvo. Uspeh ZDA je z bronom dopolnila DeeDee Trotter.