Ryan Lochte je v velikem slogu osvojil zlato na 400 metrov mešano. Foto: EPA
Michael Phelps
Michael Phelps je razočaran zapuščal olimpijski bazen. Foto: EPA
Šiven Je
Prvi svetovni rekord na igrah v Londonu je dosegla Kitajka Šiven Je. Foto: EPA

V finalu je Lochte pometel s tekmeci, po polovici proge je bil celo hitrejši od svetovnega rekorda, na koncu pa je plaval 4:05,18. Drugi je bil Brazilec Thiago Pereira (4:08,86), ki je za osem stotink prehitel Japonca Kosukeja Hagina.

Lochte: To bodo moje igre
"Ko sem se dotaknil stene v cilju sem bil kar v šoku. Obrestovalo se je štiri leta trdega dela. Čutim, da je to moje leto in da bodo to moje olimpijske igre. Prvih 50 metrov v delfinu sem začel prehitro in na koncu sem kar malce večkrat pogledal na semafor, čeprav sem vedel, da imam veliko prednost. Že pred začetkom finala sem vedel, da je konkurenca močna in da to ne bo le boj s Phelpsom," je bil vesel Lochte.
Phelps bleda senca šampiona iz Pekinga
Phelps je v drugi polovici popolnoma popustil in s 4:09,28 zasedel le četrto mesto. V Pekingu je osvojil osem zlatih medalj, v Londonu jih je imel v načrtu sedem, vendar ni v pravi formi. Phelps je bil najboljši v tej disciplini v Atenah in v Pekingu.
Dopoldne se je Phelps komaj uvrstil v finale, saj je 4:13,33 pomenilo osmi čas. To mesto je še zadnje vodilo v finale. Devetouvrščenega Madžara Laszla Cseha je prehitel le za sedem stotink sekunde.
"Počutil sem se dobro v prvih 200 metrih, v nadaljevanju pa so bili drugi trije hitrejši od mene. Zelo sem razočaran," je bil kratek Phelps, ki je na olimpijskih igrah ostal brez medalje prvič po Sydneyju leta 2000, ko je kot 15-letnik nabiral izkušnje.
Kitajka Šiven odplavala prvi svetovni rekord
Tretji plavalni finale v Londonu je že prinesel prvi svetovni rekord. Kitajka Šiven Je je prepričljivo slavila na 400 m mešano s časom 4:28,43, srebrno medaljo je osvojila Američanka Elizabeth Beisel (4:31,27), bron pa je pripadel Kitajki Šuanšu Li (4:32,91). Do današnjega nastopa je imela svetovni rekord v lasti Avstralka Stephanie Rice (4:29,45), branilka naslova iz Pekinga 2008, ki je nastopila tudi v Londonu in bila s časom 4:35,49 šele šesta ter daleč od medalj.

Park dopoldne diskvalificiran, nato pa srebrn
Kitajec Jang Sun je bil najhitrejši v finalu na 400 metrov prosto. S časom 3:40,14 je dosegel nov olimpijski rekord. Drugi je bil Južni Korejec Taehvan Park (3:42,06), bronast pa Američan Peter Vanderkaay (3:44,69).

Na 400-metrski preizkušnji v prostem slogu je bilo dramatično že dopoldne, saj so pekinškega branilca naslova Parka najprej diskvalificirali zaradi domnevno napačnega štarta, po pritožbi južnokorejske ekipe pa so ga spet uvrstili v finalni nastop. V tem je Korejec sicer začel najhitreje, a je bil ves čas tesno za njim Sun, ki ga je v zadnjih 150 metrih tudi prehitel. Kitajec je na koncu le za sedem stotink zgrešil svetovni rekord Nemca Paula Biedermanna iz leta 2009.

Avstralke z olimpijskim rekordom do štafetne zmage
Avstralska ženska štafeta je zmagala na 4 x 100 metrov prosto. S časom 3:33,15 so Alicia Coutts, Cate Campbell, Brittany Elmslie in Melanie Schlanger postavile nov olimpijski rekord, srebro je osvojila štafeta Nizozemske (3:33,79), tretje so bile Američanke (3:34,24).

Avstralke so bron v tej disciplini iz Pekinga 2008 oplemenitile v zlato, Nizozemke Inge Dekker, Marleen Veldhuis, Femke Heemskerk in Ranomi Kromowidjojo pa so se po zmagi pred štirimi leti tokrat morale zadovoljiti s srebrom. Bron je pripadel Američankam Missy Franklin, Jessici Hardy, Lii Neal in Allison Schmit.