Carmelo Anthony je zadel deset trojk in že sredi tretje četrtine postavil olimpijski rekord ZDA s 37 točkami. Foto: Reuters
Košarkarji ZDA so se zabavali, večina glavnih zvezdnikov je večji del tekme presedela. Foto: Reuters
Vitalij Fridzon
Junak ruske reprezentance Vitalij Fridzon v objemu selektorja Davida Blatta. Foto: Reuters
Nicolas Batum
Evropski derbi med Francijo in Litvo je pripadel aktualni podprvakom stare celine. Foto: Reuters

Razlika 83 točk je najvišja v olimpijski zgodovini, pred tem je bil rekord prav tako v rokah ZDA, originalni "Dream team" je leta 1992 v Barceloni ugnal Angolo s 116:48. Do današnjega večera v Londonu so največ točk na olimpijskih igrah dosegli Brazilci leta 1988 v Seulu, ko so premagali Egipt kar s 138:85, a so jih Američani že sredi zadnje četrtine prehiteli.
Zadeli so neverjetnih 29 trojk iz 46 poskusov (olimpijski rekord). Blestel je Carmelo Anthony, ki je zadel deset trojk iz 12 poskusov. Košarkar New Yorka je prispeval 37 točk (ameriški rekord na olimpijskih igrah), na parketu je bil le 14 minut in 29 sekund. Američani so iz igre metali 71-odstotno, zbrali so 41 podaj.

49 točk v uvodni četrtini
Američani so začeli silovito. Kevin Durant je že v deveti sekundi zadel trojko, Kobe Bryant je nanizal sedem točk zapored in po treh minutah je bilo 13:0. Branilci naslova iz Pekinga so leteli pa parketu, zadevali iz vseh položajev, Bryant je v prvi četrtini dosegel 12 točk. Izza črte so dosegli enajst trojk iz 14 poskusov. Anthony je zaključil četrtino s štirimi trojkami, na semaforju pa je pisalo neverjetnih 49:25. Do odmora je prednost narasla na 33 točk (78:45).

Šov C-Mela
V tretji četrtini so Američani nadaljevali zelo zavzeto. Neustavljiv je bil Anthony, ki je v dveh minutah zadel pet trojk zapored. C-Melo je dosegel že 37 točk sredi tretje četrtine. Prednost je vseskozi narašačala, gledalci pa so uživali v vrhunskih potezah zvezdnikov Lige NBA. V zadnji četrtini so Nigerijci le še opazovali vragolije Američanov, ki so podirali vse mogoče rekorde olimpijskih iger.

Španci so se namučili z Britanci
Na preostalih tekmah se je Španija namučila z Veliko Britanijo (79:78), Francija je ugnala Litvo (84:72) , Rusija pa prizadejala Braziliji prvi poraz (74:75).

Po slavju proti Argentini je to že drugi veliki skalp Francozov. V vrsti evropskih prvakov sta blestela prva zvezdnika moštva. Najboljši igralec tekme je bil s 27 točkami Tony Parker, ki je imel odličnega pomočnika v Nicolasu Batumu (21). Oba sta bila izjemno natančna. Organizator igre San Antonia je iz igre metal 9/14, krilo Portlanda pa 8/11.
Odločitev je padla v tretji četrtini, ki so jo Francozi dobili z 20:9. Prednost so še povišali na začetku zadnjega dela in srečanje varno pripeljali do konca. Pri Litvi je bil s 17 najboljši Linas Kleiza. Kapetan reprezentance se v izbrano vrsto vrača po poškodbi, zaradi katere je spustil tudi domači Eurobasket lanskega septembra. 15 točk je dodal Martynas Pocius.

Brazilija doživela prvi poraz
Derbi skupine B je v razburljivi končnici pripadel Rusom, ki so s 75:74 prizadejali Braziliji prvi poraz. 26 sekund pred koncem je Aleksej Šved izza črte zadel za izenačenje. Vsega šest sekund pred iztekom igralnega časa je za vodstvo Brazilcev poskrbel organizator igre Barcelone Marcelinho Huertas. Minili sta le dve sekundi in po podaji Šveda je Vitalij Fridzon zadel trojko za 75:74, na drugi strani pa je Leandro Barbosa zgrešil zadnji met za zmago.

Brazilski ostrostrelec je sicer zbral 16 točk in bil najboljši v svojem moštvu. 12 jih je dodal Larry Taylor. Pri Rusiji je blestel trio, ki bo v prihodnji sezoni igral v Ligi NBA. Andrej Kirilenko je dal 19 točk, Timofej Mozgov 18, Šved pa 17.

Britancem skoraj uspel izjemen preobrat
Španci, ki v Londonu branijo srebro iz Pekinga, so se namučili z Veliko Britanijo. Evropski prvaki so igrali brez kapetana in junaka lanskega Eurobasketa Juana Carlosa Navarra. V zadnji četrtini je gostiteljem iger uspel skoraj nevejreten preobrat. Zadnjih deset minut so dobili s 30:19. V zadnji minuti so se 21 sekund pred koncem po trojki Nata Reinkinga približali na vsega -2, nato pa je dva prosta meta zadel Jose Calderon, za uspeh pa je bila premalo tudi zadeta trojka najboljšega strelca tekma Luola Denga.

Krilni košarkar, ki sicer prihaja iz Senegala, je dal 26 točk. Joel Freeland jih je pri Britancih dodal 25. Calderon je bil najuspešnejši pri Španiji. Izkušeni organizator igre je vpisal 19 točk, 19 jih je pristavil Pau Gasol, 12 pa Marc Gasol.

KOŠARKA - IZIDI/SPORED/LESTVICI

3. krog, skupina A:
FRANCIJA
- LITVA
84:72 (25:21, 14:22, 20:9, 23:22)
Parker 27, Batum 21, Diaw 10; Kleiza 17, Pocius 15, Jasaitis 11.

ARGENTINA - TUNIZIJA
92:69 (14:28, 26:12, 31:16, 21:13)
Ginobili 24, Delfino 21, Scola 20 in 10 skokov, Campazzo 12; Mejri 19, El Mabrouk 16, Ben Romdhane 12.

ZDA - NIGERIJA
156:73 (49:25, 29:20, 41:17, 37:11)
Anthony 37 (10/12 za tri) v 14 minutah in 29 sekundah, Westbrook 21, Bryant 16, Love 15, Durant 14, Williams 13, Iguodala in Davis po 9, Harden in Paul po 7, James 6, Chandler 2; Diogu 27, Oguchi 11, Ugboaja in Obasohan po 8, A. F. Aminu in Oruche po 7, Skinn 3, A. Aminu 2.