Kitajec Lin Dan je po mnenju mnogih najboljši igralec badmintona vseh časov. Foto: EPA

V Pekingu smo osvojili tri zlata odličja. Tokrat gre za olimpijski turnir na tujih tleh in vsekakor bo ubranitev teh treh naslovov precej težja. Želim si, da bi ubranili dva naslova olimpijskega prvaka, tretji bo bonus.

Li Džongbo, trener kitajske reprezentance

Kitajci in Kitajke so na olimpijskih igrah v Atenah leta 2004 osvojili tri zlate kolajne v tem športu, enak izkupiček jim je uspel štiri leta pozneje na domačih igrah v Pekingu. Mnogi so prepričani, da se bo kitajska prevlada nadaljevala tudi v Wembley Areni, ki je gostila že številna velika tekmovanja ter koncerte, med drugimi tudi koncerte Rolling Stones in The Beatles.

Kitajci v Wembley Areni že uspešni
Prvo ime v svetu badmintona je nedvomno olimpijski prvak iz Pekinga, Kitajec Lin Dan, vrnila se bo tudi olimpijska prvakinja v dvojicah Džu Džang (tokrat z drugo partnerico Vang Šaoli), ekipo pa bo vodil zimzeleni trener Li Džongbo. Kitajska reprezentanca je v Wembley Areni sicer gostovala že lani, ko je ubranila vseh pet naslovov svetovnega prvaka.

Težko bo ponoviti uspeh
Trener Li Džogbo pred začetkom olimpijskega turnirja kljub vsemu ostaja na realnih tleh. "V Pekingu smo osvojili tri zlata odličja. Tokrat gre za olimpijski turnir na tujih tleh in vsekakor bo ubranitev teh treh naslovov precej težja. Želim si, da bi ubranili dva naslova olimpijskega prvaka, tretji bo bonus," je dejal Li, ki je leta 1992 na olimpijskih igrah v Barceloni v dvojicah osvojil bronasto kolajno.

Glavna nevarnost? Sproščenost.
Li Džongbo je svoje varovance že opozoril na sproščenost, ki vlada v reprezentanci. Mnogi so prepričani, da bodo zlato osvojili s pol truda, kar se jim zna še kako maščevati. A kdo bi jim zameril? Ženska reprezentanca ima v svojih vrstah štiri najboljše igralke badmintona na svetu, moška vsebuje tri od štirih najboljših na svetovni lestvici. Lin, v domovini poznan kot "Super Dan", je po mnenju mnogih najboljši igralec badmintona vseh časov, zato se od njega pričakuje zlato odličje - edinega tekmeca pa mu predstavljajo reprezentančni kolegi.

Slabši le v moških dvojicah
Edina panoga, kjer Kitajci na svetovni lestvici niso na prvem mestu, so moške dvojice. V teh panogi sta na vrhu Korejca Čung Dže Sung in Li Džong De, takoj za njima pa sta Kitajca Cai Džun in Fu Haifeng. Zadnja se bosta želela oddolžiti za pekinški poraz v finalu, ko sta ju ugnala Indonezijca Markis Kido in Hendra Setiwan.

23 od 24 naslovov v Azijo
Kako dominantni so Azijci v badmintonu, dokazuje tudi podatek, da so, odkar se je badminton pridružil olimpijskim igram, od 24 zlatih odličij osvojili kar 23. Edini naslov olimpijskega prvaka jim je leta 1996 v Atlanti izmaknil Danec Poul-Erik Hoyer Larsen. Prav iz Danske prihajata edina prava neazijska konkurenta - Mathias Boe in Carsten Mogensen. Jima bo uspelo? Turnir bo trajal od 28. julija do 5. avgusta.