Kanadčani so se že na drugih igrah zapored veselili prestižne zmage nad večnimi tekmeci Američani. Foto: EPA
Jamie Benn
Jamie Benn je postal kanadski junak. Foto: Reuters
Corey Price
Corey Price je prejel čestitke soigralcev. Foto: EPA
Za hokejsko zlato Švedska in Kanada
Benn izločil ZDA iz boja za zlato

Kanadčani postajajo olimpijska nočna mora svojih velikih tekmecev, saj so jih premagali pred štirimi leti v Vancouvru (3:2 po podaljšku) in tudi v finalu v Salt Lake Cityju leta 2002 (5:2).
Na začetku druge tretjine je Jay Bouwmeester z modre črte lepo opazil Benna, ki je le še podstavil palico in poslal plošček v mrežo. Odlično izvedena uigrana akcija izbrancev Mika Babcocka.
Price zaklenil vrata
V vratih Kanade je blestel Corey Price, ki je zbral 31 obramb. Američani so skušali z napadalnejšo igro v zadnji tretjini, a so branilci naslova z odlično igro odbili vse napade.
Duchene: Ne bi bil presenečen, če bo tudi v finalu 1:0
"To je bila zares velika zmaga. V Vancouvru je bilo nepozabno, ko smo osvojili zlato medaljo. V nedeljo imamo novo priložnost," je bil navdušen Rick Nash.

"Švedi so zelo nevarni. Že nekajkrat sem igral proti njim, tudi v njihovi ligi sem igral. Izhajajo iz zelo disciplinirane igre, imajo pa tudi enega izmed najboljših vratarjev sveta. Ne bi bil presenečen, če bo tudi v finalu izid 1:0," je dodal Matt Duchene, sijajni napadalec Colorada.

Maščevanje ni uspelo

ZDA so kot najprepričljivejše moštvo iger na prvih štirih tekmah strle nasprotnike z razliko v golih 20:6. Tudi v četrtfinalu ni bilo težav s Češko (5:2). Trener Dan Bylsma in kar 12 hokejistov še dobro pomni boleč poraz v Vancouvru, ko so zlato izgubili v podaljšku, po golu Sidneyja Crosbyja. Ameriškega maščevanja ni bilo.
Tudi Kanadčani niso igrali brezhibno, Crosby je bil znova precej neviden, vseeno pa so bili na koncu dovolj zbrani, da so brez večjih težav vzdržali vse ameriške nalete.
Tekma za bronasto medaljo med Finsko in ZDA bo v soboto ob 16.00, veliki finale Švedska - Kanada pa v nedeljo ob 13.00.